Facebook Google+ Twitter

Spektakl uliczny Genesis w Oberhausen

W Oberhausen 12 czerwca o godzinie 21:30, restauracja Gdańska zorganizuje wraz z Teatrem A z Gliwic kolejną - jedenastą - autorską premierę plenerowego przedstawienia Genesis. Wstęp wolny.

Plakat / Fot. Materiały prasowe "Samo Życie"Zorganizowanie premiery spektaklu poza granicami Polski w Oberhausen, jest aktem wpisania się w bogatą tradycję dialogu kulturalnego między Polską a Niemcami. To tutaj w Oberhausen odbywał się ten dialog, nawet wtedy, gdy granice były jeszcze zamknięte. Tu też odbyła się światowa prapremiera Genesis - w Oberhausen w roku 2004.

Obecnie spektakl ten jest wystawiany z okazji dwudziestolecia podpisania między Polską a Niemcami traktatu mówiącego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz wspomagania wzajemnego w dziedzinie kultury. Traktat gwarantuje wzajemną wymianę kulturalną miast partnerskich, a został zawarty 20 lat temu 17 czerwca 1991.

Przedstawienie oparte jest na pierwszych dziewięciu rozdziałach Księgi Rodzaju. Na bazie starożytnych tekstów przedstawia w ujmujących, metaforycznych skrótach pradzieje świata i rodzaju ludzkiego, opisuje stworzenie kosmosu, narodziny i grzech pierwszych ludzi, zbrodnię Kaina oraz historię potopu. Archetypiczny tekst, który przez wieki interpretowany był na różne sposoby, wywarł fundamentalny wpływ na kształtowanie europejskiej wyobraźni. To jemu zawdzięczamy żywotne koncepcje pochodzenia świata i człowieka, koncepcję winy zadośćuczynienia, wreszcie koncepcję utraconego i odzyskanego na powrót raju.

Spektakl Genesis jest realizowany w konwencji teatru totalnego, wykorzystującego rozliczne środki ekspresji. Artystyczny przekaz, konstruowany uniwersalnymi środkami pozawerbalnymi, kształtuje specjalnie napisana do przedstawienia muzyka (inspirowana klasycznymi motywami muzycznymi - min. oratoriami Haydna ), choreografia obficie czerpiąca ze stylistyki ludowych tańców europejskich, projekcje multimedialne zestawiające wybitne dzieła malarskie (min Michała Anioła, Boscha i Chagalla) z na wskroś współczesnym video-artem, wreszcie użycie w spektaklu bogatej, funkcjonalnej scenografii na którą składają się bombastyczne kostiumy, szczudła, kukły, machiny i żywy ogień.

Na podstawie tekstów prasowych Magazynu "Samo życie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.