Facebook Google+ Twitter

Spadek cen mieszkań w całej Polsce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-12 13:22

Listopad zaowocował kolejnymi spadkami średnich cen mieszkań w większości polskich miast. Z analizy przedstawionej przez serwis Oferty.net oraz Open Finance wynika, że ceny w 12 z 14 badanych miast były niższe od 0,6 do 6 procent. W wymiarze kwotowym różnice te wyniosły od 33 złotyych na jednym metrze kwadratowym w Olsztynie do 257 złotych w Opolu.

Nieco wyższe od październikowych były średnie ceny ofertowe w Białymstoku, Katowicach, Łodzi oraz Sopocie. Wzrosty wyniosły od 2 do 3%. Autorzy analizy podkreślają, że mimo spadku popytu spowodowanego wprowadzeniem przez banki nowych, trudnych do spełnienia warunków udzielania kredytów hipotecznych, na rynku wtórnym nie widać lawinowego spadku cen nowych ofert.

Na korzyść dla kredytobiorców zmienił się też rynek pieniężny. Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą do obliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła o około 20 punktów do 6,48 procent.

Powody do satysfakcji mają też posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich. Narodowy Bank Szwajcarii kolejny raz obniżył stopy procentowe. Według autorów analizy, spodziewać się można, że trzymiesięczny LIBOR, który jest podstawą do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, spadnie z obecnych 1,14 procent do 0,8 procent. Wówczas oprocentowanie przeciętnego kredytu spadnie do 2,1 procent niwelując z naddatkiem efekt wzrostu kursu franka.

O kolejnych 50 punktów bazowych spadła także trzymiesięczna stopa EURIBOR, co powinno przełożyć się na spadek oprocentowania kredytów w euro do około 6 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Troche to jednak straszenie z tym trudnym dostępem do kredytów. Kto szuka, ten wie, że nie jest tak źle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.