Facebook Google+ Twitter

Sport a nienawiść między narodami

Po wygranej w dzisiejszym meczu w siatkówkę z Rosjanami, internauci dali wyraz powszechnej euforii. Do tego stopnia, iż jeden z anonimowych współtwórców jednego z portali popełnił wątek pod nazwą "WPISUJCIE MIASTA KTóRE NIE LUBIą RUSKICH".

Pierogi, K. Boglar, fot. Margaretrose/Allegro Przejrzałem 170 wypowiedzi i uznałem, że są wśród nich jawnie rusofobiczne, zatem wysłałem w południe do redakcji portalu prośbę o zdjęcie całego wątku. Po półgodzinie otrzymałem zaskakującą odpowiedź -

Szanowny Panie. Komentarz odnosi się do siatkarzy rosyjskich. Pozdrawiamy. Redakcja Forum Onet.pl


Moja odpowiedź była bardziej nerwowa, bowiem przejrzałem staranniej niż owa redakcja fobiczne teksty.
Chyba Redakcja sobie żartuje... A ja myślałem, że *RUSKIE* dotyczy pierogów. Sprawa zostanie przedstawiona na innym forum, a Redakcja niech przemyśli swe stanowisko. Jeśli gramy z drużyną z Izraela i ktoś krzyknie "żydy na przemiał", a inny będzie tłumaczyć odzywkę jako apel zatroskanego ekologa o marnowaną makulaturę ("kleksy na papierze do powtórnego przerobu surowców"; żyd to kleks) to tym kimś będzie Redakcja? Żarty sobie Redakcja stroi? Proszę podać mi parę wpisów świadczących, że chodzi o siatkarzy, bo ja widzę szereg wpisów nienawiązujacych do sportu. Wg mnie to rusofobiczny wątek!

I załączyłem wszystkie skopiowane wypowiedzi (ok. 180), z czego teraz publikuję jedynie część (kilka głosów wzywających do opamiętania oznaczyłem *; jednak pośród anonimowego tłumu jest paru rozsądnie myślących). Zachowano pisownię oryginalną.

*Ruscy są ok. Prywatnie. Mają tylko kiepskich władców.
Zakopane nie lubi ruskich i gratuluje polskim siatkarzom
Opole nie lubi Ruskich też
*nie wpisuj sie w czyims imieniu, co? :/ JA ICH LUBIE I
*chyba nikt jak wy powinniście być nauczeni tolerancji wobec innych nacji, wielki wstyd
Ja nie lubię. Zadufane w sobie, mongolskie plemię dzikich.
Gorzów tez nie trawi czerwonej zarazy
Szczecinek, też nie cierpi Ruskich!!!
*Rosjanie, to wspaniali, mili, otwarci, radośni, uczynni ...
*ALE GŁUPIA ZAJAWKA - ŻENADA!
A ja lubie Ruskich...a nie lubie Amerykanów
*A ja lubie i podziwiam Rosjan bo to wspaniali ludzie tylko mieszkaja w paskudnym kraju
CALA POLSKA NIENAWIDZI RUSKOW! PO CO TE WYLICZANKI.TAK ...
BYLO ,I TAK ZAWSZE BEDZIE!!!
*MóW ZA SIEBIE ZAKOMPLEKSIAłY CZłOWIEKU
Ciechanów też nie lubi ruskich i wcale nie pierogi
Ruskie to Ja lubie TYLKO pierogi
*odrobinę kultury? HANBA stawiać takie pytania.
Lublin,ale nie lubic to za malo powiedziane !!!!
Opatkowice to wioska, ale też ich nie lubimy!!!
*A jak byś się czuł gdyby po wygranej Rosjan jakiś tamtejszy kibic obwieścił w internecie podobne do Twojego, równie głupie, nacjonalistyczne zawołanie, że "zbiera nielubiące Polaków miasta".
*żal mi was !!czy Rosjanie to inni ludzie?naprawdę zaczynam wierzyc, że urodziłem się w kraju małej tolerancji, ksenofobii i rasistów.nie potraficie się cieszyc wygraną bez podtekstów?kocham swój kraj, a do Rosjan nic nie mam.
Lubniewice - Wszyscy wysiedleni przez ruskich mają powody by ich nnie lubieć.
*Jak można pisać taki post. Jesteście szowinistami i źle świadczycie o Polsce i Polakach. Wstyd i wiocha. Królewiec, Wilno, Grodno, Lwów- NIENAWIDZĄ ruskich!!
*Bardzo lubię Rosjan !!! Rosjanie są super. Nie lubię rosyjskich polityków spod znaku KGB.
A ja też nie lubię Ruskich, bo oni nie lubią Polaków, a poza tym mamy z nimi na pieńku
Które miasto wogóle lubi ruskich?

Po kolejnych dwóch godzinach otrzymałem drugą odpowiedź niepokojonej przeze mnie redakcji [...] -

Szanowny Panie
Przykład z Izraelem nie był trafny - to byłby zupełnie inny, rasistowski komentarz (np. określenie "kleksy"). Doszliśmy do wniosku, że komentarz dotyczy siatkarzy ponieważ na to wskazywałby kontekst wydarzenia. Niemniej jednak postanowiliśmy uznać Pana racje - wątek rozwinął się w atak na cały naród. Tym samym postanowliśmy go usunąć z forum. Przepraszamy za wcześniejszą decyzję odmowną.
Pozdrawiamy
Redakcja Forum Onet.pl

No i podziękowanie ode mnie:

Dzięki za usunięcie. Na kleksy dawniej mówiono żydy, ale teraz to niewielu zna to określenie. Pozdro. Mirnal

Każdy z nas cieszył się z wygranej naszych siatkarzy. Z pewnością nikt z nas, na nieanonimowym forum nie pisałby takich komentarzy, bo każdy wie, że można sobie w złości pożartować z tego czy innego narodu, z tych czy innych ludzi (rudych, tłustych, zapitych, nieszczęśliwych, porzuconych), ale czytając jakąś książkę (choćby ze złośliwymi dowcipami), nie należy czynić tego jednak w szerszym gronie (w telewizji, w domu przy młodszym pokoleniu), bowiem tak właśnie rodzą się wszelkie fobie. A że każdy z nas ma jakiś prywatny osąd i szereg przywar, to tak zawsze było. Nie nazwałbym tego hipokryzją, ale dobrym wychowaniem, przecież niemal wszyscy obgadują za plecami ludzi z rozmaitych powodów, choć tego im w oczy nie powiedzą. Świat także ma o nas wyrobione zdanie (amerykańskie dowcipy o polskich kubkach z uchami od środka, czy Niemców o ich autach garażujących już u nas), jednak przyzwoici cudzoziemcy w szerszym towarzystwie nie dają upustu swym poglądom wobec innych ludzi, choć przecież całe życie przebrnęli przez rozmaite mniej lub bardziej wybredne złośliwości kierowane także w naszą stronę.

Rosyjscy siatkarze zlekceważyli nas: "O, Polacy wygrali już 7 meczów po trzy sety i myślą, że świat zawojowali? Daliśmy im łupnia w pierwszych dwóch setach, to jeszcze jeden i żegnajcie, nasi braciMontreal, Michaluk/Kopecki, fot.AG1981/Allegroa Słowianie!". A tu taka siurpryza! 2:2 i zwycięski tajbrek dla Polski - sensacja! Przecież wielu Polaków i Rosjan, po dwóch setach uznało, że nie ma sensu meczu oglądać (oba narody, ale z innych powodów). Żona mnie woła ok. 20. - "tajbrek będą powtarzać!"; lecę i oglądam, choć znam wynik. A do męża Rosjanina, z oczywistych powodów, tamtejsza żona nie zawołała - "tajbrek będą powtarzać!", bowiem powtórki zwykle lubią oglądać... zwycięzcy.

Niestety, niektóre stacje radiowe naśmiewały się z pokonanych Rosjan w stopniu przekraczającym zasady kulturalnej etykiety. Gdyby takie audycje były emitowane w Rosji po naszej przegranej, to uznalibyśmy je za wyjątkowo obleśne. Idee sportowe już dawno legły w gruzach!

PS. Czym wytłumaczyć, że amator zgłasza problem, a zawodowiec dostrzega sprawę dopiero po paru godzinach? Załączony znaczek nawiązuje do Igrzysk XXI Olimpiady - Montreal 1976 (17.07. - 1.08.), kiedy w finale pokonaliśmy ZSRR 3:2 (11:15;15:13;12:15;19:17;15:7).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

1. Komentarze powinny być wpisywane po zalogowaniu.
2. Dane znane redakcji.
3. Ciągły monitoring.
4. Lepsza reakcja na spostrzeżenia czytelników.
5. Po rasistowskich itp. wypowiedziach - emajl do użytkownika a autora pouczający.
@Marlwa - Walka z wiatrakami? Tak jak wulgaria w szkole i w autobusie? I nic nie mamy robić? Przeczytaj ponownie - artykuł napisano nie dlatego, że ktoś wniósł rasistowski wątek , ale że redakcja zbagatelizowała doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem zamysł ale ciągle jednak wydaje mi się, że chcąc uniknąć takich tekstów trzeba by uniemożliwić komentowanie tekstów. Bo pod każdym praktycznie tekstem w dużysz serwisach znajdzie się tego typu wypowiedź. Sprawdzać i monitorować ich nie ma szans. Taka troszkę walka z wiatrakami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto dalsze przykłady z tej listy (nie zamieściłem, bo wyliczenie byłoby zbyt długie i teksty żenujące) -

Bielsk Podlaski ? W której to częśći Azji leży ta wiocha ?
Abramow to taki Starozakonny Ruski
Ja nie lubię. Zadufane w sobie, mongolskie plemię dzikich.
A ja nienawidzę głupków obojętnie jakiej nacji są!
Dla mnie to ty rzeszowiaku jesteś takim samym azjatom.
Polska B. Czyżbyście mieli jakiś kompleks wobec Rosjan? Może boicie się wchłonięcia przez "Wschód"? Zresztą i tak was Polska A traktuje jak przedpole
Też to zauważyłem. Sami są pół-ruskami, a plują na Rosjan. ...
Nienawidząc Rosjan, nienawidzą tego, czego sami są częścią. Różnica między nimi, a Rosjanami jest taka jak między psem rasowym, a kundlem.
ruskie psy
Wiecie, że jeszcze przed 1990 rokiem Polska wyglądała z kosmosu jak wielki talerz z pierogami? Tak, połowa ruskich i połowa leniwych!
Szczecin. Już bardziej lubię Niemców. Z nimi chociaż można robić uczciwe interesy.
Same galony ze wschodu nie lubią Ruskich. A wiecie dlaczego. Bo jesteście podobni do nich jak toczka w toczke.
wreszcie dowaliliśmy tym nadętym "PUTINOM". Boże co za radość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego, że bywają takie animozje, tak do N. jak i R. wolałbym, aby w imię przyjaźni, tego typu wątki spadały z "wokandy". Można tłumaczyć je, ale lepiej je zdejmować. Jeśli ktoś nie lubi Żydów (sa tacy) to czy pozwolimy na różne głupie odzywki na ich temat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To też ja przyznałem, że to media nakręcają całą tą "wojenną" atmosferę, więc nie ma co mieć pretensji do ludzi że potem tak się zachowują. Skoro otacza ich zewsząd taka atmosfera, to i nie dziwota, że jest jak jest.
A z tymi Niemcami nie byłbym taki pewny. Przypominam tylko mecz na piłkarskim Mundialu z naszym sąsiadem zza zachodniej granicy. Wtedy było podobnie. Głównie przed meczem. Częste były odwołania do drugiej wojny światowej i innych tego typu wydarzeniach! Po meczu już mnie. Ale przecież to naturalne, bo przecież ten mecz przegraliśmy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Paula - nie każdy docenia pomysł i wymianę zdań oraz załatwienie sprawy. Kilkanaście razy zdejmowalem podobne wątki, ale nigdy nie miałem takich klopotów z argumentowaniem i z "walką"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marlwa - wiadomo, że z Rosjanami mieliśmy zawsze na pieńku, ale akurat sport nie jest właściwym forum na tego typu wymianę myśli prymitywnej. Ponadt o - gdyby to nie było forum anonimowe, to wiadomo, że takich myśli by tam nie tworzono. Gorset myślowy zależy od wychowania - nie o wszystkim sie mówi. Czy Rosjanie prowokowali czy nie, to 180 wpisów wcale nie jest opartych na meczu, bowiem większość wpisywaczy meczu rano nie oglądała, np. ja. W radiu było kilka prowokacyjnych audycji ośmieszających R. łącznie z odegraniem ich pieśni wojennych ze złośliwym komentarzem o przegranej. Wolność słowa to piękna sprawa, ale media z tego robią kasę i ideologię, a powinny stać na straży. Niemcom nie dogryzamy tak, a dlaczego? Bo jesteśmy drobnymi sprzedawczykami - N. mają kasę, dobre samochody i dają nam pracę a wiele córek przyjechało stamtąd wzbogaconych na ulicznym biznesie, nie słyszałem, aby któraś zarobiła za Bugiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Mirnal:) w akcji z redakcją okazałeś kunszt:)Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie troszkę robienie z igły widły. Wiadome że większość wpisów było pisanych pod wpływem olbrzymich emocji. Poza tym uważam, że nie da się odłączyć takiego spotkania od uprzedzeń i fobii. I tak jest, było i będzie. Poza tym sport XXI-wieku stał się rodzajem bezkrwawej wojny. Taki stan podsycają media, prasa, telewizja. Więc i nie dziwne, że takich komentarzy tyle. Poza tym Rosjanie sami prowokowali, więc i nie dziwota, że kibice głupoty nie związane z meczem wypisują. Dodajmy do tego wielowiekowe zaszłości i już mamy pewnien uproszczony obraz rzeczywistości. Takie komentarze pojawiają się pod każdym tematem związanym z Rosją. A już gdy osiągamy jakiś sukces ich kosztem, gdy ich pokonujemy to jest to rzecz wydaje mi się dość normalna. Ot, takie czasy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.