Facebook Google+ Twitter

Społeczny fenomen biegania (cz.3)

  • Bart Ken
  • Data dodania: 2014-06-23 20:51

Ostatnią kwestią wartą poruszenia wokół biegania jest symbolika, której nie można nie dostrzec podczas imprez biegowych. To istny festiwal kolorów, marek sportowych, czasem wręcz mistyki.

Symbolika w bieganiu

 / Fot. Agnieszka BąderDla tysięcy trenujących zawodników dzień biegu jest sportowym świętem, na które przygotowują swoje ciało i stroje. Kolorystycznie preferowane są te jasne, zwłaszcza jeśli sezon wchodzi w okres letni. Pod osłoną lasów, ale i w wieczornych biegach widzimy już więcej ciemnych kolorów.

Zatrzymanie ruchu w centrach miast, meta np. Orlen Warsaw Maratonu na Stadionie Narodowym, czy Cracovia Maratonu na krakowskim rynku – to dodatkowe podkreślenie. Symbolika, która buduje w biegających poczucie spełnienia i docenienia. Symbole dla których biegacze trenują w pocie czoła kilka razy w tygodniu, od rana po zmrok. Nieważne czy upał wymaga nakremowania się filtrem dwudziestką, czy niespodziewany deszcz zmusi maratończyków do zarzucenia pelerynowej płachty. Biegacze pobiegną zawsze. To dla nich miasto stanie kilka godzin w korkach. Numerek startowy, aerodynamiczny strój, firmowe loga i już można poczuć się jak zawodowiec, niemal olimpijczyk.

Pożądanym kierunkiem rozwoju biegowego są długie, wychudzone nogi, ogólnie postawa ciała, którą scharakteryzować można jednym słowem: wątła. Tak prezentują się zawodnicy ze Wschodniej Afryki, którzy panują na długich i średnich dystansach niepodzielnie od kilku dekad, zarówno na arenach sportowych jak i ulicznych. Ich udział w każdym biegu zwiększa renomę imprezy. Skoro nie możemy "doprowadzić się" do takiego wyglądu, to przynajmniej wystartujemy i przebiegniemy za nimi ten sam dystans.

Każda biegowa masówka wygląda z perspektywy fotoreporterów ( np. kilkadziesiąt metrów w górę, kilkaset metrów dalej) jak pielgrzymka, której długość zależy od dystansu trasy. Zarówno zdjęcia zawodowców, jak i naszych bliskich są później selekcjonowane i dodawane w osobistym archiwum, ewentualnie chwalimy się nimi na naszych społecznościowych wizytówkach.

Tak w głównych myślach kreuje się dziś nasze narodowe hobby. Mam nadzieję, że „wyprodukowanie”, „sczytanie” i pokazanie symboliki przybliżyło w sposób znaczący otoczkę biegania i istniejącą dookoła tego wysiłku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.