Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27802 miejsce

Spór Weroniki Rosati z Żuławskim. Sąd: Literaturoznawca oceni "Nocnik"

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2012-06-19 18:51

Od dwóch lat trwa spór Weroniki Rosati z Andrzejem Żuławskim o "Nocnik". Teraz sąd zdecydował, że powoła literaturoznawcę, który oceni... czy bohaterką mogła być Weronika.

W 2010 roku Andrzej Żuławski wydał "Nocnik", w którym opisał swoje erotyczne ekscesy z jedną z celebrytek. Swój portret w książce rozpoznała Weronika Rosati i zażądała od pisarza i wydawcy 200 tysięcy złotych zadośćuczynienia oraz przeprosin - informuje Pudelek.

Czytaj także: Wycofany z obiegu "Nocnik" Żuławskiego można kupić na Allegro

Minęły dwa lata, a sprawa ciągle w toku. Sąd zdecydował, że powoła literaturoznawcę, który oceni, czy można "Nocnik" rozpatrywać w kategorii prawda/fałsz. Ta decyzja jest dość kontrowersyjna - w utworach literackich mamy z założenia do czynienia ze światem przedstawionym... "O pannie Rosati nie ma ani słowa w tej książce. Panna Rosati mogłaby być powódką tylko wtedy, gdyby to był dzieło dokumentalne, gdzie występowałaby pod swoim nazwiskiem" - cytuje wypowiedź mecenasa Żuławskiego Naumanna Pudelek.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

uważny czytelnik
 • uważny czytelnik
 • 22.06.2012 22:39

Dla opinii publicznej opisana osoba w "Nocniku" kojarzy się jednak z Weroniką oraz z jej rodzicami. Poza tym intencją autora było poniżenie i pokazanie w złym świetle ,nie tylko tej dziewczyny ale również i wielu innych znanych ludzi,choć już nie anonimowo. Intencje zaszkodzenia swoim znajomym kolegom i koleżankom również są wyraźne.Taki to już paskudny charakter.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
 • Czytelnik
 • 22.06.2012 19:53

W każdym bądź razie na pewno literaturoznawca nie jest wystarczająco kompetentną osobą, która by mogła sprawiedliwie i rzeczowo rozsądzić istniejący spór

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbig
 • Zbig
 • 21.06.2012 02:00

@ Zbigniew Kowalewski- I to Szanownemu Panu wcale nie przeszkadza,że kochanica została zbluzgana słownym g..... z "Nocnika"(rzeczywiście "artystyczna nazwa") ? I jeszcze Pan sugeruje,że będąc starszą kobietą będzie uganiała się za młodymi chłopcami a następnie wszystkie brudy wymyślone o nich opisywała w "Nocniku"?A to wszystko dla rozgłosu? Zła to sława,chyba kochanica nie spodziewała się raczej takiego wykorzystywania swojej osoby i takiej zemsty dziada, z którym już nie chciała się więcej spotykać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henry
 • Henry
 • 20.06.2012 21:24

Co za prymityw! Co za głupie dziewczyny! Żeby z takim starym, prymitywnym dziadem ,dla interesu chodzić do łóżka!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stephane
 • Stephane
 • 20.06.2012 20:44

Nie tylko Weronika rzuciła Żuławskiego. O 26 lat młodsza od niego Sophie Marceau i mająca z nim syna,miała także go dość. Pisała,że psychicznie ją wykańczał i całkowicie zdominował. Jedno jest pewne i Żuławski i dziewczyny chodzące z nim do łóżka byli głupio interesowni. Jemu o seks z nimi chodziło a im o granie w filmie. Lecz jednak intymnosci nie wywleka się dla opinii publicznej i to w sposób szkodzący komuś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.06.2012 20:19

Na pocieszenie mój szanowny imienniku zapewnię Cię, że wszyscy kiedyś będziemy starymi dziadami i młoda, nieszczęśliwa kochanica celebryty także się zestarzeje. Nie wiadomo, czy i ona wtedy nie obsmaruje kogoś w swoich pamiętnikach. Taki jest rynek wydawniczy i reguły gry na współczesnym targowisku próżności. Trudno mieć o to pretensje i obrażać się na rzeczywistość. W ten sposób można się nabawić tylko wrzodów żołądka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbig
 • Zbig
 • 20.06.2012 18:11

@ Czytelnik - Każdy ma prawo pisać o wszystkim ale nie szkodzić. Celebrytą jest Żuławski większym od młodziutkiej Weroniki. Jeżeli ją  uwiódł na piękne słówka a ona potem miała dość jego zalotów,to nie powinien się na niej w taki sposób mścić. Ma rację  M. Dutkiewicz,mężczyzna z klasą tak nie postępuje. To mu raczej nie pomoże,Weronika nie może kochać dziada,który tak obsmarował publicznie ją i jej rodzinę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
 • Czytelnik
 • 20.06.2012 09:48

Tak. jak kobiety mają prawo pisać o swoich kochankach równouprawnienie usprawiedliwia pisarzy, którzy zdecydowali się odsłonić kotarę znad swojej alkowy. Żyjemy w takich czasach i nie ma odwrotu od ekshibicjonizmu, którego epidemię wywołują celebryci

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 19.06.2012 20:19

Żaden mężczyzna z klasą tak nie postępuje w stosunku do kobiet,które poznał bliżej i które mu zaufały.Takie postępowanie ,jak Andrzeja Żuławskiego można nazwać nie tylko nocnikiem ale i klozetem. To tylko przestroga dla innych naiwnych,młodych kobiet,które uwiedzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nocnik' link wzbudził wiele emocji. Ciekawe jaka będzie ocena literaturoznawcy i czy zadowoli strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.