Facebook Google+ Twitter

Spisek przeciwko głupocie życia

W tym spisku uczestniczą niejako z konieczności, trochę bezwolnie, górując nad bałwanami, uderzającymi w nich z każdej strony.

Zagubieni w rzeczywistości, naznaczeni stygmatem w kształcie złamanego krzyża, wspominają „stary porządek”, który ich ukształtował. Z sentymentem, żałością i bólem, za grubymi kotarami, w powietrzu wypełnionym złością i urazą, rozgrywają się ich losy.

Wera (Ewa Dałkowska) i Rudolf (Mirosław Zbrojewicz) – rodzeństwo, które swoje życie związało przed laty z partią nazistowska, dziś z rozrzewnieniem wspomina czasy, gdy urodziny Himmlera były świętem narodowym, a mundur SS oznaczał prestiż i władzę. Klara (Agnieszka Roszkowska), siostra inwalidka, zaczytana w dziełach klasyków socjalizmu, pogardliwie patrzy ze swojego kątka na rodzeństwo czule rozpamiętujące tamte czasy.

Rudolf właśnie zamierza zakończyć swoją karierę sędziego, by zająć się ukochanymi siostrami: Werą, z którą łączy go relacja seksualna, oraz Klarą, której okazuje miłosierdzie, choć ta nie potrafi wykrzesać z siebie odrobiny zrozumienia dla rozpustnego rodzeństwa. Ostatnie chwile „przed odejściem w stan spoczynku” poświęca na rozważania o swoich sędziowskich dokonaniach. Bardzo mocno akcentuje fakt, że jego decyzja zapobiegła budowie fabryki tuż pod oknami ukochanych sióstr. W końcu one są całym jego życiem, wszystkim, co ma. Razem z nimi przeszedł gehennę powojennej nagonki na byłych nazistów i to z nimi zbudował dom, zawieszony w dwóch rzeczywistościach – tej obecnej i tej minionej.

Michał Kotański zabrał się za reżyserowanie niezwykle trudnej sztuki Thomasa Bernharda. Austriacki pisarz, znany ze swej niechęci do Niemiec, stworzył przewrotną, wielowymiarową konstrukcję, w której postaci Rudolfa, Wery i Klary przepełnione są ukrytymi znaczeniami i symbolami, których odbicie można odnaleźć we współczesnych społecznościach. Szkoda, że spektakl nie wykorzystał potencjału utworu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.