Facebook Google+ Twitter

Spektakl „Pęknięte serce” w Orzeszu

14 grudnia na dworcu PKP w Orzeszu odbył się spektakl wystawiany przez gimnazjalistów i licealistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Spektakl „Pęknięte Serce” był poświęcony dzieciom, które zginęły w obozach koncentracyjnych.

autentyczne zdjęcia z obozów koncentracyjnych / Fot. Magdalena FoltysW zimne, piątkowe popołudnie, spora grupa mieszkańców Orzesza zgromadziła się na dworcu PKP, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez licealistów i gimnazjalistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Poległych na Pasternioku. Wśród widzów nie zabrakło również władz miasta, na czele z burmistrzem Andrzejem Szafrańcem oraz przewodniczącym rady miasta Janem Machem.

Spektakl odbył się dla upamiętnienia dzieci, które zginęły w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Podczas spektaklu można było usłyszeć przerażające opowiadania o początkach życia dzieci, które rodziły się w brudnych, małych i pełnych robactwa stodołach. Po urodzeniu najczęściej były w brutalny sposób zabijane, najczęściej gazem. Zdarzało się jednak, że brali za nóżki, i z całej siły uderzali o ścianę, albo nawet rozdeptywali ogromnymi, ciężkimi butami. Matki po zabiciu dziecka, mogły obejrzeć zwłoki w krematorium i ostatni raz przytulić swoje dziecko. Starsze dzieci musiały przejść specjalny test polegający na przejściu pod metalową rurką. Jeżeli miały minimum 120 cm wzrostu mogły żyć. Niższe dzieci były zabijane.
występujący aktorzy / Fot. Magdalena Foltys
Cały spektakl był utrzymany w czarnych barwach. Całość dopełniało miejsce spektaklu - dworzec i tory, które symbolizowały wywożenie ludzi do obozów koncentracyjnych. W spektaklu brały udział również małe dzieci, córki i synowie nauczycieli, przygotowujących przedstawienie. Spektakl był bardzo poruszający i oddawał uczucia jakie były obecne podczas tamtych wydarzeń.

Po spektaklu głos zabrali burmistrz i dyrekcja szkoły. Podziękowano Ilonie Markiton (świetliczanka), Annie Kamyk (nauczycielka muzyki) i Beacie Jonak (nauczycielka polskiego), dzięki którym powstała sztuka.

Spektakl był przygotowany w ramach programu wyrównania szans edukacyjnych e-future.net. Dzięki temu programowi uczniowie Zespołu Szkół mogą rozwijać swoje zainteresowania, biorąc udział w różnych kółkach zainteresowań m.in z matematyki i informatyki, z przedmiotów przyrodniczych, języków obcych oraz artystycznych. Zdobyte umiejętności są prezentowane rodzicom i zaproszonym gościom m.in na takich spektaklach jakim było "Pęknięte serce".Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bardzo Wam dziękuję.
Marto jeżeli będzie kiedyś jeszcze spektakl wystawiany na pewno Cię zawiadomię a wtedy mozesz przyjechać na śląsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Obywatelsko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ten padający na publiczność i aktorów śnieg...

Rzadko się tu zdarza, żeby ktoś z Warszawy żałował, że nie było mu dane zobaczyć czegoś na zewnątrz, zwykle jest odwrotnie, ale teraz... żałuję, że ten spektakl odbył się poza Warszawą, bo bardzo chciałabym go obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Niesamowity projekt. Dobrze że o tym napisałaś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.