Facebook Google+ Twitter

Spór o wykorzystanie środków UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-18 14:17

Polska jest liderem w wykorzystywaniu środków unijnych - zapewnia minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Inne zdanie na ten temat prezentuje jednak Prawo i Sprawiedliwość. Partia uważa, że daleko nam do najlepszych. Według przewodniczącej klubu Grażyny Gęsickiej powinniśmy wydawać unijne pieniądze szybciej i lepiej. Jako przykład wskazuje ona Irlandię, która w Europie uzyskała pierwsze miejsce z wynikiem 23,3 procent.

Minister Bieńkowska wyjaśnia, że Irlandia dostała z unijnej kasy na 7 lat 700 milionów, ale wydała jedynie 175 milionów. Szefowa resortu rozwoju regionalnego tłumaczy, że mimo iż procentowo wygląda to lepiej - w przypadku Polski jest to 13,4 procent - to my wydaliśmy więcej, bo 8 miliardów 700 milionów. Dlatego - według minister Bieńkowskiej - argumenty PiS to wyłącznie kwestia interpretacji.

Te tłumaczenia nie przekonują PiS-u. Według przewodniczącej Gęsickiej Polska powinna skupić się teraz na usprawnieniu systemu administrowania unijnymi środkami.

Grażyna Gęsicka podkreśliła, że nasz system okazuje się mniej efektywny nie tylko od kilku krajów starej Unii, ale także od Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii i Cypru.

Jej zdaniem wbrew zapewnieniom rządu Polska wcale nie jest najlepsza w wydawaniu unijnych pieniędzy. Ponieważ mamy do wykorzystania najwięcej, bo jedną piątą całego budżetu Unii, czyli ponad 65 miliardów euro, zawsze będziemy wydawać najwięcej, ale nie w stosunku do naszej puli - przekonuje posłanka PiS.

Grażyna Gęsicka podkreśliła, że na ponad 270 miliardów złotych, które Polska ma do wykorzystania umowy podpisano dotąd tylko na 28 procent tej sumy. 100 tysięcy wniosków czeka na rozpatrzenie. Posłanka PiS zarzuciła też obecnej minister rozwoju regionalnego, że do wykorzystanych funduszy strukturalnych dodaje też środki budżetowe, samorządowe a także wkład przedsiębiorców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.