Facebook Google+ Twitter

Spadki na giełdach powstrzymane. Frank bije kolejny rekord

We wtorek inwestorzy mogli nieco odetchnąć. Spadki na światowych giełdach zostały powstrzymane. Sygnał nadszedł z Wall Street, gdzie indeksy zanotowały na otwarciu lekki wzrost. Nie przełożyło się to niestety na giełdę warszawską, a frank pobił kolejny rekord.

 / Fot. Stefan/CC A-S A3.0U/WikimediaNowojorska giełda zanotowała na otwarciu lekki wzrost: Dow Jones wzrósł o 0,8 proc., Nasdaq o 1,9 proc., a S&P 500 o 0,85 proc. Przełożyło się to to na giełdy europejskie. Francuski CAC 40 zamknął się na plusie (o 1,63 proc.), brytyjski FTSE 100 wzrósł o ponad 1,8 proc. O 18. na Wall Street wzrosty wynosiły już od 1,5 do nawet 3 proc.

Statua Wolności chwieje się pod naporem kryzysu / Fot. whitehouse.govInwestorzy nabrali też optymizmu po zapowiedzi interwencji Amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED), która zdecydowała się na
pozostawienie bez zmian głównej stopy procentowej. Wynosi ona więc
nadal od 0 do 0,25 proc. Również amerykański bank centralny ma ogłosić nowy program skupu obligacji, a więc w praktyce dodrukowania setek miliardów dolarów, co na jakiś czas powinno uspokoić rynki finansowe. Do wzrostu optymizmu przyczynił się też Europejski Bank Centralny, który w dalszym ciągu prowadzi wykup obligacji hiszpańskich i włoskich.

Czytaj także: Frank przekroczył kolejny próg. Kosztuje już 4,07 zł. Na giełdach nerwówka

Wszystko to nie znalazło jednak odbicia na notowaniach spółek w Warszawie. WIG stracił 3,72 proc., WIG20 3,2 proc., mWIG40 5,5 proc., a sWIG40 5 proc. Kolejny rekordowy poziom osiągnął kurs franka. Na zamknięciu giełdy wyniósł on 3,96 zł. W bankach i kantorach był jeszcze wyższy i przekroczył magiczną granicę 4 zł.
Rekordowe są też ceny złota, które osiągnęło cenę 1744 dolarów za uncję. Mimo to Mennica Polska odnotowuje znaczny wzrost sprzedaży tego kruszcu, który w czasch kryzysu uważany jest za najbezpieczniejszą lokatę.

We wtorek po raz pierwszy na temat kryzysu zabrał głos premier Rosji Władimir Putin: "Ministerstwo Finansów i Bank Centralny śledzą sytuację i, jeśli będzie trzeba, różnymi kanałami wpompują konieczne środki na rynek" - powiedział rosyjski premier, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.