Facebook Google+ Twitter

Śpiew, muzyka i rysunki - czyli wywiad z Maciejem Stańczykowskim

Wywiad z młodym 20-letnim wokalistą zespołu Sanctus, Maciejem Stańczykowskim z Nowego Sącza.

Na zdjęciu Maciej Stańczykowski / Fot. fot. z prywatnego archiwum Maćka StańczykowskiegoMaciej Stańczykowski mieszka w Nowym Sączu (południe Polski – małopolska). Aktualnie ma 20 lat i wykształcenie średnie (ukończone technikum ekonomiczne). Wśród jego zainteresowań wokalno-muzycznych znajdują się jeszcze: muzyka, rysunek, film, książka, wycieczki (szczególnie po górach). Od pięciu lat jest wokalistą w Zespole Sanctus, który działa przy Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.Na zdjęciu Maciej Stańczykowski / Fot. fot. Archiwum prywatne Maćka StańczykowskiegoZgodził się na wywiad dla naszego portalu …Dariusz Trybuła: Zespół Sanctus działa od 1996 r., czyli już 20 lat. To dokładnie tyle ile Ty masz lat. Maćku, jak długo już występujesz w zespole?

Maciej Stańczykowski: Dokładnie, nasz Zespół w grudniu tego roku skończy 20 lat. Ja natomiast należę do niego od dnia 16 sierpnia 2011, czyli za niecały miesiąc minie już 5 lat.Opowiedz coś o Zespole Sanctus. Jaka jest Twoja rola w zespole Maćku?

Zespół SANCTUS z Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, to grupa wokalistów i muzyków służących Bogu i ludziom. Poza oprawą muzyczną Mszy św. Młodzieżowych i uroczystości w parafii, w ciągu rogu organizujemy koncerty Wielkanocne i Bożonarodzeniowe oraz oprawę muzyczną ślubów. Moja rola to wokal, chociaż jeszcze w te wakacje chciałbym spróbować nauki gry na gitarze.Ile obecnie osób liczy Zespół Sanctus?

Nasz Zespół liczy aktualnie 12 osób dorosłych. Do tego można dodać jeszcze dzieci niektórych dorosłych, bo jak to już ktoś kiedyś stwierdził, Sanctus jest teraz Zespołem „rodzinnym”.Maćku, jak długi już zajmujesz się śpiewem i muzyką?

Mogę jasno stwierdzić, że muzyka towarzyszyła mi od dziecka . Śpiew natomiast w czasach szkoły podstawowej, kiedy to zgłosiłem się do chórku szkolnego. Następnie był chór w gimnazjum, a teraz Zespół Sanctus oraz DA STRYCH: zespół muzyczny Odpowiedź Pana.Występowałeś Maćku wcześniej przed Zespołem Sanctus w innym zespole lub na scenie w ogóle?

Jak wcześniej nadmieniłem ze śpiewem jestem zaprzyjaźniony od dziecka. Początkiem podstawówki miałem nawet 2 letnią przygodę w chórku dziecięcym przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (znanej też jako Kolejowa).Dużo koncertujecie z Zespołem Sanctus?

Co do koncertów to teraz troszkę rzadziej, ponieważ każdy ma rodzinę, niektórzy dzieci i ciężej jest znaleźć czas na takie wydarzenia. Ale jeśli tylko mamy taką okazję to zawsze staramy się ją wykorzystać i koncertować.Zespół Sanctus działa przy Parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Skąd u Ciebie zainteresowanie muzyką religijną?

Muzyka religijna jest naprawdę bardzo fajna, a gdy dodać do tego jeszcze dobrych ludzi można stworzyć wspólnie coś niezwykłego. Dla wielu może to być nudne, bądź przereklamowane. Dla mnie natomiast to coś, od czego zacząłem swoją przygodę z muzyką i zawsze będzie ważnym czynnikiem w moim życiu.Oprócz występów w zespole także rysujesz. Opowiedz o swoich rysunkach. Co przedstawiają?

Tak, rysowanie to moja kolejna pasja. Kiedy złapie mnie wena, biorę ołówki, kartki, kredki i próbuję coś stworzyć. Najczęściej są to rzeczy związane z filmami/animacjami, chociaż zdarza się również narysować jakiś portrecik.Nie myślałeś aby swoje rysunki gdzieś zamieszczać?

Swoje prace zazwyczaj wrzucam na mój profil na instagramie bądź też na Facebooku.Twoje rysunki były gdzieś publikowane?

Raczej nie, chyba że o czymś nie wiem, publikuję je tylko ja na portalach, o których wcześniej wspominałem.Jak długo czasu zajmuje Tobie narysowanie jednego rysunku?

Z tym jest naprawdę różnie. Niektóre rysunki można zrobić szybciej np. 2 godziny, ale zdarzało się, że jeden rysunek był tworzony ok. kilkunastu godzin. Wszystko zależy od tego co i jak chcę narysować.Brałeś udział w konkursach plastycznych?

Tak, ale tylko w szkolnych. Nie uważam, że mam aż taki talent by pchać się na konkurs w większej skali. Są ludzie, którzy mają naprawdę wielki talent i to im zostawiam pole do popisu.A w wokalnych konkursach?

Konkursy wokalne również zdarzały się bardziej w czasach szkolnych. Teraz już się jakoś tak o tym nie myśli. Śpiewam bardziej dla siebie, dla rozrywki i dla dalszego rozwoju swojej pasji.Miałeś jakieś wystawy swoich rysunków?

Nie, moje wszystkie rysunki mają specjalne miejsce w mojej teczce. Każdy udany ląduje właśnie tam.Czy lubisz to co robisz?

Tak i to bardzo. Każdy ma swoje pasje, które w jakimś stopniu pielęgnuje. Te są moje i naprawdę lubię je wykonywać.Czym jeszcze zajmujesz się na co dzień oprócz występów w zespole?

Oprócz śpiewania i rysowania na co dzień jestem zwykłym chłopakiem, nie wyróżniającym się z tłumu. Właśnie skończyłem szkołę średnią i wkrótce mam nadzieję, że dostanę się na studia. Później to już życie pokaże . Co ma być to będzie.Czym jeszcze się interesujesz?

W wolnym czasie lubię również wycieczki, szczególnie po naszych polskich górach. Jeśli tylko nadarza się taka okazja na wyjazd, nigdy z niego nie rezygnuję. Chętnie sięgam też po ciekawe książki bądź filmy (posiadam naprawdę pokaźną kolekcję na swojej półce).

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia
Dariusz Trybuła

Strona Macieja Stańczykowskiego - profil prywatny na facebook'u:

Facebook: https://www.facebook.com/maciej.stanczykowski.3/


Fanpage Zespołu Sanctus:

https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Sanctus-231056860400040/?pnref=lhc
RYSUNKI:
Oto dwa z rysunków Macieja Stańczykowskiego: / Fot. rys. Maciej Stańczykowski  / Fot. rys. Maciej Stańczykowski

PIOSENKI w wykonaniu Zespołu Sanctus:


https://www.youtube.com/watch?v=sL-fXnYarOo

https://www.youtube.com/watch?v=Rh7CtweVmjA

https://www.youtube.com/watch?v=wI4wQXAK4NA

https://www.youtube.com/watch?v=0St8g7P1risWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.