Facebook Google+ Twitter

Spór wokół atrakcyjnego Wodospadu Podgórnej trwa

W sporze, który toczy się wokół przepięknego Wodospadu Podgórnej zderzają się racje turystów, mieszkańców i zwolenników alternatywnych źródeł energii. Wodospad w Przesiece jest jedną z głównych atrakcji Karkonoszy.

Wodospad Podgórnej jest niepowtarzalnym, chętnie odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców oraz turystów miejscem. Ma wysokość ok. 10 metrów, a blisko niego krzyżują się trzy karkonoskie szlaki turystyczne: zielony, żółty i czarny. Z potoku Podgórna OSP Przesieka w 2003 r. czerpała wodę pitną. Podobnych wodospadów jest w Polsce niewiele.

Czarna wizja
Zobacz, jak będzie wyglądał wodospad po inwestycji. / Fot. Maciej PopkiewiczBartłomiej Bekasa, prywatny inwestor z Poznania uzyskał zgodę starostwa powiatowego w Jeleniej Górze na budowę małej elektrowni wodnej w okolicy Wodospadu Podgórnej. Wskutek inwestycji wodospad może utracić znaczną część wody! (Zgodnie z decyzją elektrownia może pobrać maksymalnie 0,700 m sześć/s, w związku z tym w wodospadzie pozostanie jedynie... 0,047 m sześc/s). Jak po ujęciu wody do elektrowni będzie wyglądać turystyczna atrakcja Karkonoszy można zobaczyć na fotografii obok. Jeśli chcesz temu zapobiec, dołącz się do protestu! Do tej pory wysłano prawie 2500 maili z protestem, a mieszkańcy zebrali ok. 1000 podpisów!

Budowa unicestwi malowniczy wodospad!
Wodospad Podgórnej. / Fot. Maciej PopkiewiczW internecie jest dostępny List otwarty do władz i instytucji napisany przez dr inż. Macieja Popkiewicza. Autor apeluje w nim o zaniechanie budowy elektrowni w obrębie Wodospadu Podgórnej. W uzasadnieniu zwraca uwagę na szkody, jakie wywoła sporna inwestycja:
Usytuowanie zbiornika spiętrzającego wody Podgórnej około 3 km powyżej wodospadu i doprowadzenie jej rurociągiem omijającym nurt potoku do elektrowni usytuowanej poniżej wodospadu, zaburzy równowagę ekofizjograficzną doliny, nie mówiąc już o samym Wodospadzie Podgórnej pozbawionym nawet do 90 proc. wody. (jest to skrajnie pesymistyczny, acz możliwy scenariusz.) Efektem realizacji przedsięwzięcia będą nieodwracalne szkody geomorfologiczne, geologiczne i hydrologiczne. Ponadto autor zwraca uwagę na liczne nieprawidłowości, które zaszły podczas postępowania administracyjnego, w tym wielokrotne naruszenie naruszenie prawa i sfałszowanie treści uchwały Rady Gminy Podgórzyn (poprzez dodanie słów „w tym elektrowni wodnych” ), fakt sporządzenia tendencyjnego i wprowadzające w błąd „Raportu oddziaływania na środowisko naturalne planowanego przedsięwzięcia” oraz na zdecydowany sprzeciw mieszkańców, turystów i miłośników Karkonoszy. Całość można przeczytać na www.przesieka.pl

Audiatur et altera pars

Niech będzie wysłuchana i druga strona. W serwisie www.jelonka.com pojawił się list "Bez szkody dla wodospadu - riposta." W liście inwestor dowodzi, że elektrownia jest proekologicznym przedsięwzięciem, które ograniczy emisję szkodliwych pyłów do atmosfery oraz dostarczy znaczną ilość czystej energii elektrycznej. Ingerencja w środowisko naturalne Karkonoszy, która nastąpi wskutek budowy będzie znikoma, ciągnący wodę rurociąg ma zostać umieszczony w ziemi, a budynek elektrowni będzie nawiązywał do górskiej tradycji. Trudno mi zinterpretować słowa Oczywiście – skoro elektrownia pobiera wodę powyżej wodospadu i zwraca ją poniżej, na samym wodospadzie będzie tej wody mniej, ale nigdy nie w stopniu pozwalającym mówić o pozbawieniu wodospadu wody czy ograniczeniu jego walorów wizualnych ponieważ w liście nie została zawarta dokładna informacja o ilości wody, która ma zostać pobrana. Ponadto w liście pojawiają się informacja o szerzeniu fałszywych danych.

Spór wokół Wodospadu w Podgórnej jeszcze nie dotarł do kulminacyjnego punktu. Przeciwnicy budowy elektrowni zapowiadają, że terenu w obrębie wodospadu będą bronić za wszelką cenę. Zwolennicy pokazują pozytywne skutki dla środowiska naturalnego, jakie wynikają z wykorzystania alternatywnych źródeł źródeł energii. Obie strony powołują się na prawo. O rozwoju sytuacji Wiadomości24 będą informować na bieżąco.

Czytaj też:
Przepiękny Wodospad Podgórnej jest zagrożony!
Protest przeciwko zniszczeniu wodospadu
Zniknie wodospad w Karkonoszach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Za piękno przyrody :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.