Facebook Google+ Twitter

SPIDER zbierał dane o początkach wszechświata. Instrument wylądował na Antarktydzie po 16 dniach lotu

Po 16 dniach spędzonych na wysokości 35 kilometrów instrument badawczy SPIDER wrócił na Ziemię. "Pająk" został wyniesiony ponad Antarktydą przy pomocy balonu z helem.

 / Fot. NASA/Jeff FilippiniSPIDER to zbudowany przez międzynarodowy zespół naukowców instrument badawczy wyposażony w sześć teleskopów refrakcyjnych i instrumenty do badania poświaty Wielkiego Wybuchu.

Celem "Pająka" było zarejestrowania mikrofalowego promieniowania tła, zwanego również promieniowaniem reliktowym, które jest pozostałością po Wielkim Wybuchu i jednorodnie wypełnia wszechświat. Inaczej rzecz ujmując SPIDER zbierał dane mające pomóc w odpowiedzi na pytania dotyczące pierwszych sekund po Wielkim Wybuchu.

Lot SPIDERA rozpoczął się 1 stycznia i trwał 16 dni. Naukowcy zdecydowali, że sprowadzą obiekt na Ziemię po dwóch tygodniach, bo silnie wiejące wiatry mogły skierować go poza Antarktydę i uniemożliwić jego odzyskanie. "Pająk" wylądował ponad 1600 kilometrów od amerykańskiej stacji polarnej McMurdo, gdzie rozpoczął swój lot - czytamy na stronie przedsięwzięcia.

Czytaj także: Sonda Świt dostarczyła nowe zdjęcia planety karłowatej Ceres. W marcu wejdzie na jej orbitę


Początki projektu badawczego SPIDER sięgają 2000 r. Uczestniczą w nim naukowcy z wielu światowych uniwersytetów (m.in. w Kalifornii i Toronto). Finansuje go NASA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.