Facebook Google+ Twitter

Spór o wyzwolenie Warszawy. Co świętujemy 17 stycznia?

17 stycznia mija 72. rocznica "wyzwolenie Warszawy". Dr Andrzej Zawistowski, który pełni rolę zastępcy dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN, proponuje zupełnie inny punkt widzenia na to wydarzenie.

Sonda

17 stycznia 1945 to Twoim zdaniem:

Medal za wyzwolenie Warszawy / Fot. Ahnode,domena publiczna72 lata temu Rosjanie wkroczyli do wyludnionej i zniszczonej Warszawy. Mieszkańcy stolicy walczyli w 1944 roku w powstaniu warszawskim, które objęło głównie lewobrzeżną część miasta. Prawobrzeżna część już wtedy zajęta była przez sowietów, którzy nie mieli najmniejszej ochoty na pomoc walczącym.

Hitlerowcy zburzyli w 90 procentach miasto i dopiero w styczniu 1945 roku, Rosjanie postanowili wkroczyć do Warszawy i wyprzeć Niemców. Skończyła się okupacja nazistowska, a zaczęła radziecka. Propaganda również zaczęła "swoje" - 17 stycznia określono dniem "wyzwolenia Warszawy".

Zburzona Warszawa, 1945 rok / Fot. M. Swierczynski, domena publicznaDr Andrzej Zawistowski proponuje zupełnie inną metodę na świętowanie tego istotnego dla historii dnia. Zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN twierdzi, że można "porzucić język propagandy komunistycznej" i zamiast tego oddawać cześć pamięci ofiar powstania - zarówno tych cywilnych, jak i wojskowych.

Zdania do dziś są podzielone. Jedni bowiem uważają, że wraz z wejściem sowietów zakończył się najtragiczniejszy okres Warszawy. Drudzy, wspominając wydarzenie sprzed 72 lat, dostrzegają koniec hitlerowskiej okupacji zamienionej na sowiecką - wcale nie lepszą.

Zniszczony Pałac Saski i Grób Nieznanego Żołnierza. Czy było co wyzwalać? / Fot. Jan Bułhak, domena publicznaJaki jest Wasz punkt widzenia? Czy 17 stycznia miało miejsce wyzwolenie Warszawy? Swoje wrażenia wpisujcie w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Od ośmiu lat 17 stycznia kojarzy mi się z Czesławem Niemenem...:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hiro Onoda
  • Hiro Onoda
  • 17.01.2012 13:43

<dźwięk syreny>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.