Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14931 miejsce

Śpiewać każdy może?

"Nie ma takiej rury na świecie, której nie można odetkać" - ten cytat chyba najlepiej zobrazuje zjawisko, które chcę opisać. Wcale nie myślę o problemach z dostawą gazu, które dotknęły kraje importujące ten surowiec z Rosji.

Pochylę się nad tekstem Jonasza Kofty "Śpiewać każdy może", który został doskonale wykonany przez Jerzego Stuhra, w 1977 roku, na Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Opolu. Zdecydowanie zgadzam się z autorem tych słów, że „czasami człowiek musi, inaczej się udusi”. Tak już z nami jest. Większości z nas od dziecka wpajano, że chcieć to móc. Te słowa zbierają teraz swoje żniwo, nie tylko w postaci pseudoartystów (ale załóżmy, że będą oni reprezentować wszystkich, którzy błędnie ocenili swój talent, bardzo ułatwi to interpretację utworu). Co gorsza, brną oni dalej w dziedzinę, do której kompletnie nie pasują.

Tych ludzi ciągle przybywa, aż zaczyna brakować stron w tabloidach, by ich wszystkich opisać. Najgorszy jest jednak fakt, że jeśli pojawią się choć raz, to trudno im przestać. To swego rodzaju nałóg, wciąga i powoli, aczkolwiek skutecznie, niszczy nie tylko osoby zainteresowane, ale również ich otoczenie, czyli nas samych. Niestety w dzisiejszych czasach kariera stała się dla ludzi wyznacznikiem statusu społecznego. Błysk fleszy i rozdawanie autografów to dla niektórych cel, do którego dążą po trupach. Najważniejsze to dotrzeć na szczyt, później to już jakoś będzie.

Choć jest to tekst, który ma przeszło trzydzieści lat, to jego przesłanie wciąż jest aktualne, a w dzisiejszych czasach, gdy przyrost pseudoartystów postępuje w zatrważającym tempie, zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu. Nie trzeba przecież daleko szukać, prawie każda stacja posiada program, który teoretycznie szuka talentów, by móc je rozwijać: Szansa na sukces, Idol, Jak to leciało, Fabryka Gwiazd, Mam talent, oraz trochę niższa półeczka: Big Brother, czy Dwa światy (kto to jeszcze pamięta?). To tylko niektóre programy dla tych,
którzy są przekonani o swoim talencie. Nieliczni ich uczestnicy poświęcili całe swoje życie danej dziedzinie i są mistrzami w tym, co robią. Większość to osoby szukające poklasku, chcące po prostu zaistnieć. Co (o zgrozo!) udaje im się pomimo braku jakichkolwiek zainteresowań, nie wspominając już o talencie. Znamy każdy ich krok, wystarczy przejść obok stoiska z prasą brukową, czy wejść na którykolwiek portal internetowy (o Pudelku nie wspominając). To straszne, ale prawdziwe – jesteśmy otoczeni przez pseudo-gwiazdy i nie możemy od nich uciec, bo są wszędzie. Kto wie, być może już nie długo otworzymy lodówkę, z której wyskoczy diwa polskiej estrady Jolanta Rutowicz ze swoim jednorożcem i tipsami.

„Wejść na estradę i zostać. Cała reszta to rzecz prosta” – słowa te odzwierciedlają dzisiejszy sposób powstawania gwiazd, którym sami daliśmy przyzwolenie na takie postępowanie. Jesteśmy niczym skazaniec, który swymi czynami sam założył sobie pętlę na szyję. Szkoda tylko, że pętla ta coraz bardziej się zaciska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jak pokazaly ostatnio pewne dlugie dni i noce w polskim Sejmie spiewac naprawde kazdy moze gdzie chce kiedy chce i jeszcze robic z siebie gwiazde

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 17:18

Nie ma za co to Twoja zasługa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 20:17

+ bardo trafna analiza wiersza i stanu naszej rzeczywistości :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.