Facebook Google+ Twitter

Spektakl w kinie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-15 19:04

Czeski reżyser Petr Zelenka odchodzi od stylu, do którego przyzwyczaił widzów w całej Europie i koncentruje się na teatrze, przenosząc wystawianą w Pradze sztukę „Bracia Karamazov” Fiodora Dostojewskiego na ekrany kin.

plakat filmowy/materiały promocyjne/Gutek Film/Dystrybutor / Fot. Gutek Film/DystrybutorAkcja filmu rozgrywa się we współczesnej Polsce. Czescy aktorzy z Praskiego Teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, aby wystawić dzieło Dostojewskiego „Bracia Karamazov”. W robotniczej dzielnicy Krakowa odbywa się alternatywny festiwal teatralny. Wszystkie jego sztuki wystawiane są w postindustrialnej, stalowej przestrzeni fabryki i hal produkcyjnych.

kadr z filmu/materiały promocyjne/Gutek Film/Dystrybutor / Fot. Gutek Film/DystrybutorAdaptowana sztuka teatralna na podstawie powieści rosyjskiego pisarza F. Dostojewskiego opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa i jego czterech, zupełnie różnych, synów - gwałtownego Dymitra, intelektualisty Iwana, pokornego Aloszy i nieślubnego syna Smierdiakowa. Prowadzący hulaszcze życie ojciec zostaje zabity, a Dymitr, zostaje oskarżony o zbrodnię i przepuszczenie majątku ojca. Historia ta, to także opowieść o miłości, w którą wplątane są dwie kobiety: namiętna i rozpustna Gruszeńka i wrażliwa i cnotliwa Katarzyna.

kadr z filmu/materiały promocyjne/Gutek Film/Dystrybutor / Fot. Gutek Film/DystrybutorFilm Zelenki, podobnie jak wystawiana w teatrach sztuka, zadaje ważne egzystencjalne pytania i obrazuje ludzką psychikę i emocje. Ważnym elementem filmu jest też poszukiwanie odpowiedzi na odwieczne pytania i dylematy ludzkości. Dramat porusza więc kwestię istnienia Boga, wiary i ateizmu, także dobra i zła oraz sumienia. Reżyser, skupia się na pobudkach psychologicznych kierujących postaciami oraz penetruje najgłębsze i niezbadane zakątki ludzkich uczuć i duszy.

kadr z filmu/materiały promocyjne/Gutek Film/Dystrybutor / Fot. Gutek Film/Dystrybutor„Bracia Karamazov” w reżyserii Zelenki to typ Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej na kandydata do tegorocznych Oscarów. I nie można się im dziwić. Bo twórca zaangażował najważniejszych krajowych aktorów, którzy faktycznie od ośmiu lat odgrywają ten spektakl na deskach Praskiego Teatru. Dlatego wypadają oni bardzo realistycznie. W każdej scenie widzimy, że nie jest to ich pierwszy ra,z a ekran aż kipi od doświadczenia i lekkości w odgrywaniu ról, mimo iż sam obraz nie należy do łatwych.

kadr z filmu/materiały promocyjne/Gutek Film/Dystrybutor / Fot. Gutek Film/DystrybutorCiekawym bohaterem, a przy tym polskim akcentem jest postać kierownika hali, w rolę którego wpisał się Andrzej Mastalerz. Jak dowiadujemy się na początku filmu, jego dziecko spadło z wysokości i ciężkim stanie znajduje się w szpitalu. Bohater nie biegnie jednak do matki czy rodziny, lecz zostaje w fabryce, by do końca obejrzeć spektakl. Sceny te mają charakter symboliczny. Robotnik uświadamia sobie, że słowa sztuki, pytania, które są tam kreowane, kierowane są także do niego. Pogrążony w refleksji bohater zdaje sobie sprawię, że Bóg, nie może istnieć, bo nie stworzyłby tak okropnego świata pełnego cierpienia i bólu. Opuszczony sam musi podjąć najważniejszą i najtrudniejszą decyzję w życiu...

Muzykę do filmu skomponował Polak Jan Kaczmarek. Stworzone przez kompozytora dźwięki wspaniale oddają powagę i tło rozgrywających się w ponurej, fabrycznej rzeczywistości opowieści.

Obraz „Bracia Karamazov” w reżyserii Petra Zelenki był nominowany do nagrody Złotych Lwów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dostojewski, Zelenka i Kaczmarek to musi być świetne! Dla Ciebie plus za ciekawą recenzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomimo pewnych niedociągnięć plus za sprawnie napisaną recenzję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po takiej recenzji grzechem byłoby nie zobaczyć, dzięki za ciekawą propozycję : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.