Facebook Google+ Twitter

Spadek bezrobocia do 9,4 proc.

Wskaźnik bezrobocia zmalał do 9,4 proc. To najniższy jego poziom od lipca 1991 r.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych i stopa bezrobocia w latach 2003 - 2008 / Fot. GUSMinisterstwo Pracy i Polityki Społecznej podało wczoraj, że w lipcu tego roku bez pracy pozostawało 1,42 mln osób. To o ponad 320 tys. osób mniej niż na początku tego roku i o 0,2 proc. niż w czerwcu 2008.

Co ciekawe, począwszy od stanu w końcu maja 2007, r. liczba bezrobotnych nie przekracza 2 mln osób.

To najmniej od lipca 1991 r., kiedy wskaźnik bezrobocia także wynosił 9,4 proc. Jednak następnie szybko rósł, aby w lutym 2003 roku (po spadku w latach 1996 - 1999) osiągnąć rekordowy poziom 20,7 proc. Tegoroczny lipcowy wynik oznacza, że poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od 17 lat.

Ministerstwo Pracy ocenia ten stan jako korzystny, biorąc pod uwagę, że w tym okresie rozpoczyna się wzmożona rejestracja osób kończących szkoły. Resort zauważa, że w lipcu znacznie wyższa niż przed miesiącem była liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, bo rejestrowali się absolwenci szkół, a także osoby, które zakończyły prace sezonowe.

Wg Eurostatu Polska jest krajem, w którym bezrobocie maleje najszybciej ze wszystkich krajów UE. Średnia w Unii to 7,3 proc. bezrobotnych. Wyprzedziliśmy pod tym względem sześć krajów UE - Hiszpanię, Słowację, Grecję, Węgry, Francję i Portugalię.


źródła:
www.mps.gov.pl
Główny Urząd Statystyczny
"Gazeta Prawna"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.