Facebook Google+ Twitter

Specyfikacja HTML 5. W internetowym światku zawrzało

Mozilla wypuściła długo wyczekiwaną wersję 3.5 FireFoxa. I byłaby to wiadomość dnia, gdyby nie publikacja projektu standardu HTML 5 na stronach W3C.

W internetowym światku zawrzało / Fot. http://www.sxc.hu/photo/1105359Dzisiaj na stronach internetowych W3C, organizacji zajmującej się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron internetowych, pojawiła się wstępna wersja specyfikacji języka HTML 5. W tym miejscu należy przypomnieć, że ostatni tego typu dokument, dotyczący wersji HTML 4.01, ukazał się w Wigilię 1999 roku.

Jest to przełom w impasie, jaki obserwowaliśmy (w rozwoju HTML-a) od ponad 10 lat. Ian Hickson, redaktor specyfikacji WHATWG, zapowiadał ostateczną wersję piątą HTML-a dopiero na 2022 rok. Autorami opublikowanego dziś projektu są Ian Hickson z Google i David Hyatt z Apple. To trochę zaskakujące, zważywszy na fakt, że HTML 4.01 pisali ludzie związani z W3C.

Nowy język to rozwinięcie swojego poprzednika. Głównymi zaletami ma być wyeliminowanie aplikacji wtyczkowych, takich jak animacje Flash. Wszystko za sprawą tzw. canwas - wirtualne płótno. Sam standard ma zapewnić znaczniki, umożliwiające odtwarzanie filmów i muzyki bez instalacji dodatkowego oprogramowania - z poziomu samej przeglądarki internetowej.

Dzięki tym zmianom poprawi się szybkość otwierania witryn, oraz ich indeksowanie w wyszukiwarkach, takich jak Google czy NetSprint, które do tej pory nie radziły sobie ze znajdowaniem animowanych stron, filmów i muzyki. Nowy HTML ma umożliwić także automatyczne ściąganie z serwera brakujących w systemie czcionek, co ma znacząco poprawić prezentację tekstów na stronach internetowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.