Facebook Google+ Twitter

Społeczeństwo obywatelskie działa - na przykładzie akcji “Stop Cenzurze”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-06 23:04
  • Creative Commons

Zaczęło się od wpisu na blogu Remigiusza ‘lRem’ Modrzejewskiego, w którym ostrzegał o niebezpiecznych przepisach, jakie planuje wprowadzić Unia Europejska, a dotyczących umożliwienia dostawcom “pakietowania Internetu”, czyli w praktyce filtrowania treści, które może oglądać abonent. Remigiusz powołał się na stworzoną naprędce stronę BlackOut Europe nawołującą do przekonania europosłów do poprawienia ustawy lub głosowania przeciw cenzurze.

 / Fot. Fot. Antennae, Brick Wall, Borf’ed Stop Sign (Silver Spring, MD), autorstwa takomabibelot (licencja CC-BY) z serwisu Flickr.comTemat podjął błyskawicznie Wojciech Ryrych z Grupy Jakilinux, który samodzielnie stworzył stronę Stop Cenzurze i poinformował o tym fakcie w serwisie OSnews.pl. Pod listem na stronie już w ciągu pierwszych paru godzin podpisało się kilka tysięcy osób. Ale to był dopiero początek. Do akcji włączył się szybko Dziennik Internautów, publikując na swoich łamach artykuł nawołujący do podpisania listu. Akcję poparła również polska Partia Piratów, której członkowie stworzyli w międzyczasie stronę BlackOut Europe Polska i zaczęli się przymierzać do organizacji manifestacji przeciw Pakietowi w Warszawie.

Tymczasem o akcji napisała kolejno

* Wirtualna Polska

* p2p.info.pl

* Chip.pl

* Portal Trójmiasto.pl

* Gazeta.pl

* VaGla.pl

* Media2

* Pda.pl

* Wolne Media

* Wiadomosci24

* Portel.pl

* GameCorner

* oraz oczywiście DO.org.pl

Pierwszego maja, w pięć dni po powstaniu strony “Stop cenzurze” i po zebraniu 35 tysięcy podpisów (kolejne 5 dni później było ich już prawie dwa razy tyle), wysłaliśmy do europosłów listy informujące o skali protestu i zachęcające do wypowiedzenia się w sprawie. Odpowiedziało trzech europosłów, czyli mniej niż 10 proc. Cała trójka zapewniła, że są przeciwko i tak też będą głosować na najbliższym posiedzeniu parlamentu. I sprawa mogłaby się tak zakończyć, gdyby do akcji nie wkroczyły papierowe gazety i telewizja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Beato, faktycznie ciezko sie to miejscami czyta. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to ze tekst byl pisany pozno w nocy, tuz przed snem, po bardzo wyczerpujacym dniu (tlumaczenie tego samego 100 razy dziennikarzom z prasy I tv do najprzyjemniejszych zajec nie nalezy).
Szkoda ze w tekscie opublikowanym na w24 wycieto linki, ktore sa tu rownie istotne co sam tekst bo prowadza do szczegolowych informacji na temat opisywanych wydarzen. Z tego powodu polecam oryginal: http://www.do.org.pl/spoleczenstwo-obywatelskie-dziala-na-przykladzie-akcji-stop-cenzurze/
Borys

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, tekst - jak widać na końcu po linku - pochodzi z serwisu do.org.pl. Autor posiada konto w naszym serwisie, ale opublikował go tam.
Gdyby trafił w tradycyjny sposób do moderacji pewnie byłby mocno przeredagowany i jego ostateczny kształt byłby pewnie inny. Trzeba by sporą jego cześć napisać od nowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.