Facebook Google+ Twitter

"Spadkobiercy ostrza". Książka dla prawdziwych twardzieli

Z twórczością Adriana Tchaikowsky’ego spotkałem się po raz pierwszy. Ciekawy tytuł oraz objętość książki dawały nadzieję na prawdziwą ucztę w stylu fantasy.

Spadkobiercy ostrza / recenzja ksiązki / Fot. Artur HampelPowieść, którą mam przyjemność przedstawić jest z jednej strony bardzo intrygująca, z drugiej zaś ma się ochotę ją odłożyć i już do niej nie wracać.

Zwolennicy dynamicznych akcji w asyście wszechobecnej magii wyrządzającej wrogowi dotkliwe straty, tudzież miłośnicy bohaterów o nieskazitelnych charakterach będą zawiedzeni.

Powieść jest jak najbardziej utrzymana w stylu fantasy, jednakże przesłanie autora zdaje się być nieco głębsze. Samo zarysowanie postaci upodabniających je do owadów, nie nadaje jeszcze tej powieści właściwego wymiaru fantastyczności do jakiego przywykłem czytając książki tego typu. Uskrzydlenie niektórych bohaterów też nie nadaje oczekiwanej dynamiki akcjom, a szkoda.

Co jest jednak intrygującego w tej książce?

Powieść toczy się na kilku płaszczyznach stwarzając wrażenie powołania do życia kilku równoległych i równorzędnych bohaterów. Przejścia pomiędzy opisami przygód i osób, których one dotyczą są nie tyle chaotyczne, co nagłe i nieprzewidywalne. Wyrywają z poprzedniego kontekstu, stawiając czytelnika bez uprzedzenia w nowych okolicznościach z nowymi bohaterami. Z pewnością łatwiej czytałoby się tą powieść, mając za sobą poprzednie z tej serii. Tak skonstruowany utwór zmusza czytelnika do maksymalnej koncentracji podczas czytania tej książki, co z pewnością nie sprzyja powieściom typu fantasy.

Co dobrego o książce?

O ile nie będzie ona porywała swoją fabułą zwolenników "tolkienowskiej" formy przygód, to z całą pewnością może być niezłym kąskiem dla osób, które lubują się poddawać ocenie wszystko, co się do tego nadaje.

Mnogość opisywanych problemów zarówno o podłożu psychologicznym jak i moralnym, dotyczących wielu z książkowych postaci sprawia, że powieść staje się niemal utworem o znaczeniu psychologicznym z powierzchownością fantastyki. Jest prawdziwym kąskiem w odniesieniu do różnorodności postaw, charakterów i moralnych dylematów.

Kto lubi czytać o konieczności dokonywania wyborów pomiędzy "lepszym a gorszym złem" lub o odwiecznych problemach wpływu władzy na psychikę człowieka czy jego poddanych, tudzież "moralnych rozdarciach wnętrzności własnej duszy" spowodowanych złym uczynkiem, ten powinien tę książkę koniecznie przeczytać.

Warto się przedtem nastawić, że nie porwie nas akcja ani nadzwyczaj obrazowo przedstawione sceny walki, choć takowe oczywiście są.

Dlaczego książka dla prawdziwych twardzieli ?

Nastawić się trzeba na czytanie a powieść toczy się przez niemal 650 stron.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Panie Zbigniewie za ten wpis. To bardzo smutna informacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.11.2012 23:32

Właśnie w wieku 79 lat zmarł w Sankt Petersburgu autor kultowych powieści fantastyczno-naukowych Borys Strugacki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli tak się stanie, to proszę dac mi znac, czy rzeczywiście jest jakas analogia pomiędzy twórczością Strugackich a Tchaikowsky’ego. Osobiście wątpię, lecz ciekawośc mnie co najmniej nadgryza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze - to raczej ja pierwej przeczytam "Spadkobierców ostrza" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, nie jestem w stanie pomóc :( Nie czytałem nigdy braci Strugackich. Może ktoś inny, kto przeczyta Pani post będzie mógł pomóc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po przeczytaniu recenzji - skojarzyłam omawiana ksiażkę z "Przenicowanym swiatem" , "Żukiem w Mrowisku" i " Trudno być Bogiem". Czy takie skojarzenie elementów omawianej ksiażki z pozycjami, które czytałam (a nawwt posiadam) jest słuszne - może ocenic tylko Autor; jeśli zna Strugackich. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca recenzja i ... zdjęcie.
Gratuluję samozaparcia- toż to prawie 700 stron.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.