Facebook Google+ Twitter

Spektakl "Golgota Picnic" oburza Kościół. Przedstawienia bronią artyści

Przeciwko spektaklowi występują konserwatywni politycy i duchowni. Prezydent Poznania przyznaje rację protestującym, ale nie zamierza ingerować w program festiwalu. Teraz w obronie sztuki stanęła duża grupa przedstawicieli świata kultury m.in. Holland, Wajda i Kaczmarek.

 / Fot. By Mohylek (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via W27 i 28 czerwca w Poznaniu odbywać się będzie festiwal Malta. Wtedy właśnie wystawiony zostanie kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic" argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie festiwalu, reżyser organizuje na scenie piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Spektakl wyzwala wśród widzów duże emocje, od zachwytu po oburzenie: we Francji grupa katolików wyszła na ulice Paryża i protestowała przeciwko wystawianiu sztuki. W Polsce spektakl także wywołuje ogromne emocje, a internauci już teraz zapowiadają, że przyjadą do Poznania i będę manifestować.

Przeciw spektaklowi są przede wszystkim politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy wystosowali w tej sprawie interpelację do Donalda Tuska, a także prawicowi publicyści i duchowni.

Głos w sprawie postanowił zabrać także abp Gądecki, metropolita poznański. Podkreśla on, że "przedstawienie (…) ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego" - donosi tvn24.pl.

 / Fot. Janusz Wójtowicz/PolskapresseW obronie spektaklu postanowili wystąpić przedstawiciele świata kultury. W tym celu wystosowali specjalny list, w którym można przeczytać: "Protestujący przeciw wystawieniu tej sztuki w Poznaniu oskarżają festiwal i artystę o obrazę uczuć religijnych i propagowanie treści antychrześcijańskich. Jednak, jak sami przyznają, czerpią swoją wiedzę na temat przedstawienia z internetu, nie widzieli go. Ustępstwo wobec żądań protestujących będzie zatem przyzwoleniem na krytykę prewencyjną i będzie odbywać się ze szkodą dla wolności wypowiedzi".

List podpisali m.in. :John Maxwell Coetzee, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystian Lupa, Jurek Owsiak, Jan Klata, Krystyna Janda, Jan Kaczmarek.

Specjalne oświadczenie wydał także prezydent Poznania, Ryszarda Grobelny. Podkreślił, że jako prezydent miasta nie posiada narzędzi prawnych, które zobowiązałyby organizatora do odwołania wydarzenia. Grobelny ma jednak nadzieję, że organizatorzy festiwalu wezmą pod uwagę to, że wystawienie sztuki "Golgota Picnic" naraża "życie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich mienia". Zapowiedział także, że nie weźmie udziału w prezentacji spektaklu "ze względu na wątpliwości co do zgodności prezentowanych w nim treści z wyznawanymi przeze mnie wartościami".

Sam reżyser o swoim spektaklu mówi: "Każde dzieło teatralne jest ekspresją życia. Przez życie rozumiem ciąg zdarzeń, wspomnień, a także tego, o czym zapominamy – faktów, które wypieramy ze strachu lub ze wstydu. Robimy haniebne rzeczy, a przysięgamy, że nigdy nie zrobiliśmy nic poniżającego; rozmyślnie wymazujemy je z pamięci. Później powracają pod postacią dzieła sztuki i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tam są. Właśnie dlatego artysta powinien, nawet wbrew sobie, zajmować się tematami delikatnymi i wstydliwymi. Nie powinien ich przemilczać" - możemy przeczytać na oficjalnej stronie Malta Festival.

Malta Festival Poznań to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo - Wschodniej. Odbywa się od 1991 roku w Poznaniu. Na festiwalu prezentowane są międzynarodowe programy teatralne, muzyczne, taneczne i filmowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.