Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15067 miejsce

Spór o głębokość gazociągu na Morzu Bałtyckim

Polscy portowcy obawiają się, że na Morzu Bałtyckim w Świnoujściu zrobi się pusto. Gazociąg Północny, który znajduje się 17 metrów pod powierzchnią wody, przecina trasy statków płynących do Polski. Mogą przepływać nad nim statki o zanurzeniu 13 metrów - to oznacza, że kontenerowce i duże zbiornikowce już tamtędy nie przepłyną.

 / Fot. btr/licencja CC 2.5Gazociąg Północny przecina trasy statków płynących do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Mogą przepływać nad nim statki o zanurzeniu 13 metrów - to oznacza, że kontenerowce i duże zbiornikowce już tamtędy nie przepłyną.

"Pozostawienie gazociągu na obecnej głębokości dla nas, dla portowców, i dla strony polskiej jest nie do zaakceptowania" - powiedział TVN24 Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Portowcy uważają, że nie zadbano o polskie interesy. W infrastrukturę portu w Świnoujściu zainwestowano miliony złotych - teraz może się okazać, że bezużytecznie. " Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi z Komisji Europejskiej. Traktujemy to jako ignorowanie bardzo ważnej sprawy polskiej" - opowiada Siergiej.

Powołano grupę, która rozstrzygnąć spór o głębokość gazociągu. Zostało jednak niewiele czasu - gaz popłynie już w maju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Panie Kamiński - a kim Pan jest łaskawco, że żąda Pan uwiarygodnienia moich linków?
Podaję dalsze, świadczące o tym, że sprawa zajmuja sie fachowcy, a nie tylko lamentujacy w Radiu Maryja.

http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/putin--polska-chce-zmiany-przebiegu-nord-stream,6856,1
...."Polacy twierdzą, że planują w przyszłości pogłębienie portu do 15 metrów. Będą musieli samodzielnie wywieźć kilka milionów ton piasku. W rzeczywistości takiego projektu nie ma. Nie ma też zgody na taki projekt. A jeśli nawet projekt taki pojawi się w przyszłości, to zdołamy opuścić naszą rurę na bezpieczną głębokość - oświadczył przedstawiciel Nord Stream.
Warnig ocenił również, że pozew Polski nie ma żadnych szans, ponieważ - jak podkreślił - polski tor wodny przebiega przez niemieckie wody terytorialne. - A stanowisko rządu Niemiec jest znane od dawna. I teraz się nie zmieniło. Ponadto strona polska będzie musiała przedstawić ważkie dane uzasadniające potrzebę pogłębienia - powiedział.

Przedstawiciel Nord Stream zapewnił, że jeśli taki projekt mimo wszystko zostanie przedstawiony i uzupełniony, to spółka uczyni wszystko, aby zapewnić swobodny dostęp statków do portu w Szczecinie."....

http://biznes.interia.pl/http://biznes.interia.pl/news/nord-stream-i-polskie-porty-powoluja-grupe-robocza,1586590
..."Jak poinformował PAP prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej, grupa robocza ma rozpocząć prace już na początku lutego. O jej utworzeniu zdecydowano z inicjatywy władz polskich portów na spotkaniu przedstawicielami spółki Nord Stream, które odbyło się 10 stycznia.

Powodem tej decyzji są obawy strony polskiej, że ułożenie Gazociągu Północnego na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu, uniemożliwi dostęp statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra i zablokuje rozwój tego portu w przyszłości."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamiński, ja wiem, ze czytanie ze zrozumieniem to trudna sztuka... no to jeszcze raz:-) Link do strony p. Szczęsniaka był tak na marginesie po to, żeby pokazać jak niektórzy eksperci "wciskali kit". Nie pamięta Pan, jak twierdzili, że rurociągi nie mogą się krzyżować? Mogą... mogą i się krzyżują, ale pewien procent "ciemnego ludu" to kupił...
Przyznaję Panu racje, trzeba korzystać z różnych źródeł informacji... ale informacji a nie dezinformacji którą serwuje Radio Maryja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt nie każe wierzyć panu Makiele w to co mówi Radio Maryja.
Jednak korzystanie z różnych źródeł informacji aby wypracować swój własny pogląd jest obowiązkiem każdego człowieka, który się chce nazwać myślącym (homo sapiens).
Moim skromnym zdaniem Radio Maryja jest jedynym medium w Polsce dającym swoją antenę dla niewygodnych poglądów przemilczanych przez inne czołowe środki masowego przekazu.
Ja wcześniej podając link
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=24321
powołuje się na zdanie naczelnego redaktora branżowych Rurociągów oraz inżyniera spawalnictwa z 40 letnim stażem przy projektowaniu i nadzorze technologicznym przy budowie rurociągów.
Jednak Pan Makieła jak sam o sobie mówi -ja będę leniwy:-))) i zrobię "kopiuj-wklej" zadawala się opiniami innych nie wnikając merytorycznie.
Wtóruje mu Pani Jadzia podając linki już nie istniejące albo odnoszące się do jednostronnych wypowiedzi zainteresowanych budową Nord Streamu.

Pan Makieła podaje link do strony eksperta Szcześniaka. Ma to udowodnić ,że jest rozległa sieć rurociągów ale na Morzu Północnym i nic więcej.
No ale co z tego wynika ??????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kamiński, chcesz Pan wierzyć Radiu Maryja to Pan wierz... To Pana problem i to Pan musi z tym żyć:-)))) ja na szczęście nie muszę:-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Korzystając z obecności Pani Kowalczyk , proszę o uwagi w stosunku do wiarygodności przedstawionych przez nią linków.
Czy zdanie dyrektora Nord Streamu Dirka von Amelna jest jedynym , które może być brane od uwagę w dyskursie o strategicznych decyzjach rządu ? Przyjdzie za kilka lat zapłacić słony rachunek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Awangarda rewolucji już zdaje się oczka przetarła ze snu zimowego. To może gazem ją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekam na uwagi ze strony Pani J. Kowalczyk jak i Pana Makieły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Awangarda ewolucji jak zwykle ufa Karolowi Marksowi, Stalinowi czy A Hitlerowi niż własnemu zdrowemu rozsądkowi . O ile oczywiście można tu mówić o czymś własnym . Bo takie pojęcia jak tożsamość, zostały dawno zanegowane przez te systemy.

Tak jest i w tym wypadku.

Pani J K Kowalczyk wymienia kilka linków , pisząc o zaufaniu do poważnych źródeł.
( na marginesie 33,3% z wymienionych linków dawno już nie istnieje)
Jaka zatem jest jakość pozostałych ???
Moim zdaniem ( bo zapewne J.K. ma inne ) są to jedynie krótkie informacje prasowe a nie analiza problemu , nie podpisane własnym nazwiskiem.
Wszystkie powołują się jedynie na wypowiedź eksperta niejakiego von Amelna.
Zatem kim jest tajemniczy ekspert wymieniany z nazwiska ?
Dirk von Ameln to dyrektor techniczny od spraw pozwoleń firmy Nord Stream . ( wyżej wymienione przez Panią J.K. wiarygodne linki oczywiście zapominają o tym poinformować.
Zatem czy jest to wiarygodne źródło informacji ??? Jeżeli tak, to dla kogo ????
Na pewno dla pana Makieły , który pełnymi garściami bierze z wypowiedzi Dirka von Amelna.
W jednym jednak muszę się zgodzić , zadyma wywołana przez PiS a wcześniej przez AWS w sprawie gazociągu z Norwegii była mega nieporozumieniem.

Dla Pani J. Kowalczyk źródła Radia Maryja są niewiarygodne .Mówi tak zapewne ,bo nigdy z nich nie korzystała a sama myśl przyprawia o ciarki. A szkoda .
W linku ,który zamieściłem wypowiada się Witold Stanisław Michałowski. Jako inżynier spawalnictwa od 40 lat jest konstruktorem oraz głównym nadzorcą takich rurociągów jak 2 nitka gazociągu Przyjaźń. Czy kanadyjskiego via Montreal. Od kilkunastu lat jest redaktorem naczelnym branżowego pisma „Rurociągi”.
Polecam Panu Makiele i innym zapoznanie się z linkiem , który wcześniej polecałem.
Wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
1-11
  • 1-11
  • 26.01.2011 11:01

wystarczy storpedować i po kłopocie. Niech martwi się tusk i jego banda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tia... a pamiętacie tych "ekspertów" którzy twierdzili, że rurociągi nie mogą się krzyżować? Tylko sierotki zapomniały, że w Polsce jest trochę ludzi którzy te rurociągi układali bądź układają i trochę pojęcia mają w tym temacie:-)))) Tak wyglądają _większe_ rurociągi na dnie Morza Północnego http://szczesniak.pl/node/22

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.