Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1650 miejsce

Spójrz w siebie, zobacz co chcesz w życiu robić-Beata Pawlikowska

W sobotę, 2 czerwca br. na Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, odbyło się spotkanie z Beatą Pawlikowską pt. „W Dżungli Życia - w poszukiwaniu swojego przeznaczenia".

Podczas spotkania, Beata Pawlikowska podzieliła się refleksjami na temat poszukiwania własnego przepisu na spełnienie. Opowiedziała o swoim życiu, emocjach jakie towarzyszyły jej podczas dorastania, o zagubieniu, braku poczucia wartości, anoreksji i buncie przeciwko szkole, co skutkowało wagarami, a także o swoich marzeniach, jakie miała będąc normalną dziewczyną z rodziny, w której jak sama mówiła, nie przelewało się. Marzenie nastolatki, aby dotrzeć kiedyś na drugą stronę morza, które widziała z ósmego piętra bloku w Koszalinie, wydawało się jej nierealne. Myślała, że inni mają do tego prawo, ale nie ona. Zmiana sposobu myślenia i poczucie własnej wartości przyszły po wielu latach.

Pawlikowska na początku spotkania pokazała najpiękniejsze miejsca jakie widziała podczas swoich podróży: indyjskie mauzoleum Tadź Mahal, jezioro Titicaca w Peru, Kambodżę, Machu Picchu, Zanzibar. „To są bardzo piękne miejsca. Ale to tylko miejsca. Kiedyś myślałam, że kiedy do nich dotrę, wreszcie będę szczęśliwa. Ale tak nie jest. Miejsca nie sprawią, że będziesz szczęśliwy. Nie zrobi tego żaden człowiek, samochód, telewizor ani nic, co można zdobyć. Możesz to zrobić tylko ty - dla samego siebie."

Podróżniczka wspominała wyprawę do dżungli amazońskiej, podczas której spotkała Indian i poznała ich sposób myślenia. Podczas przeprawy przez dżunglę było gorąco i wilgotno, trudno było oddychać. Pomimo świetnego przygotowania, o którym była przekonana, po kilku godzinach wędrówki stanęła i zasugerowała odpoczynek. Indianie spojrzeli na nią ze zdziwieniem, ponieważ w dżungli idzie się tak długo aż znajdzie się odpowiednie miejsce, gdzie można spędzić noc, rozwiesić hamaki, blisko źródła wody. „Zrozumiałam wtedy, że w życiu nie chodzi o to, żeby usiąść kiedy człowiek jest zmęczony, tylko wprost przeciwnie - jeśli włożysz w coś więcej wysiłku, to zajdziesz dalej niż mogłeś się spodziewać!”

Im jest trudniej, tym jest łatwiej
Pierwszą rzeczą jaką zrozumiała w dżungli to to, że w życiu wcale nie musi być wygodnie. Jeśli człowiek usiądzie w czasie wędrówki w dżungli może zostać pogryziony przez komary albo muchy, zachorować albo zginąć z głodu. Przekonała się wtedy, że im jest trudniej tym jest łatwiej. „Nauczyłam się też w dżungli, że nie chodzi o to, by pokazać komuś, że jestem odważnym człowiekiem. Chodzi o to, żeby być odważnym człowiekiem”.

Żyć świadomie

Pawlikowska uciekała ze szkoły, dwa razy rzucała studia. Rzucając studia nie miała konkretnego planu na przyszłość. „Wróciłam do domu rodziców do Koszalina. Wieczorem usiadłam w kuchni i zaczęłam pisać, ale nigdy nie planowałam, że będę pisarzem. Ale to właśnie chyba jest przeznaczenie - kiedy podążasz za tym, czego pragniesz i co samo w przedziwnie magnetyczny sposób pociąga cię za sobą. Kiedy miałam 16 lat postanowiłam, że nie chcę być dorosłym, który zawsze jest niezadowolony ze swojego życia, ciągle się spieszy i narzeka. Zaczęłam pisać do siebie listy, żeby nie zapomnieć o tym, co wydawało mi się najważniejsze w życiu. Te listy miałam otworzyć za pięć, dziesięć, dwadzieścia pięć lat. Najczęściej powtarzają się w nich takie słowa: żyj świadomie, idź za swoimi marzeniami, bądź świadoma tego kim jesteś i co robisz. Nigdy nie robiłam czegoś, tylko dlatego, że powinnam albo że ktoś mnie do czegoś przekonywał. A namawiano mnie, ze powinnam wyjść za mąż, mieć dzieci i założyć rodzinę bo kobiety tak robią, bo każdy tak robi. Jednak wiele razy zadawałam sobie pytanie czy tego chcę. Był czas, że byłam bliska takiej decyzji, jednak zawsze odpowiadałam sobie uczciwie i czułam, że jeszcze nie nadszedł na to odpowiedni moment. Namawiano mnie też do zrobienia licencji pilota, do kursu nurkowania, ale nie chciałam tego robić tylko dla samego certyfikatu”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Anabella
  • Anabella
  • 06.07.2012 14:08

Hej autorka, pilnuj swojego faceta!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danka Hanka
  • Danka Hanka
  • 03.07.2012 14:28

A co jeśli dobry człowiek dostaje od świata po dupie ciągle i ciągle, i ciągle? Jeśli za dobrą energię otrzymuje w zamian zawiść, złośliwość, ośmieszanie? Dzisiejszy świat to dżungla, w której słabsi przegrywają. Okażesz serce, tolerancję, a zostanie to prędzej czy później wykorzystane przeciwko tobie. Dżungla to dżungla.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cejrowski wojtek
  • Cejrowski wojtek
  • 29.06.2012 13:42

Ja to łażę boso po świecie a ona w szpilkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.