Facebook Google+ Twitter

Spływy pontonowe są atrakcją turystyczną u naszych sąsiadów

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-06 12:09

Samorządy, stowarzyszenia – wszyscy szukają sposobu na promocję regionu i przyciągnięcie turystów. Może warto wziąć przykład z Niemców, u których ostatnim hitem są rejsy wycieczkowe po Nysie Łużyckiej.

Niemcy bez żadnych kompleksów korzystają z uroków granicznej rzeki. FOT. Janusz Pawul Do dmuchanej łódki mieści się sześć osób. Wystarczy kilka pontonów i już mamy niezapomnianą wyprawę. Tak właśnie robią nasi sąsiedzi zza miedzy. W ciepłe dni można się doliczyć nawet kilkunastu pontonów, którymi pływają mieszkańcy okolicznych miejscowości i turyści. Spływy organizuje działające w pobliżu Lodenau gospodarstwo agroturystyczne, a odbywają się na odcinku między polskim Toporowem a osadą Sanice.

Wiele osób zazdrości Niemcom możliwości takiego właśnie spędzania wolnego czasu.
– Oni pływają, a my mamy problemy nawet z łowieniem ryb z brzegu – zauważa Roman Czyż, który często wędkuje nad Nysą i narzeka na formalności i obostrzenia, których przestrzegania podczas połowów w rzece wymaga polska straż graniczna. Okazuje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu także organizować podobne wyprawy.

– Niemcy, planując spływy, zgłaszają to nam. Warunkiem, który muszą przestrzegać, jest niedobijanie do polskiego brzegu – wyjaśnia ppłk Krzysztof Sobieszek ze straży granicznej.
Jak tłumaczy por. Joanna Woźniak, rzecznik komendanta Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, polscy organizatorzy imprez turystycznych również mogą przeprowadzać podobne spływy. Muszą jednak taki zamiar zgłosić w najbliższej placówce granicznej, uzyskać zgodę i spełnić wszystkie formalności związane z organizacją imprez turystycznych.
– Przede wszystkim trzeba mieć pomysł i zebrać grupę chętnych osób – objaśnia Henryk Sławiński, szef koła Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, który sam jest organizatorem wielu imprez. – Tych formalności naprawdę nie jest zbyt wiele. Najważniejsze, to chcieć – zachęca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.