Facebook Google+ Twitter

Specustawa uratuje Stocznię Gdynia?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2008-11-17 09:22

Dziś wielki wiec w Stoczni Gdynia. Na nim przedstawiciele związków zawodowych działających w zakładzie zamierzają poinformować pracowników o szczegółach rozmów, jakie prowadzili w ubiegłym tygodniu z resortem skarbu.

W ubiegły piątek związkowcy z Gdyni spotkali się z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Przekazano im do konsultacji projekt specustawy, która ma doprowadzić do jak najszybszej prywatyzacji Stoczni Gdynia. Po wiecu przedstawiciele związków działających w Stoczni Gdynia znów jadą do Warszawy.

- Od poniedziałku do piątku będziemy dokładnie analizować specustawę, tak aby już 27 listopada trafiła do rządu - mówi Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Stoczni Gdynia. - Mam nadzieję, że 1 grudnia trafi ona pod obrady Sejmu. Jak na razie z przestawionych nam zarysów ustawy wynika jedna dobra rzecz - do czasu prywatyzacji zabezpieczone będą pieniądze na wypłaty dla stoczniowców.

W zależności od wyniku tego spotkania związki uzależniają dalsze swoje działania w obronie miejsc pracy - tak twierdzi Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności Stoczni Gdynia. Związkowcy już wcześniej zapowiedzieli, że jeśli ustawa nie spełni ich oczekiwań, może dojść do eskalacji protestów. W planach są nie tylko demonstracje w Warszawie czy Brukseli. Może też dojść do blokady głównych dróg w naszym województwie.
::: Reklama :::

Na konkrety czekają też stoczniowcy z Gdańska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bruksela krytykuje plan naprawczy dla zakładu. Według urzędników, nie zapewnia on rentowności. Plan trzeba będzie poprawić, w przeciwnym wypadku stocznia będzie musiała zwrócić udzieloną kiedyś przez państwo pomoc publiczną.

Robert Kiewlicz
-
POLSKA Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.