Facebook Google+ Twitter

SPARTAKUS / PREMIERA Teatru Wielkiego w Łodzi

Heroiczna opowieść o sile, męstwie i walce o wolność. SPARTAKUS Arama Chaczaturiana w choreografii Kirilla Simonova, premiera Teatru Wielkiego na finał XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych.

 / Fot. materiały własne Teatru17 czerwca 2017, godz. 19:00 I premiera
18 czerwca 2017, godz. 19:00 II premiera
20 czerwca 2017, godz. 18:30 premiera z Expressem

Spektakle w następnym sezonie artystycznym:
7 października 2017, godz. 18:30
8 października 2017, godz. 17:00


choreografia: Kirill Simonov, kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek, kompozytor: Aram Chaczaturian, autor libretta: Nikołaj Wołkow, w swobodnym opracowaniu historii o Spartakusie, rzymskim gladiatorze z I w.p.n.e., producent: Łukasz Mitka, orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka

obsada ogólna:
SPARTAKUS: Gintautas Potockas / Maciej Pletnia / Dominik Senator / Koki Tachibana
KRASSUS: Nazar Botsiy / Wiktor Krakowiak-Chu / Dominik Senator
EGINA: Valentyna Batrak / Ekaterina Kitaeva-Muśko / Minori Nakayama / Riho Okuno
FRYGIA: Alicja Bajorek / Ekaterina Kitaeva-Muśko / Monika Maciejewska-Potockas / Bogumiła Szaleńczyk
HARMODIUS: Wiktor Krakowiak-Chu / Gintautas Potockas / Dominik Senator / Koki Tachibana

soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Balet w trzech aktach

W drugiej połowie XIX wieku nowym centrum sztuki baletowej stała się Rosja. To tam powstały Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów; to stamtąd pochodzili Lew Iwanow, Michaił Fokin, Wacław Niżyński czy twórca Baletów Rosyjskich Siergiej Diagilew, którzy na przełomie wieków przenieśli rosyjskie osiągnięcia w tej dziedzinie na zachód Europy, gdzie swoją twórczość z dużym sukcesem prezentowali Igor Strawiński i Siergiej Prokofiew.
Kontynuatorem rosyjskiej tradycji muzyki baletowej stał się zapewne Aram Chaczaturian, którego Taniec z szablami z baletu Gajane oraz Adagio z baletu Spartakus należą do najbardziej znanych utworów rosyjskiej muzyki klasycznej XX wieku. Balet w trzech aktach, z librettem Nikołaja Wołkowa, będącym swobodnym opracowaniem historii o Spartakusie, rzymskim gladiatorze z I w. p.n.e. napisany został w 1954 roku i od razu uzyskał pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim. Od tego momentu kompozycja i jej liczne opracowania choreograficzne w wykonaniu najlepszych zespołów baletowych zawsze spotykają się z wielkim entuzjazmem publiczności.

Kirill Simonov

Rosyjski tancerz i choreograf. Urodził się w Pietrozawodsku w 1975 roku. Absolwent tańca w klasie Vladilena Semenowa i wydziału choreografii u prof. Igora Belsky’ego Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Petersburgu. Był wykonawcą szeregu pierwszoplanowych ról m.in. w Teatrze Maryjskim, z którym od 1995 roku przez wiele lat był zawodowo związany. Tańczył tam w Jeziorze łabędzim i Dziadku do orzechów Piotra Czajkowskiego, Romeo i Julii oraz Kopciuszku Sergiusza Prokofiewa, Legendzie o miłości Arifa Melikova, Carmen Georgesa Bizeta i wielu innych spektaklach.
Jest twórcą licznych choreografii, realizowanych w teatrach rosyjskich (Petersburg, Nowosybirsk, Pietrozawodsk), na Litwie (Wilno), w Anglii (Royal Albert Hall) czy na Słowacji (Bratysława, Koszyce). W Teatrze Opery i Baletu w Nowosybirsku zrealizował choreografię do Sonaty z muzyką Domenico Scarlattiego, Pulcinelli Igora Strawińskiego , a także opracował ruch sceniczny do opery Głos ludzki Francisa Poulenca. W Teatrze Maryjskim stworzył choreografię do Otella Giuseppe Verdiego w reżyserii Jurija Alexandrowa (2001), a także do Dziadka do orzechów Czajkowskiego pod dyrekcją Valerego Giergiewa (2001), spektaklu zarejestrowanego i wydanego na DVD przez wydawnictwo DECCA. W 2003 roku w Royal Albert Hall w Londynie odbyła się premiera baletu Simonova Madame Lionelli do muzyki Gavina Bryarsa i Johna Adamsa.

Bilety do nabycia:
na stronie: http://www.operalodz.com/ lub www.bilety24.pl
dzięki aplikacjom mobilnym do pobrania ze strony www.operalodz.com
w kasie Teatru - tel. 42 633 77 77.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.