Facebook Google+ Twitter

"Spod znaku lilijki". Gdyńskie harcerstwo w II Rzeczpospolitej

"Spod znaku lilijki" to książka o realiach działania harcerstwa w Gdyni w okresie międzywojennym i w latach wojny. Opisuje ważne i tragiczne wydarzenia okresu okupacji, walk i konspiracji.

Okładka książki / Fot. Darek Szczecina„Spod znaku lilijki” pióra harcerza Alfonsa Śmierzchalskiego ps. Szary Wilk przybliża czytelnikom realia funkcjonowania harcerstwa w Gdyni w okresie II RP i w latach wojny. Autor przywołuje ważne i tragiczne wydarzenia okresu okupacji, walk i konspiracji. Napisana została z pozycji harcerza, uczestnika tamtych wydarzeń, ale odnosi się do wielu materiałów źródłowych.

Cenne w książce jest to, że autor obok czysto gdyńsko-harcerskich wątków przedstawia rys historyczny odzyskania przez Polskę Pomorza, budowę portu i miasta , a także przybliża czytelnikowi sytuacje polityczna w Europie.
Wiele miejsca autor poświęcił działaniom gdyńskich Szarych Szeregów oraz Tajnego Hufca Harcerzy. Szczegółowo opisał ich akcje, współpracę z Armią Krajową. A wszystko ilustrowane bogato fotografiami i kopiami dokumentów.

HR Alfons Śmierzchalski, „Spod znaku lilijki”, Gdynia 2011, stron: 428.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.