Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

39443 miejsce

Spontaniczna inscenizacja wypędzenia Niemców za Odrę

W ostatnim tygodniu odbyły się trzy inscenizacje historyczne, z tego dwie: w Czelinie i Szczecinie przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, oraz jedna nieoficjalna, samorzutna, bez większej widowni w Kulicach.

Inscenizacje W Szczecinie zawsze mają tłumna publiczność / Fot. Zdzisław Sadowski2 marca uroczystym apelem pamięci i rekonstrukcją historyczną „ Zanim sforsowano Odrę” z udziałem stu rekonstruktorów, uczczono w sobotę po południu w Czelinie 68. rocznicę wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą. Z kolei 3 marca w Szczecinie, w Parku Kasprowicza odbyła się inscenizacja historyczna „Odwet Wyklętych”.

Wcześniej 1 marca, w piątek na Cmentarzu Centralnym złożono kwiaty na grobach partyzantów (przeciwników komunizmu), a przez Szczecin przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nieśli liczącą ponad kilometr długości narodową flagę. 1 marca odbyła się też trzecia (pierwsza) samoistna inscenizacja bez scenariusza „Wypędzenie Niemców z Kulic”.

Nim opiszę przebieg tej trzeciej samoistnej inscenizacji, najpierw kilka słów wyjaśnienia tej sytuacji. Ostatni niemiecki właściciel pałacyku w Kulicach Philip von Bismark, po zmianach ustroju w Polsce zarejestrował w Polsce Fundację, która wydzierżawiła od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, zrujnowany pałacyk i doprowadziła do jego odbudowy. W 1995 r. w Kulicach zaczęła działać Akademia Europejska Kulice-Kuelz.

W 2002 r. Fundacja - Akademia Europejska Kulice-Kuelz zawarła umowę z Uniwersytetem Szczecińskim, przekazując nieodpłatnie na rzecz uczelni to, co Fundacja zainwestowała w odbudowę dworku. W zamian Uniwersytet Szczeciński tą umową zapewnił Fundacji "właściwe funkcjonowanie i wypełnianie jej zadań statutowych" w ośrodku konferencyjnym i przyjął warunek zakazu sprzedaży przez 10 lat.

I chociaż współżycie władz Uniwersytetu i Akademii nie układało się zbyt dobrze, władze Uniwersytetu odczekały aż minie 10 letnia umowna karencja, aby intratnie (za 4 mln zł) sprzedać pałacyk (chociaż Pałacyk chciał przejąć Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski). Akademia Kulice–Kuelz dostała wypowiedzenie z końcem lutego. I chociaż większość wyposażenia pałacyku Akademia rozdała szkołom, ośrodkom kultury, to jeszcze 1 marca zostało jej do wywiezienia trochę „szpargałów”, po które miał przyjechać furgon z Hamburga.

Jednak kierowca furgonetki pomylił drogę, a do Kulic wpadła uczelniana „grupa rekonstrukcyjna” kierowana przez kanclerza Uniwersytetu Eugeniusza Kisiela, która dała władzom Akademii ultimatum: „za godzinę zamykamy obiekt”. Ponieważ kierowca furgonu dalej nie dojechał, uczelniana „grupa rekonstrukcyjna” wyniosła szpargały i dokumenty Akademii na bruk przed pałacyk, a kierownika Akademii Lisawetę von Zitzewitz wyproszono (wypędzono) z budynku, który zaraz zamknięto.

Tym samym po raz drugi odegrano jakże realnie i symbolicznie historię wypędzania niemieckich mieszkańców (w tym wypadku wypędzono z pałacyku córkę pruskiego junkra, która notabene od 18 lat mieszkała w Kulicach, doskonale zna język polski, pracowała na rzecz niemiecko - polskiego pojednania). Erice Steinbach przybyła jeszcze jedna „wypędzona”.

Nieliczni świadkowie, tej samoistnej inscenizacji „Wypędzenia Niemców”, byli zbulwersowani realizmem „inscenizacji” i zbudowani sprawną akcją uczelnianej „grupy rekonstrukcyjnej” pod wodzą kanclerza US „odbijania pałacyku z rąk niemieckich”. Szkoda, że o terminie „inscenizacji’ nie poinformowano szczecinian, którzy pokochali historyczne inscenizacje i stawili by się tłumnie z aparatami fotograficznymi i kamerami, aby uwiecznić to wydarzenie.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chyba nalaża się podziękowania za zamysł i wykonanie samej inscenizacji. Krytykować potrafi każdy a coś zrobić pożytecznego i to opisać pozytywnie jak widać BRAK. A gdzie misja DO wyszła do domu !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytaj koniecznie mój artykuł: Samoistna inscenizacja wypędzenia Niemców za Odrę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.