Facebook Google+ Twitter

Spadkobiercy Edgara Degasa będą dbać o dobre imię artysty

W 70 lat po śmierci Edgara Degasa, to znaczy od 1987 roku, dzieła artysty stały się zasobami domeny publicznej. Od tego czasu, np. zdjęcia jego prac, mogą być dowolnie używane przez wszystkich. Powołany do życia Komitet będzie bronił praw artysty.

Adgar Degas - Autoportret / Fot. Domena publicznaZgodnie z prawem francuskim, po śmierci każdego artysty, występuje rozgraniczenie co do egzekwowania praw związanych z pozostawioną spuścizną. Z jednej strony, spadkobiercy mają prawo do wszystkich zysków związanych z rozpowszechnianiem dzieła przez 70 lat, a z drugiej, istnieje prawo tzw. moralne – rodzaj własności intelektualnej, które dba aby dzieła zmarłego artysty były używane z jego domniemaną wolą i w zgodzie z jego dobrym imieniem. Prawo moralne jest wieczne i przysługuje spadkobiercom tylko wtedy, gdy za życia, artysta nie ustanowił osoby odpowiedzialnej za decyzje związane z losami pozostawionej spuścizny.

Tak więc spadkobiercy Edgara Degas są dzisiaj jedynymi osobami, odpowiedzialnymi za twórczość artysty pod względem moralnym. Zrzeszeni w tzw. Komitecie, wspólnie podejmować będą decyzje w imieniu zmarłego artysty, dbając o jego dobre imię oraz autoryzując lub zabraniając rozpowszechniania jego twórczości, jeżeli nie będzie ona zgodna z ustalonymi przez członków Komitetu zasadami moralnymi.

Nie każdy jednak rozumie określenie
"dobro moralne" w ten sam sposób. Nieporozumień byliśmy już świadkami wielokrotnie, np. Marina Picasso, wnuczka słynnego artysty, na próżno walczyła o anulowanie zgody udzielonej przez innych spadkobierców, na nazwę dla samochodów Citroen - Xsara Picasso.

Zgodnie ze statutem nowo powstałego Komitetu Edgara Degasa, na pierwszym planie będzie obrona przed używaniem wizerunku artysty i jego dzieł w celach czysto komercyjnych. Komitet postawił sobie również za cel propagowanie i waloryzację twórczości Degasa. Będzie również wydawać certyfikaty na autentyczność jego dzieł.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.