Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32332 miejsce

Spektakl o internautach z premierą na YouTube

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-17 12:17

Spektakl o internautach? "Czemu nie" - odparła osoba z grupy twórczej Teatr.Psyche. Tak powstał innowacyjny projekt artystyczny opowiadający historię dziewięciu urzędników, którzy po pracy wyczyniają w internecie przedziwne rzeczy.

Spektakl o Internautach? "Czemu nie" - odparła osoba z grupy twórczej Teatr.Psyche.


Internet inspiruje artystówInternet odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu. My go tworzymy, ale i on zaczyna tworzyć nas. Nic więc dziwnego, że i dla coraz większej liczby artystów jest "zarówno wystarczającym jak i koniecznym warunkiem" do powstania projektu artystycznego, jak powiada Steve Dietz, kustosz działu nowych mediów w Centrum Sztuki Walkera w Minneapolis.

Jedną z pierwszych grup twórczych nurtu sztuki internetu w Polsce jest Grupa Twożywo (Grupa tworzywo) powołana w 1995 roku. Stworzyła ona między innymi animacje krytykujące konsumpcjonizm pt. "Kapitan Europa" dostępne dla każdego w Internecie jako "równie istotnym fragmencie przestrzeni publicznej".


Pierwszy spektakl z premierą w InternecieZ kolei grupa twórcza Teatr.Psyche postanowiła stworzyć spektakl opowiadajacy historię kilku pracowników biurowych, którzy w Internecie prowadzą drugie życie.

Grupę tworzy kilkanaście osób w wieku od 23 do 50 lat. "Myślę, że dzięki temu spektakl trafi do każdego pokolenia" - mówi uczestnik przedsięwzięcia. Na pewno jest to niesamowite, biorąc pod uwagę nowoczesność tego spektaklu. Efekt kilku miesięcy pracy został nagrany przy użyciu kamer HD i zostanie udostępniony w Internecie na serwisie YouTube.Spektakl powstał metodą verbatim, czyli na podstawie prawdziwych historii znalezionych na blogach albo w reportażach. "Spektakl składa się z 8 videocastów i scen zbiorowych" - mówi Monika Wirżajtys (scenariusz i reżyseria, fundacja Art-House). Opieką terapeutyczną nad grupą zajęła się Mariola Tempska (socjo i psychoterapeutka, ośrodek Terapeutica). Realizatorem i autorem zdjęć jest Remigiusz Zawadzki (dyrektor festiwalu Camera Obscura) a autorem muzyki Krzysztof Winter (absolwent Sonic Arts, Uniwersystetu Sztuk Pięknych w Londynie, inżynier dźwięku SAE Institute).

Twórcy inspirują do dyskusji o Internecie"Co zmienia Internet?" - pyta uczestnik grupy. To pytanie staje się coraz bardziej aktualne. Internet nie tylko jest odzwierdciedlenem naszego życia "w realu", ale też je uzupełnia, w mniejszym lub większym stopniu wpływając na jego przebieg. Staje się też źródłem wydarzeń.

"Historia pozornie spokojnych urzędników, którzy po pracy robią make up nieboszczykom i inne dziwne rzeczy, które nagrywają i umieszczają w Internecie." - ten krótki opis spektaklu nie tylko zachęca do jego obejrzenia ale też do postawienia sobie pytania - co my robimy w Internecie i jaki to ma na nas wpływ.

"Przez przedstawienie chcemy zachęcić ludzi do dyskusji nad tym jak Internet zmienia nas i nasze zachowania" - mówi członek grupy Teatr.Psyche - " a jeżeli tak to czy są to zmiany pożądane". Patrząc na nasze codzienne życie z pewnością trudno przejść obojętnie obok tego pytania.

Spektakl opowiada o kilku pracownikach biura, którzy w Internecie prowadzą drugie życie. To, co pozornie wygląda na zabawę, już po chwili staje się sposobem przetrwania w nieznośnej rzeczywistości. Dla jednych wirtualny świat jest ucieczką od samych siebie. Inni leczą tam swoje kompleksy, a jeszcze inni nagrywają swój videocast niczym wołanie o pomoc. Okazuje się, że granica między realnym a wirtualnym światem jest bardzo cienka.

Co zmienia Internet? Czy pozwala odkryć ukryte schematy? Otwiera oczy czy też zamydla sytuację?

Premiera bez wieczorowej kreacjiAby poznać odpowiedzi na te pytania wystarczy przyjść na spektakl. Nie trzeba jednak zakładać wieczorowej kreacji. Premiera będzie miała miejsce "tam, gdzie znaleźliśmy inspirację" - mówi uczestnik - "w Internecie".

"Fantazje urzędnika - Second Life" jest pierwszym spektaklem internetowym, z premierą tylko i wyłącznie w sieci. Będzie ona miała miejsce o godzinie 21.00 w sobotę 21 listopada na stronie
http://www.fantazje-urzednika.pl/.

Oprócz tego, twórcy zapraszają na spotkanie w sali widowiskowej Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej w Bydgoszczy. Wstęp wolny. Podczas spotkania twórcy będą odpowiadać na pytania Internautów na czacie. Ponadto do dyskusji na żywo zaproszono wybitną znawczynię Internetu - socjolog dr Agnieszkę Jeran (m.in. publikacja "Mit Internetu jako miejsca poszukiwania informacji") oraz uznanego socjologa Piotra Siudę (m.in. publikacja "Islam a Internet. O przenoszeniu się religijnych granic do cyberprzestrzeni").

Zakulisowe ciekawostki związane ze spektaklem i relacje na żywo można śledzić też na Facebooku, Śledziku i innych mikroblogach, których adresy są dostępne na stronie.

Adres: fantazje-urzednika.pl
Czas: Sobota, 21 listopada, godzina 21.00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.