Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21065 miejsce

Spektakl „Wszystkim Świętym i tym co odeszli” w Legionowie

Już wkrótce Święto Wszystkich Świętych. W Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie teatr szkolny w dniu 28 października 2016 roku przedstawił przygotowany na tą okazję montaż słowno-muzyczny.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski

Na początek obrzęd Dziadów


Spektakl " Wszystkim Świętym i tym co odeszli" rozpoczął się przedstawieniem znanego fragmentu „Dziadów” Adama Mickiewicza. Nawiązuje on do obrzędów z czasów pogańskich, które miały pomagać nawiązywać w dniu zadusznym kontakt z duchami przodków zwanymi dziadami. Celem tego obrzędu było pozyskanie opieki zmarłych. Autorzy scenariusza przywołują te obrzędy, aby młodym odbiorcom pokazać, że ludzie w różnych stronach świata inaczej obchodzili ten dzień, odmiennie oddawali cześć swoim zmarłym. Młodzi aktorzy niezwykle obrazowo zagrali swoje role. Na scenie zrobiło się strasznie. Pełno  / Fot. Jerzy Jastrzębskiporuszających się duchów i słychać było przejmujące szepty obrzędujących „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie”. W powietrzu poruszały się czarne flagi i potęgowały nastrój grozy.
Prowadząca akademię nauczycielka religii Danuta Zalewska wyjaśniła zebranym, że współczesne zabawy w przywoływanie duchów, przebieranie się za nie nawiązuje do czasów przedchrześcijańskich i określonych kręgów kulturowych. Jest to forma kultywowania pogańskich obyczajów.

Święto Wszystkich Świętych. Życie i radość.


Druga część przenosi nas w czasy współczesne i pokazuje ludzi niosących kwiaty i znicze na cmentarze. Obraz, który  / Fot. Jerzy Jastrzębskioglądamy nic nie ma wspólnego z poprzednią sceną. Jest kolorowy, pełen ciepłego blasku. Flagi poruszające się w powietrzu zmieniły barwę na słoneczną. Aktorzy deklamowali wiersze, wyrażające tęsknotę za bliskimi, którzy odeszli. Wspomnienia o nich stają się ich portretami malowanymi słowami. We wszystkich przejawia się nadzieja, że oni dostąpili szczególnego zaszczytu bycia zaliczonymi do grona Świętych. Autorzy scenariusza przywołali na ta okazję słowa Jana Pawła II „Życie krótkie czy długie jest podróżą w kierunku raju: tam jest nasza ojczyzna i nasz prawdziwy dom; to tam wyznaczono nam spotkanie! Chrystus oczekuje nas w raju. Nie zapominajmy nigdy o tej najwyższej i pocieszającej prawdzie”.
Obecny na uroczystości ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak podziękował za wspaniały, budujący swoją wymową  / Fot. Jerzy Jastrzębskispektakl. Podkreślił znaczenie dobrego życia i modlitwy w podróży do prawdziwej ojczyzny. Na zakończenie przywołano słowa z Księgi Mądrości” Nie dążcie do śmierci przez swe błędne życie, nie gotujcie zguby własnymi rękami! Bo śmierci Bóg nie uczynił i nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył wszystko po to, aby było i byty tego świata niosą zdrowie”. Gratulacje i podziękowania za wzruszający i pouczający spektakl dla uczniów , nauczycieli i rodziców Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych W Legionowie.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.