Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20603 miejsce

Spójrz na siebie z dystansu - kilka słów o dramie

Słyszałeś kiedyś o dramie? Miałeś styczność z tą metodą pracy z grupą? Nie? Spróbuj czegoś nowego! Rozwijaj swoją kreatywność.

Drama to metoda edukacyjno- profilaktyczna używana pw. w pracy z grupą. Wykorzystuje naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w różne role. I na tym właśnie polega. Odgrywając różne role, możemy zarówno lepiej zrozumieć siebie, swoje uczucia, reakcje, ale także „pochodzić w czyichś butach”, czyli - lepiej zrozumieć także uczucia i reakcje drugiego człowieka.

Praca metodą dramy w znacznym stopniu podnosi kreatywność oraz pewność siebie, a także pomaga wykształcić pewne cechy, jak elastyczność czy przedsiębiorczość. Metodą dramy można pracować zarówno z dziećmi i młodzieżą, w przedszkolach czy szkołach, ale także z dorosłymi osobami, jak np. nauczyciele, wychowawcy czy terapeuci. To ciekawe doświadczenie i forma zabawy twórczej. To trochę psychologii, aktorstwa, sztuki, zabawy. A przede wszystkim: "wejście do świata drugiej osoby", jak określił to John Somers, wykładowca dramy na Exeter University w Wielkiej Brytanii. Drama jest czymś więcej niż standardową edukacją i profilaktyką. Nie wkuwamy żadnych regułek. Działamy. Poprzez działanie w bezpiecznym świecie fikcji, kształtujemy swoją rzeczywistość, uczymy się, jak najlepiej się zachować w danej sytuacji. Improwizując, wcielamy się w role, a nasze postępowanie może być oceniane, komentowane i dyskutowane przez grupę. Możemy także tę samą sytuację rozgrywać "od nowa" i "od nowa". Drama to nauka poprzez działanie, kreatywną zabawę.

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA ma w swojej ofercie warsztaty, szkolenia oraz projekty edukacyjne czy profilaktyczne. STOP-KLATKA pracuje metodą dramy stosowanej - ćwiczenia i techniki dramowe próbuje przełożyć na realizację zamierzonych zmian edukacyjnych i społecznych- np. przeciwdziałanie różnym przejawom dyskryminacji, uzależnieniom, przemocy w rodzinie czy w szkole itp.

Zresztą przeczytajcie sami - rozmowa z Agnieszką Buśk, trenerką z warszawskiego www.stop-klatka.org.pl.

Kiedy i w jaki sposób zainteresowała się Pani dramą? Skąd to zainteresowanie, skąd się Pani dowiedziała, że istnieje taka metoda edukacyjna?
Pierwszy raz spotkałam się z dramą w 2005 roku, na studiach. Miałam wtedy przedmiot "Techniki dramowe" - czytając plan zajęć, zastanawiałam się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą. Wtedy chyba nikt na roku nie wiedział, czym jest drama... Natomiast po pierwszych zajęciach większość osób, łącznie ze mną, zdecydowanie polubiła tę metodę. Z jednej strony była to miła odskocznia od natłoku zajęć teoretycznych, bo na "Dramie" było przede wszystkim działanie zamiast słuchania, z drugiej strony przedmiot ten dawał nam, studentom gotowe narzędzie do pracy pedagogicznej / edukacyjnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesujący tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.