Facebook Google+ Twitter

Spiski i morderstwa. "Sprzysiężenie Katyliny" J.M. Robertsa

Kontynuacja dochodzeń śledczych kwestora rzymskiego skarbca, Decjusza Metellusa, w drugim tomie historyczno-kryminalnej powieści "Sprzysiężenie Katyliny".

Wszystko, co się owej nocy działo w Rzymie, w całej Italii oraz odległych rejonach imperium było znakomitym przykładem krętactwa, zdrady, konspiracji i dwulicowości - tego, co stało się siłą napędową rzymskiej polityki. To konkluzja narratora książki Johna Maddoxa Robertsa "Sprzysiężenie Katyliny", republikańskiego kwestora Rzymu, Decjusza Cecyliusza Metellusa Młodszego.
Jesteśmy w Republice Rzymskiej w roku 62 p.n.e.

Druga pozycja oficyny Bellona, która w tej serii proponuje nam jeszcze ich jedenaście. Projekt okładki - Barbara Kuropiejska-Przybyszewska / Fot. Barbara Kuropiejska-Przybyszewska"Sprzysiężenie Katyliny" to kontynuacja pierwszej książki amerykańskiego pisarza Johna Maddoxa Robertsa, "Śledztwo Decjusza". Rolę narratora, ale przede wszystkim śledczego, pełni Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy, ukazujący nam czasy Cycerona i Juliusza Cezara Młodszego. W owym czasie pełnił on urząd kwestora, będąc odpowiedzialnym za rzymski skarbiec.
Imperialny Rzym pierwszego wieku p.n.e. ukazany jest w książce jako miasto politycznych intryg, a co za tym idzie, niepozbawione morderstw, mających na celu osiągniecie władzy. I to za wszelką cenę, wszelkimi metodami.

Jednak pierwsze stronice książki niczego takiego nie zapowiadają. Wszak zwycięstwa Lucjusza Licyniusza Lukullusa Ponitikusa nad Mitrydatesem i Tigranesem powinny przynieś Rzymowi dobrobyt i pokój, zapełniwszy skarbiec wojennymi łupami. A wojny domowe, targające jeszcze nie tak dawno Italią, zacierają się w świadomości obywateli.

Ale oto jesteśmy na hucznej uczcie, wystawionej przez zwycięskiego Lucjusza Lukullusa, która to uczta jest wytworem kulinarnej fantazji i przepychu, ale jednocześnie próżności i rozpusty ludu wysokiego stanu. Uroczystość szczycą swą obecnością Marek Tuliusz Cyceron, Gajusz Antoniusz Hybryda, Marek Katon, Gajusz Juliusz Cezar, Marek Antoniusz Młodszy. Tam także bliżej poznają się Decjusz Metellus i Lucjusz Katylina.

W barwny opis przygotowań i święta Październikowego Konia, Roberts umiejętnie wplata dochodzenie prowadzone przez Decjusza. Pośród chciwości oraz intryg spiskowców, czytelnik na czas wyścigów może się oderwać od śledztwa, chociaż i tutaj nie brakuje podstępów i wybiegów, by tylko osiągnąć zamierzony cel. Równie ciekawie przedstawiony jest opis biegu, w którym ulice rywalizują o prymat w mieście. A któż jest jednym z biegaczy, oczywiście kwestor-śledczy, Decjusz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Istotnie, Rzym okresu Cycerona przedstawiony nie tylko poprzez suchy ciąg dat, ale codziennego życia, tego barwnego i tego "zawoalowanego". Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istotnie zaciekawiająca książka. A seria zapowiada się na cykl niezwykle obszerny, jakby nie na miarę dyrektyw współczesności, co daje nadzieję na trwałość literatury inspirowanej historią starożytnego Rzymu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.