Facebook Google+ Twitter

Spacery po Łańcucie - dawna rezydencja Potockich

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Otoczona starym, malowniczym parkiem krajobrazowym tworzy wyjątkowy zespół pałacowo-parkowy o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury.

Muzeum-Zamek w Łańcucie / Fot. Gabriela BlajerHistoria Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza, a za datę lokacji miasta na prawie magdeburskim przyjmuje się rok 1349. Właścicielami miasta byli kolejno do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich.

Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" znajdowała się w północnej części miasta na tzw. Łysej Górze. Natomiast obecny zamek wzniesiony został w latach 1629-1642 przez Stanisława Lubomirskiego. Była to nowoczesna rezydencja wybudowana w typie "palazzo in fortezza". Składał się na nią budynek mieszkalny z wieżami w narożach otoczony bastionowymi fortyfikacjami.

Z kolei w drugiej połowie wieku XVIII Izabela z Czartoryskich Lubomirska, ówczesna właścicielka, przekształciła fortecę w zespół pałacowo-parkowy. Najistotniejszych zmian dokonano w układzie i wyposażeniu zamku, który został dostosowany do potrzeb mieszkańców i unowocześniony tak, by sprostał aktualnie panującej modzie. Wnętrza pałacowe wypełniły się znakomitymi dziełami sztuki znanych artystów, zmieniono wcześniejsze dekoracje. W Łańcucie pracowali wówczas wybitni artyści, tacy jak Szymon Bogumił Zug, Piotr Aigner, Fryderyk Bauman...

Również w XVIII wieku podjęto prace przy kształtowaniu wizerunku parku otaczającego rezydencję. Zlikwidowano przedwały, zasadzono lipy i utworzono w ten sposób spacerowe alejki.

Pod koniec ów wieku, Łańcut był jedną z najznakomitszych rezydencji pałacowych w Polsce. Rozkwitało tu życie artystyczne, zwłaszcza muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości z całej Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No właśnie, proszę o aktualizację artykułu uzupełniając zdjęciami, bo temat ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.