Facebook Google+ Twitter

Sport. Jak przekonać dziecko do aktywnego spędzania wolnego czasu?

Każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Nie musimy być perfekcyjnym pływakiem, znanym tenisistą czy wspaniałym tancerzem. Wystarczy obserwować dziecko i wspierać zainteresowania, aby zaszczepić w nim zamiłowanie do sportu.

Sport doskonale rozwija fizycznie i psychicznie dlatego warto do niego zachęcać już nasze najmłodsze pociechy. Wszystkie sporty doskonale rozwijają koordynację ruchową, uczą  / Fot. Beata Rymarzpewności siebie i odnajdywania się w nowych sytuacjach i w nowym otoczeniu. Niektóre sporty nie tylko rozwijają fizycznie, ale pomagają również np. w zwalczeniu wad postawy (jazda konna, taniec) a także wad stóp (wspinaczka na ściance).

Jakie sporty wybrać dla naszych najmłodszych pociech?

Pływanie

Pływanie jest tą dziedziną sportu, którą możemy „zarazić” dziecko najwcześniej, bowiem na pływalnię możemy się wybrać już z kilkumiesięcznym maluszkiem. Pamiętajmy, że 2 lub 3 miesięczne dziecko tak naprawdę bawi się w wodzie, nie można tu jeszcze mówić o nauce pływania. Niemniej jednak warto tę zabawę rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ to znakomicie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka, który kształtuje się w pierwszym okresie jego życia. Dziecko bawiąc się w wodzie wyrabia zmysł równowagi, dotyku a także poprawia koordynację ruchową.

Dziecko w czasie życia płodowego ma wyuczony system obronny. Nie bez powodu mówi się, że jest wspaniałym nurkiem. Zdumiewa tą umiejętnością i znakomicie potrafi obronić się przed zachłyśnięciem. Nie powinniśmy się zatem obawiać, że maluchowi się coś stanie. Pamiętajmy, że kiedy my się zdenerwujemy, zdenerwuje się również nasze dziecko, a przy pierwszej wizycie na basenie ma już wystarczająco dużo stresu związanego z dużą ilością nowych ludzi, hałasem czy rękawkach na rękach.

Na każde zajęcia przychodźmy więc z szerokim uśmiechem na twarzy.
Ważne jest, aby przed pierwszą wizytą na basenie wybrać się z naszą pociechą do pediatry, bowiem nie każde dziecko może uczestniczyć w takich zajęciach. Poza tym powinniśmy się wspólnie do pływalni odpowiednio wcześniej przygotować, aby czuć się pewniej. Podczas codziennych kąpieli polewajmy malucha wodą po buzi i głowie. Atrakcyjność zabawy w wodzie poprawiają zabawki, które można później zabrać ze sobą. Istotne jest, aby termin zajęć był przystosowany do trybu dnia maleństwa. Nie przychodźmy przed, a tym bardziej w porze drzemki. Zajęcia będą wtedy nieefektywne, a nawet męczące i nieprzyjemne. Do wody powinniśmy wejść minimum pół godziny po posiłku. Niemowle nie może przebywać w wodzie dłużej niż pół godziny. Na zajęcia przychodźmy systematycznie, aby dziecko mogło się oswoić a później naprawdę dobrze bawić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.09.2010 16:28

Dobry materiał, Beatko. Z racji tej, ze prowadzę klub fitness pozwolę sobie jednak na kilka uwag. Pytasz w tytule: jak przekonać dziecko do aktywnego spędzania czasu. Nie ma lepszego sposobu, jak dobry przykład rodziców. Socjalizacja dziecka polega na podpatrywaniu i naśladowaniu dorosłych. Nie polecam zapisywania dzieci zbyt wcześnie do szkółek. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Dziecko rozwija się fizycznie do 15-18-tu lat. W tym okresie najbardziej potrzebny jest wszechstronny rozwój. Proponuję typowe gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z udziałem rodziców. Trzeba mieć dużą wiedzę fachową i sporo doświadczenia, by prowadzić selekcję sportową. Na nią przyjdzie czas, gdy dziecko zarażone aktywnym trybem życia i codzienną rekreacją ruchową samo wykaże swoje uzdolnienia. Nic na siłę. Słusznie stwierdziłaś, że najważniejsza jest radość i zabawa. Na prawdziwy sport przyjdzie czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Człowiek rozwija się przez całe życie, ale jednak to, co nabył w dzieciństwie, pozostaje zasadniczą wytyczną na dalszy ciąg jego nieraz zmiennej i burzliwej historii."
/Antoni Kępiński/

Bardzo motywujący artykuł, bo sport wzmaga hart ducha na wiele życiowych przeciwności i łagodzi nieuniknione czasami stresy.
Artykuł bardzo wyważony, przemawiający rozwagą i rozsądnym współodczuwaniem Dziecka, zachęcający do aktywności ale bez wymagań zaspokajania wychowawczych ambicji Rodziców:
"Zachęcajmy nasze dzieci do aktywnego spędzania czasu, ale pamiętajmy, że każde dziecko rozpoczynające swoją przygodę ze sportem ma się przede wszystkim dobrze bawić."
/Autorka komentowanego artykułu/

Każde dziecko najradośniej bawi się na łonie natury :)

"Co lubią dziaci?
słońce - gdy świeci,
deszcz - kiedy pada,
wiatr - kiedy gada,
mróz - kiedy szczypie,
śnieg - kiedy sypie...

Każdą pogodę
z upałem, chłodem,
o każdej porze...
Byle na dworze!

/"Co lubią dzieci" - Melzacki Włodzimierz/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tia... przez sport do kalectwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

"Mały Olimpijczyk to sportowy zuch,
Lubi biegać, skakać, śmieje się za dwóch.
Zimą lubi łyżwy, latem w piłkę gra;
Mały Olimpijczyk, Mały Olimpijczyk, Mały Olimpijczyk
To ja.
Tu, w naszym Przedszkolu, każdy o tym wie,
Trzeba być sportowcem, nigdy nie bać się.
Tutaj nawet maluch radę sobie da;
Przyszły Olimpijczyk, przyszły Olimpijczyk, przyszły Olimpijczyk
To ja.
Kiedy dorośniemy, za piętnaście lat,
Będzie olimpiada, jakiej nie znał świat.
Cała Polska patrzy, hymn orkiestra gra;
Na najwyższym podium, duży Olimpijczyk, duży Olimpijczyk
To ja."
/Hymn* przedszkola "Mały Olimpijczyk" w Poznaniu/
________________________________________________________________________ ________
* Autorem słów hymnu jest ojciec jednego z wychowanków poznańskiego przedszkola - p. Kniat.
Dziś jego syn Patryk - nauczyciel i trener piłki nożnej prowadzi w przedszkolu, w ramach zajęć dodatkowych, zabawy psychoruchowe z elementami piłki nożnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.