Facebook Google+ Twitter

Spektakle reżysera Jerzego Grzegorzewskiego na fotografiach

Otwarcie nietypowej dla tego miejsca wystawy miało miejsce 11 kwietnia w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest to ekspozycja fotografii dotycząca twórczości reżysera Jerzego Grzegorzewskiego.

Dwie z prezentowanych fotografii / Fot. Mirosława Kasowska Wystawę przygotował Łódzki Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich. W ten sposób postanowił uczcić 90-lecie istnienia ZASP (1918-2008). Pięćdziesiąt jeden czarno-białych zdjęć zostało zrobionych podczas 12 spektakli, które w latach 1965-1975 Jerzy Grzegorzewski wyreżyserował w łódzkim Teatrze im. Stefana Od lewej szef łódzkiego oddziału ZASP Maciej Małek i prezes ŁTF Sławomir Grzanek podczas otwarcia wystawy / Fot. Mirosława Kasowska Jaracza. Gości przybyłych na wernisaż powitał Maciej Małek, szef łódzkiego oddziału ZASP oraz prezes ŁTF Sławomir Grzanek. – Jerzy Grzegorzewski wprowadził teatr w nowe sfery, w nową estetykę – powiedział Maciej Małek podczas otwarcia wystawy.

Ekspozycja została przygotowana dzięki życzliwości wielu ludzi, miedzy innymi aktorów i osób, które z Jerzym Grzegorzewskim współpracowały w Teatrze im. Jaracza. Także dzięki jego siostrze pani dr Wiesławie Grzegorzewskiej, która swą obecnością uświetniła wernisaż otwierający wystawę. Część prezentowanych Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z 12 spektakli / Fot. Mirosława Kasowska fotografii pochodzi z zasobów fotograficznych Działu Literackiego Teatru im. Jaracza. Dodatkową atrakcją wystawy są oryginalne telegramy z gratulacjami, jakie reżyser otrzymywał od wielu zaprzyjaźnionych czy choćby życzliwych i ceniących go przedstawicieli świata teatralnego. Jest m.in. telegram od Kazimierza Dejmka.

Podczas wernisażu / Fot. Mirosława Kasowska Fotografiom towarzyszy tekst Tadeusza Różewicza dotyczący twórczości teatralnego twórcy.
"Jerzy Grzegorzewski stworzył kosmos na swoją miarę, zagospodarował go swoimi przedmiotami, barwami, konstrukcjami, swoim światłem i swoją muzyką... myślami i wizjami, swoimi obrazami. Od Boscha do Wyspiańskiego, od Malczewskiego do Bacona. (...) Z latami zaczarowane koło teatru Grzegorzewskiego zamieniło się w czarodziejską kulę. Kula ta pełna niezwykłych snów marzeń obrazów i dźwięków krąży po niebie i piekle polskiej sztuki teatralnej. Dobrze, że w naszym polskim świecie teatralnym jest taka planeta, która nazywa się Jerzy Grzegorzewski" - napisał poeta.

Goście przybyli na wernisaż. Pierwsza od prawej dr Wiesława Grzegorzewska  / Fot. Mirosława Kasowska Jerzy Grzegorzewski (1939-2005) był nie tyko reżyserem, ale i scenografem teatralnym. Ukończył Wydział Ubioru Łódzkiej PWSSP oraz Wydział Reżyserii Warszawskiej Akademii Teatralnej. Otrzymał też Doktorat Honoris Causa łódzkiej PWSSP. Z Łodzi przeniósł się do Wrocławia, gdzie pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego. Później był dyrektorem warszawskich placówek – Teatru Studio i Teatru Narodowego.

Wystawę prezentującą część jego imponującego dorobku w Galerii ŁTF mieszczącej się przy ul. Piotrkowskiej 102, można oglądać do 28 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.