Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11999 miejsce

Sport to zdrowie. Czy na pewno?

Aktywność fizyczna to jedna z najważniejszych form aktywności człowieka. Czy hasło "sport to zdrowie" jest trafną receptą?

 / Fot. KARL-JOSEF HILDENBRAND /PAPUprawiamy sport dla zdrowia, dla lepszej figury lub też traktujemy go jako formę rozrywki i spędzania wolnego czasu. Niestety, w obecnych czasach zbyt mało osób spędza czas aktywnie. Dzieci coraz częściej zamiast radośnie biegać na świeżym powietrzu przesiadują przed komputerami i telewizorami. Staje się coraz mniej zrozumiałe, na czym polega rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, jaki jest preferowany w szkołach. Na zajęciach z wychowania fizycznego powinny być rozwijane podstawowe cechy motoryczne każdego człowieka. Lekcje mają zapewniać wszechstronny rozwój fizyczny wszystkim uczniom. A jak jest? Wszyscy biegają, najlepsi biorą udział w różnych zawodach, a po gimnastyce ogólnej pozostało tylko wspomnienie. Najsłabsi siedzą na ławkach lub obijają się po kątach, a nawet unikają zajęć z wychowania fizycznego i nie przychodzą na nie pod byle pretekstem. Efekt jest taki, że mamy coraz więcej różnych nieprawidłowości (tzw. wad) w postawie i sylwetce młodych ludzi. Mamy za to coraz więcej różnych zawodów i igrzysk, w których biorą udział tylko wybrańcy - tzw. "orły i sokoły".

W Karcie Olimpijskiej czytamy m.in.: Celem olimpizmu jest, aby sport służył harmonijnemu rozwojowi człowieka, z wizją propagowania miłującego pokój społeczeństwa i poszanowania ludzkiej godności. (...) Uprawianie sportu jest prawem człowieka. Każdy musi mieć możliwość uprawiania sportu bez jakiejkolwiek dyskryminacji (…) co wymaga wzajemnego zrozumienia w duchu przyjaźni, solidarności i fair play. (…) Olimpizm jest filozofią życia, chwalącą i łączącą w zrównoważoną całość jakość ciała, woli i umysłu. Łącząc sport z kulturą i edukacją, olimpizm dąży do stworzenia sposobu życia opartego na radości z wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że sport to zdrowie, jednak wszystko z umiarem :) Ja ostatnio zaczęłam biegać i nawet pogoda za oknem mnie nie odstrasza, a to dzięki odzieży termoaktywnej, którą udało mi się tanio nabyć na esportshop.pl Mogę polecić ten sklep :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damianie, wszystko prawda tylko po co? Na sportowcach dorabiają się ludzie biznesu. My jako naród wydaliśmy na przygotowanie tylko skoczka Małysza i biegaczki Kowalczyk do startu w Vancouver 2 mln zł bo tak trzeba było... Oczywiście ta dwójka sportowców wie co robi... A inne koszty tego i podobnych faktów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystko ladnie pięknie....ale nie mozna porównywać sportu wyczynowego do rekreacyjnego.....owszem sport jest zdrowy i nie zawsze dobrze organizowany w szkołach....to bardzo trafna uwaga
Jednakże nie mogę się zgodzić do Pańskiego napiętnowania sportu wyczynowego którego nie można w żadnym wypadku mylic z rekreacyjnym.
Już w starożytnej Grecji ludzie ćwiczyli całe życie żeby wygrać olimpiadę.....i oczywiste jest że nie założyli na siebie 100-kilogramowego stroju podczas biegów, a ryzyko kontuzji wcale nie było mniejsze. Dokłądnie tak samo jest teraz-rozwój technologii umożliwia stosowanie lepszego sprzętu którego z chęcią użyją sportowcy aby ulepszyć swoje rezultaty. Co do komercji to mam takie pytanko:
czy przypadkiem w Starożytnej Grecji zwycięzcy nie byli nagradzani i nie dostawali uprzywilejowanego statusu pośród narodu?? To juz była komercja....
A i chciałbym nadmienić że do rywalizacji boxerów wydawane są także niewiarygodne ilości pieniędzy na przygotowanie zawodników...nie wspomne już o różnorodnych środkach chemicznych powszechnie stosowanych przez boxerów.
Przykłądem jest środek na odwodnienie stosowany przed ważeniem który ma BARDZO dużo efektóów ubocznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

lekarz,kardiochirurg ostatnio powiedział mojemu mężowi
że sport jest najlepszy ten ,którego nie uprawia
wprawdzie juz po operacji kręgosłupa,ale ma to swoje uzasadnienie w życiu
często tak jest ze uprawia się coś bo modne,bo figurę trzeba mieć itd,ale nie konsultuje się z lekarzem,nie robi badań aby sprawdzić czy ćwiczenia w są dozwolone i wskazane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życie to walka a uprawianie sportu powinno wyrabiać cechy fair play. O dodatkowych korzyściach napisano wyżej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ORLIKI świecą pustkami:( Tylko na nielicznych coś się dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sa dwa rodzaje sportu: Komercyjny, dla stworzenia widowiska kibicom i własnych zarobków, oraz NIEsport dla młodziezy, ktora do perfekcji opanowała postawę zakapiora trzymając kaptur na głowie i ręce w kieszeniach. Wypukłe plecy, spuszczona głowa, chód zaniedbanego osiemdziesieciolatka - to najbardziej rzucające się w oczy cechy wiekszości młodych ludzi. Którzy jednak chętnie przwdziewa błazeńskie stroje w narodowych barwach, aby wyrykiwac aplauz dla tych, którzy eksploatują organizm powyżej wszelkich norm wytrzymałościowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I teraz sobie pomyślałam: Co ja za sport tu uprawiam? Już znikam. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezdrowa rywalizacja kosztem własnego życia, a do tego brak wyobraźni organizatorów, czy ludzi, którzy się zajmowali tymi budowlami. Rzeczywiście nie tak powinny wyglądać igrzyska. Sport z umiarem, wyobraźnią i zdrowym rozsądkiem jest jak najbardziej potrzebny, ale bez tych czynników wręcz niewskazany, bo grozi nawet pozbawieniem życia, które jest przecież najcenniejsze - drugiego już się nie dostanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawie wszystko jasne. Sport amatorski a wyczynowy to różne problemy. Jednak czy cena jaką trzeba płacić musi być tak wysoka? Aby zorganizować wyścigi saneczkowe musi być specjalna potężna budowla? Gdyby nie specjalna sieć kamer widz zobaczyłby niewiele. Specjalne nawierzchnie do biegania i skakania, Narty, tyczki, stroje z butami włącznie o szczególnych właściwościach aerodynamicznych, sprężystości...
To przecież ma bardzo mało wspólnego z rywalizacją jaka np. odbywa się w zawodach bokserskich, strongmenów, ciężarowców itp. Bieg czy pływanie w specjalnym ubiorze zawsze kogoś foruje... A więc zawody nie sportowe, w których chodzi o porównanie kto rzeczywiście skoczy dalej lub szybciej pokona określony dystans dzięki wyższej sprawności organizmu. Czyż w dzisiejszych czasach sport nie służy robieniu kasy kosztem zdrowia a nawet życia ambitnych ludzi, sportowców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.