Facebook Google+ Twitter

Społeczeństwo a kultura

Czy każde społeczeństwo ma tylko jedną kulturę? Najpierw należałoby się zastanowić czym właściwie jest społeczeństwo, jak je definiować?

Najprostsze regułki pokazują, że jest to pewna grupa ludzi, którzy mieszkają na tym samym terenie geograficznym. Jednak z punktu widzenia socjologii, określenie czym jest społeczeństwo nie takie proste.

Okazuje się bowiem, że społeczeństwo tworzą pewne zachowania, stosunki oraz wartości, które mają znaczenie dla ludzi tworzących daną grupę. Poza tym, należałoby się zastanowić czym jest kultura? Owe słowo ma wiele znaczeń, jednak w tym przypadku z pewnością nie oznacza czegoś związanego ze sztuką: na przykład teatrem, koncertem muzyki barokowej, lecz z nauką pewnych zachowań, czynów, wierzeń, których uczy się człowiek przez całe życie. Przekazywane są najpierw jemu, a potem on przekazuje je następnym pokoleniom. Przykładowo w Polsce ludzie mocno związani są z religią, bardzo ważne jest obchodzenie świąt kościelnych, w tym uczęszczanie na niedzielną cotygodniową mszę. Oprócz tego Polaków cechuje niska asertywność, gdyż wszelkie przejawy dobrego mówienia o samym sobie są źle odczytywane. Przeciwieństwem jest kultura panująca w USA, tamtejsi ludzie nie są już tak poważni w stosunku do religii- przykład święta Halloween. Wykazują się dużą asertywnością, uwielbiają mówić o sobie w samych superlatywach, co jest czymś pożądanym i wskazanym. Owe przykłady wzorów zachowań i systemy wartości w tych dwóch państwach dla ich mieszkańców są normą i czymś oczywistym. Wszystko dlatego że dzieją się to w obrębie ich zbiorowości ludzkiej oraz jest związane z narodową kulturą polską i amerykańską. Jednak, dla Polaków nie już zbyt zrozumiałe i dopuszczalne zachowanie Amerykanów i vice versa.
Wyżej wymienione przykłady pokazują pewną inność kulturową, dlatego chcąc odpowiedzieć na pytanie "Czy każde społeczeństwo ma tylko jedną kulturę?" wychodziła na to, że każde społeczeństwo ma jedną kulturę specyficzną dla danej zbiorowości ludzi. Zgodnie z tym, pojawia się pewne pojęcie etnocentryzmu. Otóż, ludzie wychowani w jednej kulturze, w naturalny sposób przyjmują obowiązujące w niej wzory oraz zasady; natomiast, w zetknięciu z odmienna kulturą jej wzory i zasady uznają za coś śmiesznego lub oburzającego. Oprócz tego, zjawisko szoku kulturowego; czyli problem z dostosowaniem się do obyczajów innego państwa; również dowodzi, że każde społeczeństwo ma swoją specyficzną kulturę.
Z drugiej jednak strony każde społeczeństwo może mieć wiele kultur. Chodzi o to, że nie da się jasno sprecyzować i wyznaczyć granic społeczeństwa, choćby ze względu na migrację ludzi do innych miast, ogółem w inne regiony; powodują i sprzyja ciągłemu tworzeniu kultury. Społeczeństwo też można podzielić na różne zbiorowości, w których nie da się wyszczególnić precyzyjnie granic poszczególnych kultur, gdyż nie ma na to jednoznacznego wzoru, kryterium.
Czasem społeczeństwo jako zbiorowość może mieć wyodrębnione inne mniejsze zbiorowości, które są nazywane subkulturą np. studencka, nauczycielska. Wzajemne relacje między kulturą szerszego społeczeństwa a subkulturą bywają różne. Według Barbary Szackiej te relacje są cytuję: „wariantem szerszej kultury, jej selektywnym dostosowaniem do specyfiki pracy (subkultura górnicza) bądź warunków życia (subkultura młodzieżowa) jakiejś mniejszej zbiorowości.” Oznacza to, że pewne grupy społeczne wyodrębniają kulturę według swoich pewnych poglądów, kryteriów.
Odpowiedź na pytanie zadane na początku pracy: „Czy każde społeczeństwo ma tylko jedną kulturę?” nie jest ani
łatwa ani szybka. Prawdopodobnie zależy to od sposobu rozpatrywania: po pierwsze czym jest społeczeństwo oraz od tego, gdzie kończy się a zaczyna obszar działania kultury. Teoretycznie wszystko to tyczy się jakiegoś ogółu, zbiorowości, jednak należy pamiętać, że ten ogół składa się z pojedynczych jednostek, jakiś mniejszości które potem zaczynają tworzyć całość, pozostawiając na nią pewien wpływ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.