Facebook Google+ Twitter

Spadła liczba nietoperzy zimujących w międzyrzeckich bunkrach

Lubuskie. Zakończono coroczne liczenie nietoperzy zimujących w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Przyrodnicy biją na alarm: doliczyli się jedynie 27,215 osobników, to prawie o 4 tys. mniej niż przed rokiem.

This work is in the public domain in the United States because it is a work of the United States Federal Government under the terms of Title 17, Chapter 1, Section 105 of the US Code / Fot. Public DomainPoniemiecka sieć bunkrowych umocnień w okolicach Międzyrzecza i Lubrzy stanowi największe w Europie Środkowej i w całej Unii Europejskiej zimowe siedlisko nietoperzy. Nietoperze przylatują tu z nizin europejskich. Niektóre osobniki aby moc przezimować pokonują nawet 260 kilometrów.

Zakończyła się właśnie dziesiąta z rzędu akcja liczenia skrzydlatych lokatorów, w której uczestniczyło 80 naukowców z siedmiu europejskich państw, w tym z Anglii, Niemiec, Holandii i Belgii. Podzieleni na kilkuosobowe grupy i penetrując podziemne labirynty korytarzy, magazynów i komór o łącznej długości 32 km - policzyli hibernujące gacki, mopki i nocki.

- Wyniki liczenia dla przyrodników mają kapitalne znaczenie - wyjaśnia w rozmowie z Wiadomościami24.pl, dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytety Przyrodniczego z Wrocławia, kierujący badaniami. - To, że jest tutaj największe skupisko tych latających ssaków, ważne jest dla nas ich życie i zwyczaje. Ostatnie plusowe temperatury i odwilż ułatwiły nam tegoroczne badania. Nietoperze wyszły z niedostępnych dla nas swoich kryjówek.

Chiropterolodzy wszczęli larum. Doliczyli się bowiem 27 tys. 215 nietoperzy. To mniej o 4 tys. w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy ich było 31 tys.120, i wtedy też było ich o 3 tys. mniej niż w 2009 r.. Rekordową liczebność nietoperzy hibernujących w poniemieckich bunkrach odnotowano w 2008 r. - 31 tys. 693.

To jest już pewne: gacki w szybkim tempie opuszczają ten rezerwat stworzony specjalnie dla nich. W tutejszych bunkrach panuje wysoka wilgotność i stałą temperatura zbliżona do 11 kresek Celsjusza bez względu na porę roku. Z myślą więc o ochronie przylatujących tu nietoperzy w części umocnień MRU w 1980 r. utworzono rezerwat Nietoperek, aby
po kolejnych 18 latach rozszerzyć go na wszystkie podziemia.

W tej chwili nie jest wiadomo, dlaczego tutaj spada corocznie liczba nietoperzy.

- Coś się dzieje tu niedobrego. Oprócz rozwijającej się tutaj ponad normę inwestycji turystycznych, obserwuję coraz większą liczbę tu i ówdzie martwych nietoperzy. Tego kiedyś nie było! - mówi, prosząc o anonimowość, lokalny przyrodnik - amator.

Poniemieckie fortyfikacje corocznie zwiedza coraz większa liczba turystów. W ubiegłym roku odnotowano ich blisko 40 tys. Lokalne władze w Międzyrzeczu przymierzają się do przekształcenia obecnego turystycznego szlaku w muzeum. Z inicjatywy władz powstaje stowarzyszenie, które zająć się ma zagospodarowaniem i infrastrukturą promującą umocnienia.

Fortyfikacje Die Festungsfront Oder Warthe Bogen - Front Umocniony Łuku Odry i Warty – rozpoczęto wnosić w latach 30. minionego wieku. W 1938 r. prace przerwano nad dalszą rozbudową, lecz wznowione je w 1944 r. Ukończono jedynie, jak podają różne źródła historyczne, zaledwie w 30 proc. planowanych obiektów. Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. fortyfikacje zostały przełamane przez radzieckie brygady pancerne bez większych walk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

To straszne czego się dowiedziałem o zabijaniu bezbronnych nietoperzy. To okropne zwyrodnialstwo. Lochy powinny być pozamykane w okresie zimowym. Te odcinki, które są udostępnione bez przerwy dla turystów powinny być zaopatrzone w urządzenia przepłaszające nietoperze.
Budki, które wywiesza się dla nietoperzy, są przez nie zasiedlane latem. Zimę chyba spędzają w koloniach?
Na swojej działce powiesiłem dwie budki dla nietoperzy - są to bardzo pożyteczne zwierzaki, ograniczają ilość komarów i innego latającego robactwa (kupiłem na allegro).
Kiedyś złapałem nietoperza na wędkę. Tzn. raczej powinien napisać, że się sam złapał - prawdopodobnie zaatakował haczyk z przynętą gdy zarzucałem wędkę.
Mam nadzieję, że uda się wyjaśnić przyczyny malejącej populacji nietoperzy w bunkrach Międzyrzecza. Zrozumiałem, żę trend spadkowy tyczy tylko tych umocnień a cała populacja ma się dobrze?

Komentarz został ukrytyrozwiń
D. Brożek
  • D. Brożek
  • 19.01.2011 19:43

Ot taki drobiazg, źródło informacji 'przypadkiem" niedodane???? Czytać gazetę każdy potrafi.

Gazeta Lubuska 19.01

"Ponad 200 zabitych gacków i mopków znaleźli przyrodnicy podczas sobotnich badań w poniemieckich fortyfikacjach koło Międzyrzecza. Ssaki miały poobcinane głowy i skrzydła, niektóre były poranione. Sprawa trafi do prokuratury.
Przyrodnicy są wstrząśnięci. W czasie sobotniego liczenia nietoperzy zimujących w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znaleźli 204 martwe mopki i gacki.
- To była masakra. Ktoś celowo, z premedytacją wymordował ponad dwieście nietoperzy. I to w rezerwacie, który powinien im gwarantować bezpieczeństwo - mówi dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który kierował badaniami."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masakra nietoperzy w przy bunkrze nr 724. Będący jeszcze tutaj przyrodnicy natknęli się na 204 martwych ssaków. Gacki i mopki miały poobcinane głowy, powyrywane skrzydła lub w barbarzyński sposób zostały rozdeptane. Nie ulega wątpliwości, że uczyniono to celowo. Hibernujące tu nietoperze komuś lub czemuś przeszkadzają. Do tego eko-bandytyzmu doszło między Kęszycą a Nietoperkiem w podziemiach, do których w tej chwili może każdy wejść, bowiem w grudniu ubr. ktoś zniszczył wejściową kratę. Wstrząśnięci przyrodnicy powiadamiają już prokuraturę. Za ten akt barbarzyństwa sprawcom grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
?
  • ?
  • 17.01.2011 19:33

Rewelacja, pisze pan iż w badaniach udział brali naukowcy z siedmiu państw europejskich i tu wymienia: Anglii, Niemiec, Holandii i Belgii. No mnie uczono że to tylko cztery, no chyba że u pana inaczej się liczy. Kolejny błąd rozmawiał pan z dr. Tomasz Kokurewicz z Uniwersytety, no raczej powinno być Tomaszem Kokurewiczem z Uniwersytetu.... Tak więc jak pan kogoś krytykuje, proponuje pisać uważniej swoje materiały bo będę panu wytykać panu każde pańskie błędy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż się prosi, żeby jakiś znawca życia nietoperzy napisał artykuł na temat nietoperzy pod względem budowy budek do ich bytowania i zimowania. Z jakich materiałów należy takie domki wykonać, żeby wytworzyć odpowiednie warunki w zimowym okresie. Kilka dni temu wykonałem zdjęcia zainstalowanych budek dla nietoperzy w Szkółce Drzewiarskiej "Fischer" w Sokolnikach koło Maszewa. Są tam też zainstalowane domki dla sów. Myślę że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zbyt duża koncentracja tej populacji zwierząt w jednym miejscu stanowi duże zagrożenie i powodować wyginięcie poprzez rozprzestrzenianie się chorób a szczególnie wścieklizny na którą to chorobę narażone są nietoperze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.