Facebook Google+ Twitter

Spadek kursu franka szwajcarskiego

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-11-16 10:21

Złotówka jest coraz mocniejsza w stosunku do franka. Opłaca się brać kredyt w tej walucie. Analitycy jednak ostrzegają – wkrótce sytuacja może się zmienić.

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu najniższego od prawie pięciu lat. Jakie są powody?
– Złotówka z reguły umacnia się pod koniec roku – wyjaśnia Piotr Kuczyński, analityk z firmy Xelion. – Razem z nią rosną w siłę także inne waluty w naszym regionie, który ma bardzo dobrą opinię ze względu na szybki rozwój gospodarczy i pozyskiwanie unijnych środków – dodaje.
Według Kuczyńskiego sytuacja może się jednak odwrócić na początku roku, gdy w naszym kraju pojawią się problemy budżetowe.

Infografika Maciej Dudzik/Słowo Polskie Gazeta WrocławskaIm słabszy frank szwajcarski, tym korzystniejsza sytuacja osób, które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytów mieszkaniowych w tej walucie. – Oznacza to dla nich niższe raty i to mimo wzrostu stóp procentowych w Szwajcarii. Niski kurs franka sprawił, że banki nie podniosły oprocentowania kredytów – zaznacza Emil Szweda, analityk z Open Finance.

Sytuacja nie jest natomiast korzystna dla osób, które dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt w obcej walucie. Jeśli teraz wezmą pożyczkę, a w przyszłości frank będzie drożał, to równie szybko zaczną rosnąć im miesięczne raty. Jednak w porównaniu z kredytem złotówkowym frank długo jeszcze może być atrakcyjny. Przy 200 tys. złotych kredytu na 30 lat rata w kredycie złotówkowym wyniesie 1025 złotych, w wypadku franka 898 złotych i to przy kursie 2,6 złotego za franka. Obecny kurs wynosi 2,4 złotego, a więc nawet przy spadku wartości naszej waluty aż o 20 groszy nadal bardzo by się opłacało pożyczać w szwajcarskiej walucie.

Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że kredyt bierzemy na dziesięciolecia. Ci, którzy boją się ryzyka kursowego, mogą przewalutować kredyt na złotówki. – Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w latach 2001-2002. Najpierw frank szybko taniał, a potem jeszcze szybciej drożał – przypomina Emil Szweda. Eksperci dodają jednak, że przewalutowanie musi być dokładnie przemyślane. – Czasami może się okazać, że koszty tego przedsięwzięcia będą tak duże, że to się w ogóle nie opłaci – podkreśla Piotr Kuczyński.

Łukasz Pałka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O jaki spadek wartości złotego chodzi:

Spróbujmy porównać kredyt we frankach o oprocentowaniu około 2,88 proc. do kredytu w złotówkach za 5,65 proc. rocznie. Przy takim kredycie na przykład na 20 lat - Frank szwajcarski musiałby zdrożeć od kursu uruchomienia np. 2,5 zł do kursu sprzedaży o 0,6734 zł, by się nie opłacał. Czyli 1 Frank Szwajcarski musiałby kosztować 3,1734 zł (1 EURO kosztowałoby wtedy 4,7601). Jest to jednak niemożliwe, bo wtedy kredyty w złotówkach z 5,65 proc. zdrożałyby na ponad 35 proc. !
Wzrósłby deficyt budżetowy i zadłużenie państwa. Wzrosłaby też inflacji oraz poziom bezrobocia.
i co by się wtedy działo z naszą gospodarka i z naszymi stopami procentowymi.

Wymogiem jest, że przed wymianą naszej waluty na EURO WIBOR musi się zrównać z EUROUBOREM. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli przy obniżce stóp procentowych złoty nie będzie tracił na wartości, do EURO, czyli kurs do wymiany PLN na Euro.
Tak, więc RPP nie może obniżać stóp procentowych przy słabnącym jednocześnie złotym na wartości do EURO.

Zakładam, że kurs przy wymianie może się kształtować maksymalnie w granicach 3 zł za 1 Euro, czyli za 1 Frank Szwajcarskiego będziemy płacić do 2 zł.
Biorąc pod uwagę kursy Euro z 2001 to kurs powinien się kształtować w tych granicach.

Sugerowanie nagłego spadku wartości złotego jest można powiedzieć że jest sprzeczne z wymogami, jakie musimy spełnić przed wymiana naszej waluty na EURO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli kredyty we frankach należy brać w okresie możliwie najwyższej ich ceny i modlić sie przez 30-40 lat, aby nie drożały więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.