Facebook Google+ Twitter

"Spokój duszy" - mroczny kryminał siostrzanego duetu

"Spokój duszy" Camilli Grebe i Åsy Träff to mroczny skandynawski kryminał z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.

okładka / Fot. RebisGłówną bohaterką jest Siri Bergman, 34-letnia psycholog i psychoterapeutka, która pomaga ludziom zmierzyć się z ich największymi lękami. Sama jednak nie potrafi pozbyć się własnych. Mimo to jednak skuteczna w tym co robi, pacjenci się przy niej otwierają i opowiadają o swoich mrocznych sekretach. Niestety ktoś zaczyna ją prześladować, najpierw przesyła jej zdjęcie z podpisem "widzę Cię", potem włamuje się do jej domu. Jednak najgorsze dopiero przed nią...

Wkrótce potem Siri znajduje nieopodal swojego domu ciało jednej ze swoich pacjentek. Policja odkrywa, że dziewczyna zostawiła list pożegnalny, w którym uznała, że to właśnie jej terapeutka podpowiedziała takie rozwiązanie. Świat Siri wali się w gruzy, zaczyna wątpić w swoje umiejętności. Czy rzeczywiście przyczyniła się do śmierci dziewczyny czy ktoś próbuje ją wrobić?

Początkowo rozbudowany wątek psychologicznym jest mylący, czytelnik odnosi wrażenie, że autorką coś się pomyliło, że zamiast napisać kryminał, napisały powieść psychologiczną. Dopiero po ponad 100 stronach pojawia się morderstwo i od tej chwili zaczyna być mrocznie i niebezpiecznie. Wprowadzenie tego wątku ma na celu przybliżenie Siri jako psychoterapeutki z problemami, z którymi musi się uporać. Bohaterka panicznie boi się ciemności, zawsze śpi przy zapalonym świetle. W dodatku niedawno w tragicznych okolicznościach straciła męża. I choć ma zaledwie 34 lata, jest już wdową.

Przy okazji poznajemy jej pacjentów, z którymi styka się w swojej pracy. Poznajemy m.in. 25-letnią Sarę Metteus z zaburzeniami typu bordeline, 40-letnią Charlotte Mimer cierpiącą na bulimię czy Petera Carlsson z nerwicą natręctw.

Dużym walorem lektury jest to, że bardzo wiarygodnie zostały przedstawione zostały sesje terapeutyczne. Ale czemu się dziwić, skoro Åsa jest z zawodu psychologiem i prowadzi własną praktykę. Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałam na końcu, że większość rozdziałów z sesjami terapeutycznymi napisała Camilla, która jest ekonomistką.

"Spokój duszy" to mroczny skandynawski kryminał, który zaczyna się jak powieść psychologiczna. Czyta się go w miarę szybko, gdyż jest napisany lekkim językiem. Aż trudno uwierzyć, że napisały ją dwie osoby, gdyż jest to niedostrzegalne. Jak przyznały autorki, książkę pisały partiami i początkowo przesyłały sobie teksty mailem. Z czasem zaczęły się spotykać i rozdzielać między siebie pracę. Widać ta taktyka wyszła im na dobre, bo powstała naprawdę zgrabna całość.

Siostry umiejętnie budują napięcie za sprawą nagłych zwrotów akcji, które zmieniają sytuację o 180 stopni oraz dawkowania informacji. Ciekawym zabiegiem jest także wprowadzenie narracji pierwszoosobowej, która prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy Siri oraz tajemniczego mordercy. Dzięki temu możemy poznać obie strony - ich myśli, plany, marzenia. Zakończenie jest zaskakujące i skłania do refleksji. Polecam tę powieść miłośnikom skandynawskich kryminałów oraz thrillerów psychologicznych.

Warto wspomnieć, że "Spokój duszy" to pierwsza część cyklu o Siri Bergman. Następna to "bardziej gorzka niż śmierć". Z chęcią zapoznałabym się z kolejną częścią.

Camila Grebe i Åsa Träff są siostrami, które postanowiły wspólnymi siłami napisać kryminał. Camilla jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide. Obecnie prowadzi firmę konsultingową. Natomiast Åsa jest psychologiem, z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.