Facebook Google+ Twitter

Spada bezrobocie i zadowolenie Polaków z pracy

Współautorzy: Jan Nawrot

Według badań TNS OBOP w 2007 roku 49 proc. badanych deklarowało, że jest zadowolonych ze swojej pracy. Rok później, w 2008 liczba pracowników, którzy czują się usatysfakcjonowani spadła o 6 punktów proc.

http://www.sxc.hu/photo/539382 / Fot. Tamer TATLICIW ostatnich latach rynek pracy w Polsce znacznie się zmienił. O dobrze płatną posadę nie jest łatwo. Ale z drugiej strony, mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracowników a nie pracodawców. Łatwo zaobserwować walkę o dobrze wykwalifikowanych specjalistów bądź pracowników fizycznych, których brakuje w kraju. Sytuacja ta spowodowana została wielką emigracją Polaków za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy i spadkiem bezrobocia. Duże zmiany jakie zachodzą wpływają na poziom zadowolenia pracowników.

Jak to z tym zadowoleniem jest?

W 2007 roku satysfakcja pracowników z pracy była na poziomie średnim, natomiast w 2008 jest już na niższym poziomie. Polska wypada słabo w porównaniu do średniej wartości dla Europy, która wynosi 59 proc.
Jak podaje TNS OBOP, aż 88 proc. badanych, którzy chwalą swoją pracę to pracownicy biur. Najgorzej wypadli robotnicy niewykwalifikowani oraz robotnicy rolni. Zaledwie 28 proc. z nich zauważa pozytywy pracy.
Badania pokazały, że zadowolenie ze swojego stanowiska pracy zależą od rodzaju wykonywanych czynności i zawodu.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu minionego roku liczba osób zwolnionych przez pracodawcę zmalała do o 30,6 proc. Jednocześnie o 12,5 proc. wzrosła liczba osób, które same zrezygnowały z pracy, z różnych dla siebie powodów.

Dlaczego zadowolenie spada?
Powstaje pytanie skąd bierze się obserwowany spadek satysfakcji Polaków z pracy, skoro coraz częściej http://www.sxc.hu/photo/915305 / Fot. Herman Brinkmanpracodawca szuka pracowników, a nie odwrotnie. Na to pytanie odpowiada Agata Kuśnierek, badacz rynku w Sektorze Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP, specjalizująca się w zakresie badań satysfakcji pracowników.
- Spadek zadowolenia pracowników może mieć wiele przyczyn. Obecna sytuacja na rynku pracy może powodować wzrost wymagań pracowników względem pracodawców, dlatego też firmy, zdając sobie sprawę z roli pracownika w budowaniu siły rynkowej firmy, powinny prowadzić ciągły monitoring środowiska pracowniczego. Analiza poziomu zadowolenia pracowników oraz identyfikacja elementów, które wzmacniają zaangażowanie i lojalność dostarczają niezbędnych informacji do tworzenia strategii rozwoju firmy, co umożliwia również wczesną diagnozę zjawisk wewnętrznych, negatywnie wpływających na firmę*.

Bezrobocie w Polsce
Z miesięcznego raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że obserwowany od kilku lat spadek bezrobocia w dalszym ciągu się utrzymuje. W 2003 roku stopa bezrobocia wynosiła aż 20 proc. Dwa lata później spadła do 17,6 proc. Obecnie w 2008 roku (stan na miesiąc luty) kształtuje się na poziomie 11,5 proc. Pięć lat temu, w 2003 roku ponad trzy mln osób posiadało status bezrobotnego. 2008 rok dowodzi, że zmiany są duże, liczba tych osób nie przekracza dwa mln (taki stan utrzymuje się już od dwóch lat). Powyższe dane świadczą o dynamicznej poprawie rynku pracy.

Należy jednak podkreślić, że od paru lat rośnie zróżnicowanie bezrobocia w poszczególnych województwach. Na to zróżnicowanie ma wpływ położenie geograficzne, a także nierównomierny rozwój gospodarczy poszczególnych regionów. Najwyższa stopa bezrobocia występuje w województwie warmińsko-mazurskim (19,2 proc.), najniższa w wielkopolskim (7,9 proc.).

* Cytat wykorzystany w materiale pochodzi z raportu TNS OBOP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nic dziwnego, że bezrobocie spada - część społeczeństwa siedzi na wyspach. A na portalach 'praca' coraz więcej ogłoszeń.
Ostatnio zdziwiła mnie informacja, że w Katowicach zarabia się więcej niż w stolicy. Mój osobisty portwelik jakoś tego nie czuje, a szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.