Facebook Google+ Twitter

Speedcubing po raz pierwszy w Ostrowcu Świętokrzyskim

W niedzielę, 4 stycznia 2015 roku odbyły się I Nieoficjalne Mistrzostwa Ostrowca Świętokrzyskiego w Speedcubingu, czyli w najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych spokrewnionych z nią łamigłówek.

Do I Nieoficjalnych Mistrzostw Ostrowca w Speedcubingu zgłosiło się bardzo dużo miłośników układania kostki Rubika. / Fot. Krzysztof KrzakDo układania kostki Rubika opracowano do tej pory kilkanaście metod, w tym LBL (dla początkujących) i Fridrich (dla zaawansowanych). Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w układaniu kostki Rubika na czas. Aktualnym mistrzem świata w układaniu kostki 3x3x3 jest Australijczyk, Feliks Zemdegs, natomiast rekordzistą – Holender Mats Valk, który na Zhonovan Open 2013 ułożył ją w czasie 5,55 sek.

Pomysłodawca i główny organizator mistrzostw, Igor Kowalczyk, również wziął udział w konkursie. / Fot. Krzysztof KrzakPomysłodawcą Championship of Ostrowiec 2015 jest Igor Kowalczyk, który kostką Rubika zainteresował się stosunkowo niedawno, bo dwa lata temu, a za swój największy dotychczasowy sukces uważa zakwalifikowanie się do finału kości typu 2x2 oraz złoty medal w kategorii 3x3x3 One Handed na wysokiej rangi zawodach ogólnopolskich. Współorganizatorem była firma "Speedcube" oraz ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury. O siły witalne zawodników zadbała pizzeria Da Grasso. Sponsorem był też Wojciech Sala.

Do udziału w I Nieoficjalnych Mistrzostwach Ostrowca Świętokrzyskiego, które odbywały się w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica zgłosiło się 50 (ostatecznie przyjechało 40) speedcuberów m.in. z Kielc, Krakowa, Chełma, Lublina, Szydłowca, Płocka, Świdnika, Daleszyc, Iwanisk, Płocka i Częstochowy. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności w siedmiu konkurencjach: 3x3 to klasyczna kostka, 3x3 OH (klasyczna kostka układana wyłącznie jedną ręką), 4x4 (kostka posiadająca cztery warstwy), pyraminx (kostka w kształcie piramidy), megaminx (dwunastościan foremny), 2x2 (kostka dwuwarstwowa) i skewb.

Puchar i medale dla najlepszych speedcuberów. / Fot. Krzysztof KrzakNajlepsze rezultaty w poszczególnych kategoriach osiągnęli:
2x2x2: Grzegorz Szumigaj ze Świdnika (3,80 sek.), Bartosz Sekulski z Sulejówka (4,27); Karol Tomaszewski (Kielce; 4,36)
3x3x3: Łukasz Gębicz z Gomunic (12,09 sek.); Karol Tomaszewski (12,46), Igor Kowalczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego - 13,20;
3x3x3 OH: Igor Kowalczyk - 48,73 sek., Karol Tomaszewski - 24,36; Grzegorz Szumigaj - 26,58;
4x4x4: Bartosz Sekulski (43,17 sek.), Gabriel Marczak z Kamieńska – 49,09, Grzegorz Szumigaj (59,31);
Megaminx: Bartosz Sekulski – 1:41,74; Grzegorz Szumigaj – 1:47,81; Gabriel Marczak – 1:57,72;Układanie kostki Rubika wymaga ogromnego skupienia i wprawnych rąk. / Fot. Krzysztof Krzak
Skewb: Grzegorz Szumigaj– 5,32 sek., Krol Tomaszewski – 7,00, Łukasz Drozd ze Świdnika – 7,07;
Pyraminx: Damian Węgliński z Kielc - 6,57 sek., Grzegorz Szumigaj (6,88), Michał Sabat (Daleszyce; 6,92).

Zarówno zawodnicy, jak i obserwujący zawody podkreślali bardzo dobrą i sprawną organizację Championship of Ostrowiec 2015 w Speedcubingu, w czym niemała zasługa Doroty Kowalczyk z ostrowieckiego MCK, a prywatnie mamy głównego pomysłodawcy i organizatora zawodów, Igora Kowalczyka, której doświadczenie i pomoc na przykład w bieżącym prowadzeniu klasyfikacji okazała się bezcenna. Czy zawody te wejdą do stałego kalendarza imprez w Ostrowcu Świętokrzyskim - czas pokaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.