Facebook Google+ Twitter

Spadać na cztery łapy

Koty. Ssaki tak bliskie człowiekowi, często zaskakujące, bez wątpienia odgrywają jakąś rolę w tym wielkim świecie, prawie na równi konkurując z psami o szacunek w oczach swego pana. Jaka była ich rola kiedyś i jaka jest dzisiaj?

Biały / Fot. Agata Marczewska2500 lat p.n.e., bo już w starożytnym Egipcie kot był traktowany niczym bóg, chroniąc zboże w spichlerzach przed myszami i szczurami. Był również idealną bronią na węże. W toku historii jego wizerunek toczył walkę pomiędzy pogańskimi krajami, gdzie był czczony, a Chrześcijańskim Kościołem, który się temu sprzeciwiał. Stąd wzięły się stwierdzenia, że kot, szczególnie czarny to odzwierciedlenie diabła i sił zła. Setki, tysiące kotów palono i zabijano. Zmniejszano ich populację, a co za tym szło - epidemie roznoszone przez gryzonie. Z czasem kot powrócił w łaski człowieka, zaczął być kochany, a nawet zagościł w chatach czy pałacach. W XIV wieku z Bliskiego Wschodu sprowadzono do Europy koty długowłose.

Koty możemy spotkać wszędzie. Istnieje ponad 100 ras: długowłose perskie, brytyjskie koty krótkowłose, amerykańskie krótkowłose, czy o typie orientalnym. Ja od zawsze miałam styczność z tymi domowymi i może dlatego darze je szczególną sympatią. To przecież tak przyjazne, zabawne ale zarazem dość tajemnicze zwierzątko. Żyją wszędzie : na podwórkach, nieznanych zakamarkach, na polanach, a nawet śmietnikach. Niektóre z nich są dość dzikie, nieoswojone z ludzkim dotykiem, chodem, głosem czy poruszeniem.

Gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, odczuwają strach, trafiając na nieznany teren. Niektóre zaś, wychowane wśród ludzi, są wspaniałymi towarzyszami zabaw szczególnie wśród dzieci. Mają dość ostre pazury, a ich ulubioną zabawą jest atakowanie naszych dłoni i stóp, polując na nie niczym na małe myszki. Niekiedy, co dla nich jest zabawą, nam sprawia ból. Uwielbiają wysokie punkty w naszych domach: parapety, szczyty kanap, półki, wtedy mogą wszystko dokładnie obserwować. Kochają kocyki, miejsca w szafach gdzie mogą spokojnie spać, gdzie jest bezpiecznie. A potrafią spać bardzo długo szczególnie po intensywnej zabawie. Śpią od 13 do 18 h na dobę. Przybierają wtedy różne pozycje: rozciągnięte jak człowiek lub zwinięte jak kłębek. Bez wątpienia nie odbiorą sobie przyjemności, jaką jest spanie z ukochanym opiekunem w łóżku.

Ciekawe jest, jak dużo o kocie mówi nam jego ciało. Ogon ustawiony na wprost podobno oznacza, że kot jest spokojny, uniesiony pionowo, oznacza chęć do zabawy. Machający ogon to zainteresowanie. Gdy jest zaniepokojony i zdenerwowany przyjmuje obronną pozycje, sierść się jeży w każdą stronę a ogon strasznie puszy. Koty są typami samotników, jednak są towarzyskie. Nie tolerują złego traktowania, są co do tego bardzo pamiętliwe. Swoje futerko czyszczą językiem kilka razy dziennie. Jest on dość szorstki dlatego dokładnie ściera brud. Umiejętność rozróżniania kolorów u kotów jest tak nikła, że można się spierać, czy właściwie nie są daltonistami. Jeśli myszy zdarzy się w ciemności dotknąć wąsów kota, to jego zęby atakują z precyzją automatycznej pułapki. Te małe mięsożerne ssaki są niezawodną "pułapką na myszy".

Niektórzy twierdzą, że koty są mało inteligentne. Bez wątpienia psy są wierniejszym i mądrzejszym gatunkiem. Jednak nie możemy zapominać, że prawie na równi z psami są najczęściej wybieranym przez ludzi zwierzęciem hodowlanym w domu. Były i będą pupilkami w tym ogromnym świecie, w którym jak mówi powiedzenie: zawsze spadną na cztery łapy.

Źródło:

nasiprzyjaciele.pl
wikipedia
azkota.ovh.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

KOTY SĄ BARDZO INTELIGENTNE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.