Facebook Google+ Twitter

Spór o Miłosza

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-15 22:22

Już niedługo obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, która przypada na 30 czerwca. Nie tylko my, gdyż wiele imprez kulturalnych i wystaw pojawi się z tej okazji na całym - tak, dokładnie - na całym świecie.

Portret z brodą, zbiory prywatne / Fot. Zbigniew Kresowaty/The copyright holder of this file allows anyone to use it for any purpose, provided that the copyright holder is properly attribute Zrozum tę mowę prostą, bo wstydzę się innej.
Przysięgam, nie ma we mnie czarodziejstwa słów.
Mówię do ciebie milcząc, jak obłok czy drzewo.

Czesław Miłosz, Przedmowa


Uczczenie stulecia urodzin poety zapowiedziały już m.in. kraje takie jak: Litwa, Niemcy, Francja, Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone, Rosja, Izrael i Indie. Nie może być zresztą inaczej, skoro stulecie urodzin polskiego poety wpisane zostało do kalendarium wydarzeń UNESCO. Dlaczego więc akurat u nas - w jego ojczyźnie, ten uhonorowany Noblem poeta został potraktowany tak nieładnie? Polska jest bodaj jedynym miejscem na świecie, gdzie wybuchł spór o Czesława Miłosza.

A dokładniej spór o jego twórczość, która przez posłów PiS-u uznana została za antypolską... Historia zatoczyła swe koło - ten, który nawoływał do opamiętania, nadając sobie rolę moralisty, wykpiwał polską megalomanię i tzw. przysłowiowe już „polskie piekiełko” sam padł jego ofiarą - niestety.

Spór wybuchł pod koniec roku 2010, kiedy to nie bez oporów Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła rok 2011 rokiem poety. Najważniejszym wydarzeniem o charakterze naukowym, stać się miała trwająca w Krakowie, w dniach od 9 do 15 maja, światowa konferencja poświęcona twórczości Czesława Miłosza, na której blisko 130 poetów, pisarzy, tłumaczy i badaczy z całego świata zabrało głos w sprawie „Rodzinnej Europy”, bowiem pod takim hasłem odbyła się ta impreza. Wystąpili na niej goście z najdalszych zakątków świata - oprócz gości z Białorusi, Litwy, i oczywiście z Polski, także z Ukrainy, Rosji, Rumunii, Irlandii, Anglii, Włoch, Szwecji, Czech, Turcji, wystąpili nawet goście z Libanu, Afryki Południowej i …Karaibów. Dlaczego do znużenia wymieniam aż tylu uczestników tej imprezy o stricte naukowym charakterze? (a nie są to przypadkowi uczestnicy, ale prawdziwi fani i pasjonaci jego twórczości). Tylko z jednego powodu - żeby podkreślić jak wyjątkowym dobrem narodowym jest Czesław Miłosz - człowiek instytucja i jak źle został potraktowany przez swoich rodaków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Publiczne potępianie Miłosza zapisze się w naszej historii jako kolejny wybryk głupoty i małości politycznych elit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.