Facebook Google+ Twitter

Spółdzielcze mieszkania za grosze?

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-06-11 11:51

Około 900 tysięcy rodzin będzie mogło wykupić spółdzielcze mieszkanie lokatorskie na własność za kilkaset złotych. Senat zaakceptował propozycję posłów.

Parlamentarzyści chcą dać prezent tym, którzy dotychczas nie wykupili lokalu. Będą to mogli uczynić teraz za niewielkie pieniądze. Rzecz jest jednak kontrowersyjna, bo wcześniej ok. 2,6 mln rodzin wykupiło własnościowe prawo do lokalu, płacąc nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dlatego senatorowie przyjęli poprawkę, która przewiduje, że część tej kwoty może im być zaliczona jako wpłata na fundusz remontowy. Za każdym razem walne zgromadzenie członków musi jednak ocenić, czy spółdzielnię stać na takie rozwiązanie. Władze wielu spółdzielni alarmują bowiem, że po przyjęciu nowej ustawy zabraknie im środków na remonty i modernizację budynków.

– Przepisy nie mogą ingerować w dysponowanie prywatnym majątkiem, a taki jest sens tych zmian – twierdzi Ryszard Jajszczyk, dyrektor Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. – Czy to sprawiedliwe, że jedni wykupywali mieszkania za duże pieniądze, a teraz można to będzie zrobić za grosze? Twierdzi on, że jeżeli zwolni się osoby, które dotychczas wykupiły mieszkania, z wpłat na fundusz remontowy, to ciężar spadnie na rodziny zamierzające skorzystać z tej możliwości na nowych zasadach. Jeśli dotychczas roczna stawka na fundusz remontowy wynosiła 1500 złotych, to teraz urośnie do 4500-6000 złotych.

Ustawa ma jednak wielu zwolenników. Anna Grabska z Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców uważa, że do tej pory za przekształcenie prawa do lokalu spółdzielnie pobierały zbyt duże kwoty. A skoro lokatorzy przez wiele lat spłacali swój wkład mieszkaniowy, to nie można mówić o żadnym rozdawnictwie. Teraz ustawa trafi do Sejmu, który musi rozpatrzyć poprawki Senatu. Nawet jeśli podpisze ją prezydent Lech Kaczyński, to jej los nie będzie pewny. SLD zapowiada bowiem, że zaskarży nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. (RZ)


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.