Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13232 miejsce

Spada światowa populacja dzikich zwierząt. Jest ich o połowę mniej niż 40 lat temu

Organizacja WWF podała, że w ciągu 40 lat spadła o połowę populacja 3 tysięcy gatunków dzikich zwierząt. Z dokumentu opublikowanego przez WWF wynika, że trend ten utrzymuje się i nie ma znamion jego zahamowania.

https://flic.kr/p/NBmf5 / Fot. badjonni/CC BY SA 2.0WWF publikuje co 2 lata raport "Living Planet". Organizacja twierdzi, że jest on "barometrem stanu naszej planety" - podaje Newsweek.pl. Z ostatniego dokumenty wynika, że od 1970 do 2010 r. o 52 proc. spadła populacja 3 tys. gatunków. 2 lata temu organizacja podawała znacznie lepsze dane. Informowała wówczas o 28 proc. spadku. Teraz twierdzi, że zmieniono sposób pomiaru populacji gatunków.

83-procentowy spadek notuje się w Ameryce Łacińskiej. Dotyczy to szczególnie gatunków słodkowodnych. Liczba osobników spadła o 76 proc. O 39 proc. spadło pogłowie gatunków lądowych i morskich.

Zdaniem WWF winę za taki stan rzeczy ponosi człowiek. Z powodu myślistwa, urbanizacji, wylesiania dynamika spadku populacji jest stała i nie zmniejsza się.

Czytaj także: W warszawskim zoo źle traktują zwierzęta? Dyrektor ogrodu odpowiada na zarzuty


Szef World Wide Fund for Nature twierdzi, że tylko tworzenie warunków zrównoważonego rozwoju gatunków może zahamować straty w naturze.

WWF powstała w 1961 r. w Szwajcarii. Organizacja stawia sobie za cel powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego. W Polsce WWF ma status organizacji pożytku publicznego. Biuro w Warszawie zostało otwarte 14 lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Procesy całkowicie naturalne przestały być "całkowicie naturalne" w momencie wkroczenia człowieczej świadomości w oddziaływaniach mechanizmów ewolucyjnych. No...chyba, że człowieka będziemy traktować jako część tego naturalizmu... A to dla osób wierzących nie powinno być wcale takie łatwo akceptowalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Homo sapiens jest jedynym spośród milionów (a niektóre źródła szacują na 30 mln samą liczbę gatunków owadów) gatunkiem, który chroni inne gatunki przed wyginięciem, będącym procesem całkowicie naturalnym.

Watpliwe wydaje się, czy liczebność 3 tysiecy gatunków (i to wcale nie wybranych losowo) może w najmniejszym stopniu być barometrem stanu planety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.