Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

631 miejsce

Sport i przyroda na fotografii - wywiad z Łukaszem Gwiździelem

Łukasz Gwiździel od jakiegoś czasu zajmuje się fotografią, która sprawia mu wiele satysfakcji i przyjemności.

Łukasz Gwiździel jest to 35-letni mężczyzna, który wiekszosć czasu spędza na zajmowaniu się fotografią. Głównie interesuje go fotografia przyrodnicza i sportowa, ale jak sam mówi interesuje go każda kategoria fotografii, która może być ujęta w ciekawy sposób.Zgodził się na wywiad dla naszego portalu ...Łukasz Gwiździel opowiedz czytelnikom portalu coś o sobie

Na zdjęciu Łukasz Gwiździel / Fot. fot. Łukasz GwiździelUrodziłem się w 1981 roku. Jestem z wykształcenia i z zawodu leśnikiem, ale pracuję w biurze i zajmuję się głównie sprawami informatycznymi. Wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkamy w Debrznie - niedużej miejscowości w północnej części Krajny (na Pojezierzu Krajeńskim). Dopiero po trzydziestce zająłem się fotograficznym hobby.
Jak zaczęła się ta fotograficzna przygoda?

 / Fot. fot. Łukasz GwiździelRegularnie aparatu zacząłem używać od 2009 roku – wtedy urodził się mój syn Wojtek. To właśnie rodzina była pierwszym obiektem moich fotograficznych zainteresowań. Na początku wystarczał standardowy kompakt. Dopiero w 2011 roku kupiłem pierwszy aparat z większą matrycą (APS-C) oraz wymienną optyką. Z dzisiejszej perspektywy oceniam, że pierwsze świadome kadry powstały dopiero w 2012-2013 roku. Po opanowaniu podstawowych zasad fotografowania i po zakupie pierwszego jasnego obiektywu stałoogniskowego pojawiły się zadowalające mnie dziś efekty. Pamiętam pierwszą sesję mojej córeczki Kasi, która dzielnie „pozowała” w drugim tygodniu życia. Oczywiście wszystkie rodzinne zdjęcia darzę dużym sentymentem i są dla mnie cenne, ale z biegiem lat są według mnie coraz lepsze technicznie. Między czasie zaczęły mnie interesować inne tematy fotograficzne – głównie przyrodnicze.
Co skłoniło Ciebie do zajęcia się fotografią przyrodniczą? – dziś właśnie te zdjęcia są Twoją wizytówką.

 / Fot. fot. Łukasz GwiździelTo był zupełny przypadek – z racji wykonywanego zawodu miałem w 2011 roku zająć się stroną internetową nadleśnictwa, a to właśnie zdjęcia najbardziej przyciągają uwagę przeglądających zasoby sieci. Promocja naszego nadleśnictwa wymagała przygotowania zdjęć przyrodniczych na przyzwoitym poziomie. Wyprawy z aparatem w teren szybko przerodziły się w moją największą pasję. W pracy nie mogę sobie pozwolić na kilkugodzinne plenery fotograficzne, dlatego większość zdjęć wykonuję w drodze do pracy lub w weekendy.

Jaki sprzęt fotograficzny uważasz za najlepszy?

 / Fot. fot. Łukasz GwiździelMoim zdaniem nie ma takiego pojęcia, jak „najlepszy sprzęt fotograficzny”. Do każdej dziedziny fotografii odpowiedni będzie inny rodzaj sprzętu. Każdy fotograf ma swoje własne wymagania i przyzwyczajenia, w związku z którymi preferuje taki, a nie inny model aparatu oraz zestaw obiektywów. Ja od początku fotografuję sprzętem firmy Sony. Preferuję obiektywy systemowe tej marki oraz Minolty. Używam również sprzętu innych niezależnych producentów. W ostatnim czasie moim ulubionym obiektywem na foto-łowy jest jasny teleobiektyw stałoogniskowy, który pozwala uzyskać przyzwoite zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych – np. w gęstym bukowym lesie.
Czy używasz jeszcze jakieś inne obiektywy?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Wschód Słońca widziany obiektywem 10 mm)
Nie jestem w stanie spakować do jednego plecaka całego sprzętu fotograficznego, jaki dziś mam w domu. Używam regularnie obiektywów w zakresie ogniskowych od 10 do 600 mm. Nie zawsze jest to sprzęt najwyższej klasy, ale daje sporo możliwości. Każde szkło ma inne zastosowanie  / Fot. fot. Łukasz Gwiździelfot. Portret trznadla widziany obiektywem 600 mm).Po Twojej facebookowej stronie widać, że oprócz fotografii przyrodniczej zajmujesz się także fotografią sportową. Co fascynuje Ciebie w tego typu fotografii?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel(fot. Wojtek w akcji)

Tak naprawdę lubię każdy rodzaj fotografii i często dokumentuję bieżące imprezy/wydarzenia kulturalne lub sportowe w regionie. Tak się złożyło, że mój syn regularnie trenuje i gra w piłkę nożną w lokalnym klubie sportowym – jeżdżąc z nim na zawody często przywożę kilka kadrów ze sobą

Czy jeszcze jakieś inne kategorie fotografii Ciebie interesują?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Przysięga)

Tak, jak wcześniej wspominałem – każdy ciekawy moment jest wart uwiecznienia w kadrze. Tylko czas ogranicza moje zainteresowania fotograficzne. Oprócz fotografii rodzinnej, przyrodniczej, sportowej zdarza mi się sporadycznie wyświadczyć przysługę znajomym lub rodzinie na różnego typu imprezach okolicznościowych
Brałeś lub planujesz brać udział w fotograficznych konkursach?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Kruki)

Wygrana w konkursie fotograficznym to według mnie najbardziej efektywna forma autoprezentacji i promocji swojego warsztatu fotograficznego. Co jakiś czas wysyłam swoje ulubione zdjęcia na konkursy. Wynik rywalizacji uzależniony jest jednak od tego, czy dany kadr przypadnie do gustu jury konkursowemu, a nie od tego, który jest najlepszy. Najlepiej traktować to w formie zabawy. W dużych konkursach ilość zgłoszonych zdjęć sięga kilku tysięcy. Często wiele z nich jest na bardzo wysokim, zbliżonym do siebie poziomie – wybór tego jednego najlepszego musi być niesamowicie trudny…
Ostatnie lata przyniosły mi kilka wyróżnień i wygranych w różnych konkursach o zasięgu regionalnym. Moje zdjęcia były również kilkukrotnie docenione na konkursach ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Za swój największy sukces uważam wyróżnienie w konkursie „Czas na las” organizowanym w 2015 roku przez National Geographic Polska oraz Lasy Państwowe. Spośród 4 tysięcy nadesłanych zdjęć jury wybrało moje kruki do pierwszej dziesiątki konkursu
Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów na temat okoliczności powstania tego „kruczego” zdjęcia?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Zimowa czatownia)

Te niesamowite ptaki udało mi się „złapać w kadr” podczas jednej z zimowych całodziennych zasiadek w czatowni. Głównym celem fotograficznego pleneru były ptaki drapieżne, ale tego niezwykle mglistego poranka trafiły się kruki. Udało mi się sfotografować w powietrzu jedną ze sprzeczek ptaków – jury doceniło ten kadr.
Czy Twoje zdjęcia były już publikowane w jakiś czasopismach fotograficznych lub innych?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Zdjęcie dnia na portalu birdwatching.pl).

Sporo moich zdjęć publikowanych było w lokalnej i ogólnopolskiej leśnej prasie, kalendarzach, albumach oraz innych poza branżowych wydawnictwach. Wybrane zdjęcia można zobaczyć między innymi na moim profilu: https://www.facebook.com/lukasz.gwizdziel.fotografia/?fref=tsoraz różnych forach internetowych.
Łukaszu, czym oprócz fotografii jeszcze się zajmujesz?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Leśny spacer)

Staram się być dobrym mężem, a także możliwie najlepszym tatą dla mich szybko rosnących pociech. Nie zawsze starcza czasu, by pogodzić ze sobą pasję fotograficzną i rodzinę. Staram się możliwie zrównoważyć te najważniejsze sfery mojego życia. Raz na jakoś czas wybieramy się na rodzinne spacery do lasu. Może kiedyś z synem lub córką wybiorę się na prawdziwą zasiadkę fotograficzną.
Fotograficzne i inne marzenia Łukasza Gwiździela?

 / Fot. fot. Łukasz Gwiździel (fot. Magiczny poranek)

Chciałbym jak najdłużej zajmować się fotografią w taki sposób, by dawała mi satysfakcję i radość. Pobudka godzinę lub dwie przed wchodem Słońca nie zawsze jest łatwa, ale zdarzają się magiczne poranki, które mobilizują do dalszego działania.
Podobno odbyła się wystawa Twoich zdjęć? Opowiedz o tym.

 / Fot. archiwum (fot. Zdjęcia na licytację WOŚP 2015)

To była mała prezentacja zdjęć przy okazji jednego z finałów WOŚP. Przy okazji wydruki moich zdjęć trafiły na aukcję charytatywną. Mam nadzieję, że na prawdziwą wystawę jeszcze przyjdzie czas.


Bardzo dziękuję za rozmowę :-)

Dariusz Trybuła


Do wywiadu dodatkiem są zdjęcia Łukasza Gwiździela :)

Zapraszam an stronkę Fan Page facebookowe o fotografii Łukasza Gwiździela:

https://www.facebook.com/lukasz.gwizdziel.fotografia/?fref=ts

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

BARDZO CIEKAWY WYWIAD . POZDRAWIAM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.