Facebook Google+ Twitter

Spełnij marzenia. Międzynarodowa szkoła czeka

Sześć lat temu dano mi szansę, która zmieniła moje życie na zawsze. Mając 16 lat i będąc uczennicą polskiego liceum, stanęłam przed możliwością kontynuowania nauki na dwuletnim stypendium w Wielkiej Brytanii. Tę szanse możesz dziś dostać ty!

 / Fot. fragment strony http://uwc.org.plOd tamtej chwili minęło już parę lat, ale do dziś pamiętam każdy dzień mojej międzynarodowej przygody. Będąc uczennicą polskiego liceum, w małym miasteczku w samym sercu Polski, znalazłam informacje o rekrutacji do Szkół Zjednoczonego Świata (www.uwc.org.pl) i postanowiłam spróbować, mimo że perspektywa uczenia się w międzynarodowej lub angielskiej szkole wydawała mi się, szczerze mówiąc, mało realna.

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata (UWC Polska) jest afiliowane przy organizacji szkół międzynarodowych United World Colleges (UWC) istniejącej od roku 1962 z siedzibą w Londynie (www.uwc.org). Od swego powstania w Polsce w 1991 roku, Towarzystwo przyznało ponad 200 stypendiów o łącznej wartości okolo 9 milionów dolarów. Komitety narodowe, ktorych jest 124, w tym UWC Polska, corocznie dostają pewną pulę stypendiów rozdzielaną na zasadzie parytetów narodowych przez same szkoły.Tak wiec to same szkoły sa fundatorem stypendiów, Towarzystwo UWC dokonuje rekomendacji kandydatów. Do patronów UWC należą Nelson Mandela oraz Królowa NooR z Jordanii.

Wysłałam wszystkie wymagane dokumenty i zostałam zaproszona na najpierw na pierwszy, a potem drugi etap eliminacji do UWC, poznając w czasie rekrutacji wspaniałych ludzi, którzy są mi bardzo bliscy do dziś. Niektórzy z nas dostali stypendia, inni nie, ale mimo ogromnych emocji, nie to było najważniejsze. Najważniejsze było to, ze zobaczyliśmy, iż marzenia się spełniają, wystarczy tylko włożyć wysiłek w ich realizacje.

Ja dostałam stypendium do prywatnej szkoły angielskiej, gdzie spędziłam dwa fantastyczne lata swojego życia, poznając ludzi z całego świata, i nawiązując przyjaźnie na całe życie, a także wynosząc wiedze, której nie zdobyłabym nigdzie indziej. Do dziś korzystam z nauk wyniesionych z czasów mojego stypendium UWC,.

Po otrzymaniu stypendium, długo nie mogłam uwierzyć, ze to prawda. Stypendium było niesamowita szansa, ale również odpowiedzialnością, bo sama wartość stypendium wyniosła kilkadziesiąt tysięcy euro, wliczając opłaty za czesne, akademik i koszty pobytu. Ktoś uznał ze warto było we mnie tyle zainwestować, czułam wiec ogromna odpowiedzialność by udowodnić, ze było warto.

Dodam, ze uczeń otrzymujący stypendium do szkół UWC nie ponosi żadnych kosztów, związanych ze stypendium, gdyż większość stypendiów jest w całości ufundowana przez UWC lub prywatne szkoły angielskie. Ze względu na świetna reputacje stypendystów, coraz więcej prywatnych angielskich szkól oferuje miejsca w murach swoich szkół, i niektóre z nich mogą wymagać pokrycia ubezpieczenia czy tez innej dopłaty. Komisja kwalifikacyjna zawsze informuje o takich wymaganiach wcześniej i decyduje o ich przyznania tylko za wcześniejsza zgoda ucznia i jego rodziców.

Wszystkie stypendia są oferowane do szkół z akademikiem, wiec i ja również spędziłam dwa lata w pięknej brytyjskiej szkole z internatem, dzieląc pokój z koleżankami z rożnych krajów. Szkoły międzynarodowe oraz brytyjskie, oprócz samej nauki, oferują również możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach poza lekcyjnych.
Nauczyłam się wiec zarówno lepić garnki, jeździć konno, strzelać do rzutek, jak i tańczyć tańce klasyczne. Mój dzień był wypełniony od godziny 8 rano do 20 nauka, sportami i innymi aktywnościami oferowanymi przez szkołę. Mimo, ze mój dzień był tak pełen wrażeń, jakoś nigdy nie czułam zmęczenia, wręcz przeciwnie, codziennie budziłam się z nowym zapasem energii i ciekawości co przyniesie mi kolejny dzień.

Doświadczenia wyniesione z tej szkoły przydają się mi i dziś, właściwie na każdym kroku, jednak najcenniejsze co wyniosłam z tej dwuletniej nauki to przyjaźnie ze wspaniałymi ludźmi, którzy bez względu na to czy są dziś w Europie, Azji czy Australii, są mi zawsze bliscy.

Każdy z nas może spełnić swoje marzenia, bo Towarzystwo Szkol Zjednoczonego Świata organizuje nabór corocznie, wiec pomyśl czy i ty nie chciałbyś/chciałabyś sprobować?

Trwa właśnie nabór kandydatów na lata szkolne 2008-2010 i jeśli spełniasz następujące warunki, sprobuj!:
wiek 16-17 lat (I klasa liceum), dobra znajomość języka angielskiego, średnia ocen z przedmiotów ogólnokształcących minimum 4,75* - dotyczy świadectwa ukończenia gimnazjum, wybitne, udokumentowane osiągnięcia pozaszkolne, doświadczenie w pracy charytatywnej, społecznej, artystycznej i/lub sportowej.

* W szczególnych wypadkach, uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata, komisja kwalifikacyjna, w drodze jednomyślnej decyzji, może dopuścić kandydata do dalszego postępowania konkursowego, jeśli jego średnia ocen jest niższa niż 4,75, ale wyższa niż 4,0.

Kwalifikacja przebiega w trzech etapach. Przystępując do pierwszego etapu prosimy o przesłanie do dn. 31 grudnia 2007 roku, na adres:

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego
Józefów k/Otwocka 1
05-420 Józefów, ul.Świderska 1
Skrytka pocztowa 15


Wszelkie informacje są dostępne na stronie: www.uwc.org.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.