Facebook Google+ Twitter

Spojrzenie moje - jako rzekł dalit o PRL i o co walczył

Interesujące były odgłosy w rocznicę stanu wojennego. Ten rok to 20. rok III Rzeczpospolitej, stąd i zakres dyskusji jaka się objawiła. Pomyślałem też trochę do niej dołożyć.

I ja należę do jeszcze żyjącego grona, które z autopsji pamięta czasy PRL jak i wprowadzenie stanu wojennego. Jak w którymś z komentarzy wspomniałem, warto pokusić się o porównanie osiągnięć Rzeczpospolitej Drugiej i Trzeciej.

Pamiętam mroźny, śnieżny poranek - poniedziałek 14 grudnia. Miałem wrażenie ogromnej pustki i ciszy. Wcześniej przemówienie W. Jaruzelskiego. Pamiętam robotników, którzy wrócili z kompanii w ZOMO i opowiadali jak rozp…. protesty górników. Znam przewodniczących Solidarności, którzy pierwsi poparli nową sytuację. Znam takich aktywistów Solidarności, którym władza w tym czasie od razu zaufała.

Znam takich nieaktywnych, którzy mieli problemy.
Pamiętam lojalki. Kartki. Braki. Wódka była.

Tragedia dla kraju, państwa i wielu ludzi.

Nie chcę gdybać. Co by było, gdyby… Jeśli było zagrożenie dla państwa - to było to mniejsze zło. Jak zostało wykorzystane – z pewnością źle.

Rozpoczęto budowę kościołów i transmisje mszy w mediach publicznych. Może społeczeństwo miało się stać bardziej przychylne. Władze kościelne się stały. Państwo i jego gospodarka stawały się coraz mniej wydolne. Tak jak cały system RWPG. Próba polskiego NEP powiodła się tylko częściowo; zasada: co nie zakazane-jest dopuszczalne. Nie udało się z inflacją. Nie udało z upolitycznioną gospodarką. Za drzwiami czekali nowi – i pomóc nie zamiarowali. Bo niby za co?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

ciekawe spostrzeżenia 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

W roku 1986, roku Czarnobyla, byłem w Niemcach Zachodnich. Kuzyn pracujący w Siemens-Niexdorf opowiadał o automatach z piwem i możliwości konsumcji do trzech puszek na szychtę. A pracował jako informatyk. Nie wydaje mi się Panie Romanie W. by miało to związek ze stanem wojennym i postacią Jaruzelskiego. Dziś w kraju kierowcy mają zdecydowanie surowsze normy zawartości alkoholu we krwi niż Czesi i Niemcy i cóż to niby oznacza o władzy a cóż o społeczeństwie. Ale wracając do stanu wojennego, znałem robotników (i ich rodziny) którzy byli wcieleni do ZOMO i po demobilizacji opowiadali jak roz... strajki górników na Śląsku. To była też Polska rzeczywistość tamtego czasu. O takich faktach się nie mówi. Wciąż myślę, że szczęście w nieszczęściu mieliśmy, że to (stan wojenny) nie była hekatomba dla kraju i narodu. Ale wtedy takie miałem wrażenie i pewność - że to koniec świata. Lecz dziś widzę to inaczej. I ma to niestety związek ze współczesną degrengoladą, która jedną i jednoznaczną partię PZPR zamieniła na wielość partyjnych sitw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obrońcom Gen. Jaruzelskiego przypomnę mniejszy ale znamienny fakt, iż to on w 1964 roku zakazał sprzedarzy piwa w jednostkach wojskowych. To jest życiowa droga zakazów generała. Cała armia opiera się na zakazach i rozkazach a myślenie "patom" (później)
Ludzi trzeba cenić za to co zbudowali a nie za zakazy. Bo stan wojenny był jednym wielkim zakazem dla ludności a furtką dla rządzących.
W Czechach w zakładach pracy można kupic i wypić w pracy piwo ale tylko małe raz dziennie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie doszło by do zarządzenia stanu wojennego w Polsce, gdyby nie doświadczenia z Czechosłowacji. Z relacji Czechów z którymi rozmawiałem, polscy żołnierze zachowywali się w miarę przyzwoicie, choć Czesi nie mogli uwierzyć że Polacy wkroczą na ich
teren. Natomiast ci z DDR postanowili natychmiast zorganizować " Ordnung" a na taki "Ordnung" Czechom nie pozwoliła ich godność.
Skutki opłakane. Masa ludzi poszła w workach foliowych pod ziemię do lasu. To co się stało nie dało się naprawić.
Gen. Jaruzelski wybrał najmniejsze zło, bo na dobre rozwiązanie było już za późno. Dziwię się tylko tym co tak chcą sądzić starego człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krótkie retrospekcje - jakże trafne i prawdziwe, niestety... Tekst na 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutne ale prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.