Facebook Google+ Twitter

Spór między UE a Białorusią o karę śmierci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-20 21:19

W kwestii zniesienia kary śmierci Mińsk i Bruksela mówią w dwóch różnych językach. Takie komentarze pojawiły się na stronach internetowych niezależnych mediów białoruskich po wspólnej konferencji prasowej ministra sprawiedliwości Wiktora Gołowanowa i szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Mińsku Jana-Erika Holzapfela.

Białoruski minister zapewniał, że wprowadzenie moratorium na orzekanie i wykonywanie kary śmierci lub jej całkowite wykreślenie z kodeksu karnego wymaga przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum. Według przedstawiciela Komisji Europejskiej, decyzję taką mogą podjąć rząd i prezydent.

"Karę śmierci orzeka się i wykonuje w 86 państwach świata, w tym USA i Japonii, i nikt nie twierdzi, że są to niecywilizowane kraje" - tłumaczył na konferencji prasowej w Mińsku białoruski minister sprawiedliwości.

Kara śmierci na Białorusi została przywrócona w drodze referendum w 1996 roku. Wprowadzenie moratorium na jej orzekanie i wykonywanie to podstawowy warunek Rady Europy, aby zaprosić Mińsk do współpracy. Białoruś jest ostatnim państwem w Europie, które wciąż ma w swoim kodeksie karnym karę śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.